Kto poslal maďarské kamióny po Sputnik V do Šarišských Michalian? Vynára sa viac otázok, než odpovedí

  • Neoznačené kamióny, ktoré si prišli po vakcíny Sputnik, napokon odišli
  • Zásielku však nechali na Slovensku, chýbali im papiere
  • Vodičov podľa ich slov poslali Rusi, vykladať mali v sklade v Maďarsku
imuna sputnik
TASR/Milan Kapusta
  • Neoznačené kamióny, ktoré si prišli po vakcíny Sputnik, napokon odišli
  • Zásielku však nechali na Slovensku, chýbali im papiere
  • Vodičov podľa ich slov poslali Rusi, vykladať mali v sklade v Maďarsku

Kamióny, ktoré čakali v areáli firmy Imuna v Šarišských Michaľanoch, sú preč. Ako však informuje Pluska, odišli ešte v sobotu, a to naprázdno.

Denník však upozorňuje na to, že kamióny boli neoznačené, s maďarskými ŠPZ a maďarskými vodičmi. Nie je však jasné, kto ich poslal kde vlastne mali vakcíny skončiť.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Podľa informácií denníka Korzár nemali vodiči žiadne oficiálne doklady, žiadosť, či povolenie. Uviedli iba to, že ich poslali Rusi. Náklad za takmer dva milióny eur, ktorý Slovensko už zaplatilo, mali doručiť na adresu skladu farmaceutickej firmy v Maďarsku. Vodiči aj s kamiónmi strávili v areáli 5 dní, až minulú sobotu sa pobrali preč.

Prišli a chceli Sputnik

Ešte 16. apríla k areálu spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov), kde sú uskladnené vakcíny Sputnik V, prišli začiatkom tohto týždňa dva maďarské kamióny. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva spoločnosti Juraja Kamarása sa domáhali naloženia 37 paliet ruskej vakcíny, ktoré im však spoločnosť odmietla vydať, uvádza agentúra SITA.

Andrej Danko sa Slovákom prihovára prostredníctvom videa: Milí priatelia, Maďari nám nadobro berú Sputnik

Povedali sme, že tá vakcína, za ktorú my máme zodpovednosť, je majetkom štátu, tak musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie a to je relatívne zložitá operácia,“ vysvetlil Kamarás s tým, že kamióny sú v Šarišských Michaľanoch od pondelka a aktuálne sú aj s vodičmi v areáli spoločnosti.

Poslali sme len 46 ampuliek

Kamarás zároveň potvrdil, že firma na základe pokynu od ministerstva odovzdala 46 ampuliek vakcín určených na testovanie do Maďarska. Spoločnosť v uplynulých dňoch navštívili aj audítori ruského výrobcu. „Spísali sme zápis, všetko bolo v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie a podobne. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii,“ skonštatoval Kamarás.

Predseda predstavenstva zároveň potvrdil, že na distribúciu vakcín sú pripravení a pre všetky vakcinačné centrá majú nakúpené validované chladiace zariadenia. Čakajú iba na pokyn na distribúciu od ministerstva. Upozornil tiež, že exspirácia vakcín je už v júli, respektíve auguste tohto roka. „Treba sa teda poponáhľať, pretože medzi vakcínami musí byť aj istý odstup,“ uviedol.

Imuna Pharm testovala ruskú vakcínu Sputnik V na myšiach a morčatách. Výsledky testov boli úspešné. Hodnota skladovaných vakcín v Šarišských Michaľanoch je podľa Kamarása 1,7 milióna eur.

Zdroje: Pluska, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech