Krutá pravda o podnikaní

  • Stať sa podnikateľom a byť sám sebe pánom by chcela väčšina ľudí. Podarí sa to však len tým najlepším.
10_habits_every_entrepreneur_should_have
  • Stať sa podnikateľom a byť sám sebe pánom by chcela väčšina ľudí. Podarí sa to však len tým najlepším.

Dať do biznisu všetko, a potom sledovať ako rastie a prosperuje. Znie to priam idylicky, nie? Prinášame ti ale pár krutých právd o tom, že nie každý sa reálne môže stať podnikateľom.

Keď odídeš zo školy, neznamená to automaticky, že sa staneš ďalším Steveom Jobsom.

10jvoagqnx7jilzvb__8wba

foto: medium.com

Veľa prehnane sebavedomých individuálov si myslí, že ak by zahodili okovy vyššieho vzdelania, mohli by vytvoriť ďalší Apple. Myslia si, že vysoká škola mrhá ich potenciálom a strácajú čas. Určite to v njakom prípade môže byť pravda. Samotný odchod zo školy ťa ale milionárom neurobí. Spýtaj sa chalana, čo robí v McDonald’s.

Pravdou je, že ani Steve Jobs ani Bill Gates neprišli zo školy len tak, aby vymýšlali biznis a popritom hrali WoW-ko. Steve Jobs navštevoval prednášky ešte vyše roka po oficiálnom prerušení a Gates plánoval svoju softvérovú spoločnosť ešte počas štúdia na Harvarde. A navyše obaja boli vzácne výnimky. Máš oveľa väčšiu šancu stať sa úspešným až po ukončení štúdia. Minimálne sa potrénuješ vo vytrvalosti.

0i6dlhvn39olp38qy

foto: medium.com

A keď už sme pri tom, Einstein nebol zlý v matike, bol excelentný študent. A taktiež si zobral vlastnú sesternicu a nikdy nenosil ponožky, takže možno je načase, nebrať ho ako modelový príklad.

Musíš byť až šialene motivovaný (premotivovaný).

18xjv-kwelyuvmeg8ui03zg

foto: medium.com

Jednoducho, obyčajná motivácia, aby si sa stal úspešným podnikateľom ti nestačí. Musíš byť ten typ človeka, ktorý robí dane v januári a papierovačky tak dvakrát denne. Budeš musieť byť zvedavý, s túžbou riešiť problém, hneď ako sa objaví, nič nenechať na náhodu. Ak spustíš startup, ideš na vlastnú päsť. Postupne privedieš na palubu tím skvelých ľudí, ktorí ti pomôžu. Na začiatku ale budeš sám. To znamená, že ty sám budeš obchodník, finančný manažér, PR špecialista, vedúci zákaznického servisu a tak ďalej.

Nestaneš sa boháčom zo dňa na deň.

0f8zd6g1vzdeuswhd

foto: medium.com

Ten pocit, keď tvoj biznis začne prekvitať a stane sa úšpešný, je fantastický. Zrazu máš doláriky v očiach, máš chuť nakúpiť akcie Tesly, pretože sa predsa musíš odmeniť za tvrdú robotu. Pravdou je, že by si sa nemal odmeňovať vôbec. Najlepšie je všetky zárobky napumpovať opäť do biznisu, aby kvitol ešte viac.

Prokrastinácia je smrť.

1vqqnxy_n04k8di_mf4mogq

foto: medium.com

V škole je prokrastinácia iba zlozvykom. Stále sa dá napraviť silnou kávou a prebdenou nocou pred skúškou. Keď sa ale staneš svojim vlastným šéfom, nebude profesor, ktorý ťa donúti to dohnať. Je to iba na tebe. Tvojou kanceláriou bude najbližšia kaviareň či tvoja obývačka. Tento nedostatok štruktúry a pravidelnosti je extrémne nebezpečný pre prokrastinátorov.

Vytvoriť si svoj „dreamteam“ je náročné.

Začínať svoje vlastné podnikanie je nesmierne vzrušujúce. Môže však byť ťažké preniesť svoj entuziazmus aj na tvoje okolie. Nebuď príliš šokovaný, keď tvoji priatelia a kolegovia nebudú nadšene skákať vedľa teba na tvojej magickej podnikavej ceste. A keď do teba nebodaj nebudú chcieť investovať. A pri hľadaní svojich zamestnancov nepozeraj len na CV, sústreď sa osobu za ním a na potenciál v nej.

Tvoja pýcha môže byť vážne zranená.

Faktom je, že okolo 80% biznisov skrachuje. Horšie je, že ako podnikateľovi, sa tvoje zlyhania stanú verejne známymi. Rodina, priatelia a známi sa ťa budú neustále pýtať, ako sa darí tvojmu biznisu a ty to budeš zase raz musieť opakovať. Vyžaduje si to určitý stupeň pokory, prijať aj neúspech, poučiť sa z neho a vedieť ho zúžitkovať.

Úspech ale nikdy nechutí lepšie

1_zusfgkwyhuh6ozprveocq

foto: medium.com

Byť podnikateľom bude náročné. A veľmi. Ale tá odmena bude stáť za to. Tá radosť a uspokojenie zo svojho vlastného úspešného biznisu je skrátka na nezaplatenie.

zdroj: medium.com zdroj titulnej fotografie: investopedia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK