Kúpanie sa v časti Slovenska je zakázané: Tejto rieke sa v lete vyhni, radí europoslanec

  • Europoslanec Wiezik upozorňuje ministrov Chrenka a Dovhuna na neriešenú ekohaváriu na rieke Slaná
  • Havária na Gemeri trvá už viac ako rok
Na obrázku je znečistená rieka Slaná
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta
  • Europoslanec Wiezik upozorňuje ministrov Chrenka a Dovhuna na neriešenú ekohaváriu na rieke Slaná
  • Havária na Gemeri trvá už viac ako rok

Europoslanec Michal Wiezik sa listom obracia na nového ministra životného prostredia Milana Chrenka a nového ministra hospodárstva Petra Dovhuna a žiada ich o spoluprácu pri riešení environmentálnej havárie na rieke Slaná.

Havária na Gemeri trvá už viac ako rok, no ako uviedol Wiezik, zodpovedné inštitúcie doposiaľ nepodnikli žiadne kroky a odvolávajú sa na nedostatok financií. Do rieky Slaná stále vyteká nadlimitné množstvo nebezpečného znečistenia. Informoval o tom v tlačovej správe asistent europoslanca Matej Bučko.

Prekročené limity

Europoslanec urobil merania v studniach a aj náhodné merania, ktoré preukázali kontamináciu.

„Tie potvrdili viacnásobné prekročenie limitov pre arzén v sedimentačných pasciach. Aj preto nikomu neodporúčam sa v Slanej toto leto kúpať,” hovorí Wiezik. Na nových ministrov sa obracia s nádejou, že sa im podarí prekonať rezortizmus a vo svojich pozíciách urobia maximum pre efektívnu sanáciu rieky Slaná.

„Do dnešného dňa nebolo napriek schváleniu realizované čistenie sedimentov vo forme tzv. ,okrových pascí‘, kde malo následne dôjsť k odsávaniu kontaminovaných sedimentov z rieky. Taktiež neboli realizované akreditované odbery sedimentov v toku s následným hydrogeologickým prieskumom,“ vysvetľuje Wiezik.

Dodal, že opakovane apeloval na bývalého ministra životného prostredia Jána Budaja, na predstaviteľov Ministerstva hospodárstva a zodpovedné úrady. Wiezik konštatoval, že apely na kompetentných sa do veľkej miery vyhli účinku.

Znečistenie pretrváva

Organizácia Greenpeace vykonala merania na rieke Slaná už počas minulého roku, aby preskúmala znečistenie rieky arzénom. Experti z organizácie Greenpeace Maďarsko odobrali vzorky sedimentov na troch miestach na Slovensku a na maďarskom úseku rieky.

Výsledky testov ukázali, že kontaminácia arzénom vo vzorkách odobratých na slovenskej strane, v blízkosti maďarských hraníc, je takmer 4-násobne vyššia, ako sú vnútroštátne limitné hodnoty. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Gemer/rieka Slaná
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Testovanie koncentrácie najkritickejšej znečisťujúcej látky – arzénu malo poukázať na prúdenie znečistenia a rozsah, v akom sa do rieky dostávajú toxické látky zo skrachovanej bane na železnú rudu – Siderit. Odobrané vzorky boli analyzované akreditovaným nezávislým laboratóriom spoločnosti Wessling Hungary Kft.

„Testovanie sedimentov po toku rieky Slaná ukázalo, že jej znečistenie pretrváva. Vzhľadom na to požadujeme pravidelný monitoring stavu rieky, zverejnenie výsledkov znečistenia rieky Slaná a nevyhnutnú sanáciu, aby sa toxické látky z rieky odstránili čo najskôr. Vláda by mala vynaložiť maximálne úsilie na zabezpečenie toho, aby vodné toky a zdroje pitnej vody neboli v žiadnom rozsahu ovplyvnené kontamináciou arzénom a aby táto toxická látka nezostávala v sedimentoch vody,“ uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Tesne pod limitom

Výsledky ďalej ukázali, že koncentrácia arzénu v rieke Slaná, niekoľko sto metrov od zdroja znečistenia, bola 76 mg/kg, čo predstavuje takmer štvornásobok limitnej hodnoty pre slovenské pôdy. Vzorky odobraté v Plešivci vykazovali nižšiu, ale stále nadlimitnú hodnotu 31 mg/kg, zatiaľ čo v Lenartovciach Greenpeace namerala najvyššiu hodnotu 88 mg/kg, čo je takmer štyri a pol násobok slovenského limitu.

Laboratórne testy ukázali, že hodnoty arzénu vo vzorkách odobratých v Sajópüspöki v Maďarsku sú tesne pod limitom pre maďarské geologické prostredie (15 mg/kg). Arzén je vo vyšších koncentráciách akútny jed a v nižších koncentráciách je karcinogénny. Je tiež vysoko toxický pre vodné organizmy a spôsobuje dlhodobé poškodenie vodného prostredia.

„Nečinnosť slovenských a maďarských orgánov zrejme spôsobila rozšírenie znečistenia rieky a toxické kovy sa mohli dostať do dolného toku rieky Slaná. Je možné očakávať, že ďalšie malé vlny znečistenia sa dostanú do maďarského úseku rieky. Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti naďalej žiadame, aby maďarské orgány rozšírili svoje vyšetrovanie okrem vôd rieky Slaná aj na sedimenty rieky, pretože je jasné, že v sedimentoch možno zistiť vysoké koncentrácie toxických kovov,“ dodal regionálny expert pre toxické látky z Greenpeace Maďarsko Simon Gergely

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá