Kúpiť si novú Octaviu či Golf je obrovský problém, ľudia bojujú o každé auto

  • Neisté časy zasiahli aj automobilový priemysel. Chýbajú autá
  • Ak chceš jedno z týchto vozidiel, mal by si sa poponáhľať
Volkswagen Škoda autá
Unsplash/ Viktor Theo a Charles Gaudreault
  • Neisté časy zasiahli aj automobilový priemysel. Chýbajú autá
  • Ak chceš jedno z týchto vozidiel, mal by si sa poponáhľať

Medzi odvetvia, ktorým sa darilo viac, patril automobilový či elektrotechnický priemysel,“ hovoril o minulom roku pre Startitup analytik Tatra banky Juraj Valachy. S rovnakými vyjadreniami sa k nemu pridali aj ďalší analytici a odborníci, ktorí označili – obzvlášť pre Slovensko dôležitý – automobilový priemysel za ten šťastnejší, ktorého korona takmer nezasiahla. Zdá sa, že slovíčko „takmer“ je na mieste viac než sa zdalo.

zdroj: Škoda Auto

Chýbajú autá. A to doslova. Ak máš v pláne kúpiť si tento rok nový automobil, pri niektorých modeloch budeš mať problém a ak budeš svoj plán odkladať, je možné, že si svoje auto tento rok ani nenájdeš.

Po správach, že sa automobilovému priemyslu darilo aj napriek korone, prídu tieto informácie zaujímavé aj z iného hľadiska: „Väčšina automobiliek musela vlani v Európe zápasiť s 20 a viacpercentnými poklesmi predajov, čo sú ohromné a často bezprecedentné prepady. Autá by za takejto situácie mali byť lacnejšie a ľahko dostupné,“ špekuluje na úvod známy český, automobilový portál Autoforum.cz. No veci sú skôr naopak a autá chýbajú. Prečo?

zdroj: Škoda Auto

Prečo niektoré modely chýbajú v predajniach

Dôvodov, ktoré spomína aj Autoforum.cz či ku ktorým sa vyjadrili manažéri jednotlivých automobiliek i samotného koncernu, je hneď niekoľko. Medzi tie najväčšie s určitosťou patria neisté časy, ktoré vďaka korone zachvátili aj automobilový trh.

Nikto presne nevedel, čo sa bude diať. Keď automobilky videli, že majú počas vrcholných období pandémie problém predávať autá, asi ani nikomu nenapadlo vyrábať ešte viac áut aj do zásob. Veď na čo? Aby sa ich potom pokúšali zbaviť čo najlacnejšie?

zdroj: TASR/AP/Martin Schutt

Ďalším dôvodom, k tomu nadväzujúcim, sú problémy s niektorými dodávateľmi. „Nemôžu za to ich vlastné výrobné kapacity, ale obmedzené možnosti dodávateľov elektronických komponentov, ktorí sa po minuloročných problémoch čiastočne preorientovali na iné segmenty trhu. V stručnosti – dávajú prednosť výrobcom elektroniky, ktorí im sľubujú istejší odbyt než výroba áut,“ vysvetľuje tento problém Petr Miler z Autoforum.cz.

zdroj: Foto: SITA/Branislav Bibel

A špekuluje sa aj nad emisným limitom, ktorý stanovila Európska únia automobilkám ako priemernú hranicu. Tá je na úrovni 95 g CO2 na kilometer, čo zodpovedá spotrebe auta približne 4,1 l benzínu alebo 3,6 l nafty na 100 km.

Je známe, že mnohé fabriky mali s dodržaním tohto limitu problém a aby sa vyhli pokutám, začali sa ešte viac sústrediť na elektromobily či obmedzovať výrobu áut, ktoré dosahovali väčšie emisie a kazili im stanovený emisný priemer. Preto niektoré z týchto áut dnes na trhu podľa odborníkov a niektorých automobilových magazínov jednoducho chýbajú.

Rok 2020 prial elektromobilom. V Európe sa ich predal rekordný počet

Šéf predaja koncernu Volkswagen: Bojujeme o každé auto

Medzi tými, ktorí otvorene hovoria o menšom počte áut pre tento rok už v jeho prvých dňoch, je celý koncern Volkswagen. Pripomíname, že ide o najväčší automobilový koncern, pod ktorý okrem nemeckého Volkswagenu patrí i česká Škoda, španielsky Seat, Audi a ďalšie automobilky.

Bojujeme o každé auto,“ vyhlásil jeden z hlavných manažérov a vedúci predaja celého tohto veľkého koncernu Klaus Zellmer. Taktiež už dnes priznáva, že ich fabriky vyrobia tento rok o 100 000 áut menej než pôvodne chceli.

Šokujúci rebríček. Týchto áut sa ľudia zbavujú už behom pár mesiacov, iné máme aj po 15 rokoch

Medzi najviac zasiahnutými modelmi, ktorých nedostatok sa už začal prejavovať – a niektorí teda skončili koncom minulého roka prekvapení, že majú problém zohnať svoje vytúžené auto – by mali byť známe klasiky automobiliek ako Volkswagen Golf, Škoda Octavia či Seat Leon.

Ako vidno, ani tento rok nebude „normálny“ a koronavírový chaos nás bude sprevádzať aj naďalej s často nevyspytateľnými dopadmi. Kto by to bol pred nejakým trištvrte rokom, keď toto všetko začalo, bol povedal,“ dodáva na záver portál Autoforum.cz.

Zdroj: Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech