Kto je väčší pán, programátor či CEO?

  • Pamätáte si ešte na časy kedy pánmi vo firmách boli vždy manažéri a programátori len šedé myši? Karta sa otočila a veľmi rýchlo.
image_1435000800.png
  • Pamätáte si ešte na časy kedy pánmi vo firmách boli vždy manažéri a programátori len šedé myši? Karta sa otočila a veľmi rýchlo.

 

Budem teraz hovoriť o Slovensku, aj keď sa to v podstate týka celého sveta. Vráťme sa teda o 5 rokov dozadu.

Je rok 2010 a na Slovensku je počet startupov zhodný s počtom prstov na jednej ruke. Venture kapitál fondy tu takmer neexistujú a pojem coworking sa práve rodí. Online marketing a IT technológie začínajú prudko naberať na dôležitosti, aj u firiem, ktoré s technológiami nemali nikdy nič spoločné. Sú to časy, kedy priemerný plat programátora bol na úrovni 1350€ a dopyt po tejto pracovnej sile sa určite nedal považovať za utrhnutý z reťaze. Čo je však oveľa zaujímavejšie je fakt, že programátor bol vtedy len skladačkou, ktorá vhodne zapadala do korporátnych plánov manažmentu. 

Programátor v roku 2010 a Rockstar? Rozhodne nie, skôr Nerd! Väčšina z programátorov nemala prehnané ambície v zmysle riadiť firmu s desiatkami zamestnancov. Hlavnou motiváciou bolo samotné kódenie, istota práce a pomerne slušný plat, ktorý dostatočne vykryl všetky režíjné náklady jeho aj prípadnej frajerky. 

 

 

Ubehlo len 5 rokov a veci nabrali úplne iný spád. Je rok 2015 a pánom celej hry sa postupne stáva programátor, ktorý už dávno nie je ľahko manipulovateľnou skladačkou manažmentu firmy. Rýchlym rozmachom smartfónov vznikol vo veľmi krátkom čase dopyt po Android a iOS developeroch. Dovolím si povedať, že tento problém má dve roviny. Prvú spôsobili slovenské technické školy, ktoré nestihli dostatočne rýchlo zareagovať na rastúci dopyt po Android, iOS a Backend developeroch. Druhý problém bol v samotných developeroch, ktorí boli leniví doučiť sa ďalší programovací jazyk. Toto opozdenie vytvorilo súčasnú situáciu, kedy kvalitný developer zarába na Slovensku viac, ako niektorí ľudia v manažmente firmy. 

 

Čo to znamená?

Bude vznikať viac a viac spoločností/startupov, ktorých Cofounderi a CEO’s sú bývalí kóderi. Pár rokov dozadu by sa jednalo len o anomáliu, no teraz je to fakt! Práve tí istí programátori, ktorí pred pár rokmi túžili mať pracovnú istotu a zodpovednosť prenášať na riaditeľov, dnes chytajú odvahu a stávajú sa z nich…Rockstars! Tí, ktorí čítate tento článok a ste finanční experti, produkťáci, marketingoví kreatívci.. sa budete musieť zamyslieť, lebo dnešným pánom už nie ste vy ale MY!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech