Kúdela zo Slavie Praha dostal od UEFA vysoký trest za rasizmus. Hráč Rangers dostal za fyzický útok nižší trest

  • „Povedal som mu: You are fucking guy, ale rasizmus úplne odmietam,“ bránil sa pred novinármi český obranca Ondřej Kudela
  • Po zápase ho za údajné rasistické poznámky päsťami napadol hráč tmavej pleti, stredopoliar Glasgow Rangers, Glen Kamara
  • Oba kluby sa zastali svojich hráčov. UEFA dala Glasgowu Rangers za pravdu a český obranca si za rasistické poznámky už vypočul svoj trest
Ondrej Kudela Slavia Praha Glasgow Rangers
SITA/AP/Andrew Milligan
  • „Povedal som mu: You are fucking guy, ale rasizmus úplne odmietam,“ bránil sa pred novinármi český obranca Ondřej Kudela
  • Po zápase ho za údajné rasistické poznámky päsťami napadol hráč tmavej pleti, stredopoliar Glasgow Rangers, Glen Kamara
  • Oba kluby sa zastali svojich hráčov. UEFA dala Glasgowu Rangers za pravdu a český obranca si za rasistické poznámky už vypočul svoj trest

O futbale príliš nepíšeme, no pred zhruba mesiacom sme si ani my nemohli nevšimnúť osemfinálový zápas UEFA medzi českým klubom Slávia Praha a škótskym Glasgow Rangers. Miestami totiž skôr pripomínal bojový šport než futbalový zápas.

Brankár Slávie Praha Ondřej Kolář skončil po brutálnom kope v štýle MMA s otrasom mozgu a s 10 stehmi na tvári, po zápase lietali päste a miestna polícia musela český tím evakuovať zo štadióna. „Futbalisti Rangers si akoby pomýlili futbal s bojovým športom či rugby. Mnohé ich zákroky boli brutálne,“ opísali zápas aj iné médiá, vrátane denníka Sme.

Futbalisti Prahy zažili MMA večer. Český brankár si zo zápasu odniesol otras mozgu a 10 stehov na tvári

Pästnú výmenu názorov začal po zápase stredopoliar Glasgowu Rangers, hráč tmavej pleti, Glen Kamara, ktorý krátko po odpískaní zápasu napadol päsťami do tváre českého obrancu Ondřej Kudelu. Dôvodom mali byť rasistické poznámky českého hráča.

„Povedal som mu: You are fu*king guy (si sk***ený človek). Bolo to povedané v emóciách po dvoch červených kartách a rade brutálnych zákrokov súpera, ale úplne odmietam rasizmus,“ bránil sa pred novinármi dobitý český obranca.

Spôsobil to hráč Slavie. Nie sme klamári… Dúfam, že to UEFA nezametie pod koberec,“ prehovorila vtedy aj futbalová legenda, bývalý kapitán anglickej futbalovej reprezentácie a Liverpoolu, ktorý je dnes manažérom a trénerom Glasgowu Rangers Steven Gerard.

No svojho hráča otvorene bránil aj český klub: „Kudela bol zbabelo bez varovania zbitý päsťami do tváre hráčom Kamarom za prítomnosti trénera Stevena Gerrarda,“ napísala vo svojom oficiálnom stanovisku Slavia Praha.

„Som si istý tým, že nepoznám slušnejšieho a skromnejšieho človeka než je Ondra… Slavia sa ohradzuje proti tomu, že hráč Ondřej Kudela akokoľvek rasisticky urazil hráča súpera. Šokuje nás, že po zápase došlo k fyzickému napadnutiu nášho hráča. Na žiadosť Slavie prípad rieši miestna polícia. Prajeme si podrobné vyšetrovanie celej situácie zo strany UEFA,“ písal na svojom Twitteri aj šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík.

UEFA po necelom mesiaci napokon rozhodla, že Čech Ondřej Kudela skutočne mal rasistické poznámky na ihrisku a udelila mu dištanc na 10 zápasov, zahrňujúc okrem zápasov UEFA aj zápasy v domácej lige či v reprezentácii. Menší trest – dištanc 3 zápasov – dostal za fyzické napadnutie súpera aj Glen Kamara.

Zo zverejneného stanoviska UEFA nie je jasné, na základe čoho Kúdelu usvedčili z rasizmu. Samotný futbalista sa priznal k vulgárnemu ataku, ale odmietol rasistický podtex. Počas konverzácie s Kamarom na ihrisku si zakrýval ústa, Kamara v jednom z rozhovorov uviedol, že urážku počul aj jeden z jeho spoluhráčov,“ písal dnes portál Aktuality.sk.

zdroj: TASR/AP/Andrew Milligan. Ilustračný obrázok

„Som zaskočený, že Disciplinárna komisia UEFA dospela k inému záveru ako predtým jej inšpektor. Podľa neho neexistovali presvedčivé dôkazy pre moje obvinenie z rasizmu, ktoré aj naďalej odmietam,“ reagoval krátko po verdikte Kudela. Hráč sa môže voči rozhodnutiu ešte skúsiť odvolať a obrátiť sa na Športový arbitrážný súd, čo český obranca údajne zvažuje.

„Ako klub rešpektujeme rozhodnutie. Ondřej Kudela nemal v žiadnom prípade pristúpiť k hráčovi súpera. Ľutujem to a ospravedlňujem sa Glenovi Kamarovi za situáciu, ktorá zjavne spôsobila utrpenie jemu a jeho spoluhráčom i každému, kto má niečo spoločné s Rangers a Slaviou,“ ospravedlňoval sa dnes šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík, ktorý sa pred mesiacom svojho hráča jednoznačne zastával.

Zdroje: archív Startitup, Aktuality, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK