Kunám odzvoní: Europoslanci schválili vstup Chorvátska do eurozóny

  • Chorvátsko svoj vstup do Eurozóny pripravuje už dlhšie
  • Po odobrení poslancami EÚ sa stane sa 20. štátom v zóne
  • Od septembra bude ceny uvádzať v eurách
eura kuny eur euro kuna
Unsplash/Markus Spiske Unsplash/mana5280 YouTube/Croatian Experience with Sanda/Reprofoto
  • Chorvátsko svoj vstup do Eurozóny pripravuje už dlhšie
  • Po odobrení poslancami EÚ sa stane sa 20. štátom v zóne
  • Od septembra bude ceny uvádzať v eurách

Európsky parlament v utorok odobril žiadosť Chorvátska stať sa od začiatku budúceho roka členom eurozóny. V uznesení zákonodarcov sa uvádza, že Chorvátsko spĺňa všetky kritériá na prijatie eura od 1. januára 2023. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Vstup Chorvátska do eurozóny je podľa europoslancov prvým významným integračným aktom v rámci EÚ od vystúpenia Spojeného kráľovstva. V uznesení sa tiež konštatuje, že Chorvátsko je na vstup do eurozóny pripravené napriek hospodárskym problémom spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19, vysokou infláciou a ruskou vojnou na Ukrajine.

„Prijatie eura Chorvátskom ukazuje, že jednotná mena je stimulujúcim a spoľahlivým projektom, ktorý občanom zaručuje väčšiu bezpečnosť a stabilitu,” uviedla predsedníčka pracovnej skupiny pre euro – Portugalčanka Margarida Marquesová.

„Je zrejmé, že stať sa členom eura je správne rozhodnutie pre krajinu, jej podniky a občanov, ako aj rôznych odvetví jej hospodárstva, ako je napríklad cestovný ruch. To, že sa Chorvátsko stane 20. členom eurozóny, je dobré aj pre Európsku úniu. Dokazuje to životaschopnosť a dôveru v našu spoločnú menu,“ podotkol rumunský spravodajca Siegfried Muresan.

V septembri už uvidíš euro na cenovkách

Pre Slovákov patrí Chorvátsko medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Môžeš sa teda tešiť, že svoje obľúbené miesto od budúceho roku navštíviš bez toho, aby si si musel zamieňať kuny. Ak sa na dovolenku chystáš koncom leta, poteší ťa správa, že od 5. septembra začnú Chorváti ceny uvádzať aj v eurách. Ide o začiatok ich cesty do Eurozóny.

TASR však informuje o tom, že euro slabne. V porovnaní s minulým rokom oslabilo voči menám exotických ázijských destinácií. Dovolenkári preto dostanú prepočte za jedno euro menej než minulý rok v Thajsku, na Filipínach aj v Indonézii. Kurzy sa síce menia, no cenová hladina týchto krajín aj naďalej ostáva podstatne nižšia ako u nás. 

Chorvátsko bude tento rok drahšie 

Chorvátsko dražie. Počas posledných dvoch rokov si svet prešiel pandémiou Covid-19 a od septembra ním otriasa ruská vojna na Ukrajine. No a ako sa dovolenkové destinácie spamätávajú z faciek, ktoré im epidémia uštedrila, tak súčasná inflácia ich návštevníkom skutočne nepomôže. Znamená to, že aj chorvátske ceny idú smerom nahor.

Potvrdila to aj majiteľka istej reštaurácie v meste Split, ktorá podotkla, že tri chody s nápojmi ťa vyjdú 150 až 300 kún (20 až 40 eur). Daj si pozor aj na tzv. turistické pasce. V niektorých splitských podnikoch ťa pivo môže vyjsť aj desať eur, aj keď bežná cena sa pohybuje na úrovni troch eur.

Podľa majiteľa spomínanej reštaurácie v tomto roku narástli ceny o 10 až 20 percent. Dodáva však, že zdražovanie sa pravdepodobne nezastaví a ceny pôjdu nahor aj naďalej.

Zdroje: SITA, TASR, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá