Šokujúci rebríček. Týchto áut sa ľudia zbavujú už behom pár mesiacov, iné máme aj po 15 rokoch

  • Medzi autami, ktorých sa majitelia zbavujú najčastejšie už do prvého roka, prekvapujúco jasne dominujú Nemci
  • Absolútnym lídrom áut, ktoré máme aj po 15 rokoch v garáži, sú Japonci
auta
Unsplash/Fred Kearney | Unsplash/Roberto Nickson
  • Medzi autami, ktorých sa majitelia zbavujú najčastejšie už do prvého roka, prekvapujúco jasne dominujú Nemci
  • Absolútnym lídrom áut, ktoré máme aj po 15 rokoch v garáži, sú Japonci

Nemecké autá ako Audi, BMW či Mercedes sú medzi laikmi i odborníkmi dlhodobo vnímané ako známka kvality a dobrej kúpy, od ktorej očakávame, že nám budú vedieť poslúžiť ešte minimálne niekoľko rokov.

Nekazia sa a veľa najazdených kilometrov pre ne ešte nič neznamená,“ si už niekedy isto počul aj ty od svojich známych, priateľov či od samotných automechanikov na adresu nemeckých automobilov.

Nové prieskumy, ktoré sa zamerali na to, akých áut sa ľudia najviac zbavujú už behom prvého roka od kúpy, a naopak, ktoré si nechávajú aj po 15 rokoch, dali ale nemeckým automobilom tak trochu facku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BMW (@bmw)

Výsledky prieskumu obiehajú automobilové portály rad za radom. Mnohí hovoria o prekvapení, iní sa snažia toto veľké prekvapenie vysvetliť.

Medzi 5 automobilovými značkami, ktorých sa ľudia zbavujú najviac už behom prvých mesiacov, sú až 3 nemecké značky – a to rovno na prvých troch miestach. Medzi konkrétnymi modelmi jednoznačne najviac dominuje BMW.

Naopak, absolútnym lídrom áut, ktoré majú ľudia u seba aj po 15 rokoch, sa stala japonská Toyota, ktorú v TOP 10 dopĺňajú ďalšie automobilky z krajiny vychádzajúceho slnka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TOYOTA (@toyota)

Tento zaujímavý prieskum na uskutočnila americká spoločnosť iSeeCars.com, ktorá prevádzkuje známu štatistickú webovú stránku a online vyhľadávač automobilov. Pozrime sa ale bližšie na jej výsledky.

Víťazom“ Nemci, druhí Angličania

Nelichotivé prvé miesto medzi automobilovými značkami i konkrétnymi modelmi, ktorých sa do roka zbavujeme najviac, obsadila bavorská automobilka BMW. Vďačí za to najmä svojim modelom BMW rady 3 a rady 5, ktorých sa podľa prieskumov do roka zbaví až 8 % ľudí. Do top 10 sa ale zmestila aj jej rada 4 či BMW X3.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BMW 3er | THE3 | ///M3 (@bmw3_er)

Druhé miesto, ktorého sa do roka tiež zbaví takmer 8 % ľudí, obsadilo v prieskumoch Porsche. Bronzovú medailu si odnáša Mercedes-Benz a rovnakú medailu má aj medzi konkrétnymi modelmi jej Mercedez-Benz triedy C, ktorého sa behom prvých mesiacov zbaví 6 % vodičov.

Nasledujúce priečky v tomto nelichotivom zozname obsadili britské automobilky. Na štvrtom a piatom mieste skončili Land Rover a Jaguar, ktoré sú spolu v jednom koncerne. Šieste miesto patrí anglickému Mini, ktoré ale patrí pod nemecký koncern BMW.

Do top 10, presne na 8. miesto, sa dostala aj ďalšia známa nemecká automobilka – Audi, ktorej sa po kúpe už v prvých mesiacoch zbaví vyše 5 % vodičov.

Šéf Audi: Elektromobily ako trend dnešného sveta sú zatiaľ nezmysel. Baštou dieslu bude Európa

Prečo sa týchto drahých áut zbavujeme?

Niektorí zákazníci prémiových značiek rýchlo zistia, že aj keď majú symbol, ktorí chceli, ich vozidlá, najmä v nižších výbavových verziách, neponúkajú ten očakávaný luxus. Sklamaní potom rýchlo predávajú autá ďalej,“ vysvetľoval dominanciu nemeckých automobilov na tomto zozname šéf iSeeCars.com, Phong Ly.

Na viacerých automobilových portáloch, ako napríklad Autoforum.cz, sa ako argument objavil aj dôvod, že vodiči, ktorí si takéto drahšie autá kupujú, môžu byť náchylnejší k častejšej výmene svojho vozového parku – lebo si to jednoducho môžu dovoliť. Teda za zbavením sa nového auta netreba podľa nich vždy hľadať len niečo negatívne.

zdroj: Unsplash/Spencer Davis

„Momentálne sa všetky nemecké autá brutálne obchodujú po pol roku do arabského sveta a do Číny. Robí sa na tom biznis a ľudia to reexportujú ako blázni. Predpokladám, že to je hlavný dôvod,“ reaguje pre Startitup Július Šabo z Mercedes-Benz Panónska.

Už dlhšie sa na slovenskom internete rieši aj trend mnohých mladých, ktorí majú za prioritu kúpiť si drahšie, značkové auto, hoci aj za cenu leasingu či pôžičky.

Medzi obľúbené značky mladých patria práve spomínané nemecké značky Audi, BMW či Mercedes. Mnoho z nich možno neskôr pochopí, že na uživenie či opravy takýchto áut ešte toľko peňazí nemajú, prehodnotia vďaka tomu svoje priority, a týchto áut sa po poblúznení jednoducho zbavia.

PRIESKUM: Šokujúci fakt, slovenskí študenti si kupujú na pôžičky autá a telefóny

Najdlhšie máme v garáži japonské autá

Medzi 15 modelmi, ktoré si ľudia najviac nechávajú v garáži aj po 15 rokoch, je všetkých 15 z Japonska. Obzvlášť dominantná je Toyota, ktorá má na zozname až 10 áut.

Prvé miesto, ktoré si takmer každý piaty človek necháva aj po vyše 15 rokoch, obsadila Toyota Highlander. Na druhom mieste skončila Toyota Sienna a tretie obsadila Toyota Tacoma.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Joel Ritch (@just_joelzy)

Toyotu na zozname dopĺňa ešte automobilka Honda so svojimi modelmi Pilot, CR-V, Oddysey a Civic. Piate miesto sa ušlo aj Subaru, presne Subaru Forester, ktoré si po 15 rokoch necháva takmer 13 % ľudí.

Americká firma sa ale na tento zoznam pozrela aj iným objektívom, a hodnotila zvlášť aj športové vozidlá. V tom prípade by sme medzi najviac držanými autami aj po 15 rokoch našli hneď niekoľko nemeckých modelov, ktoré si v predchádzajúcom rebríčku nespravili to najlepšie meno.

Napríklad, hneď prvé miesto by obsadila Audi S4, ktorou aj po 15 rokoch ešte stále jazdí 8 % ľudí. Medzi top v kategórii športové vozidlá sa umiestnili aj BMW vozidlá – BMW Z4 a BMW M5, či napríklad Porsche so svojím modelom Porsche 911.

zdroj: BMW

Aj keď sa zdá, že Japonci tento súboj jednoznačne vyhrali a Nemci z neho nevychádzajú najlepšie, práve posledná tabuľka prieskumu je dôkaz toho, že aj medzi BMW nájdeš v danej kategórii modely, ktorých sa mnoho majiteľov odmieta zbaviť aj po vyše 15 rokoch.

Rok 2020 prial elektromobilom. V Európe sa ich predal rekordný počet

Zdroje: iSeeCars.com, Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech