Kuriózny plán NATO: Studenú vojnu mohli vyhrať sliepky. Zastavil ich až strach zo zničenia Európy

  • 20. storočie sa vyznačuje bojmi o moc
  • Napätú situáciu mala vyriešiť operácia Blue Peacock
  • Západ v nej plánoval využiť atómovú bombu so sliepkami
  • 20. storočie sa vyznačuje bojmi o moc
  • Napätú situáciu mala vyriešiť operácia Blue Peacock
  • Západ v nej plánoval využiť atómovú bombu so sliepkami

Keď sa po 2. svetovej vojne naprieč Európou spustila železná opona, krajiny na oboch stranách začali rozmýšľať o možnej budúcnosti. Otázka však bola jasná: Čo budú najmocnejšie veľmoci robiť v prípade, ak studená vojna prerastie do skutočného vojenského konfliktu?

Zúfalstvo a strach západných krajín pred násobne silnejším nepriateľom viedli k zvláštnym praktikám a nápadom, ktoré v sebe skrývali naozaj bizarnú obrannú vojenskú stratégiu. Ako preteky v jadrovom zbrojení po roku 1950 nabrali nový rozmer, Briti prišli s prísne tajnou operáciou Blue Peacock. A práve tá sa do histórie zapísala nezvyčajným „opereným spôsobom“.

Sila červenej armády

Studená vojna splodila za niekoľko desaťročí naozaj uletené nápady na rôzne typy zbraní hromadného ničenia. Mohol za to konflikt medzi Západom a Sovietskym zväzom, kedy sa obe strany snažili získať strategickú prevahu územia predeleného železnou oponou.

Severoatlantická aliancia v tomto prípade ťahala za kratší koniec. Pomalé vylepšovanie armády im nijak nepomáhalo a prevaha v počte vojakov a vojenskej výzbroje bola jednoznačne na strane krajín východného bloku.

Ako vychádza z archívov, v tom čase proti NATO stálo 26 920 kusov sovietskeho delostrelectva. O nič lepšie na tom neboli ani tanky, pričom západ s 17 785 tankmi by musel v prípade konfliktu čeliť 32-tisíc tankom z východu.

Celkový nepomer vojenských síl na bojisku ešte zvyšovala možnosť záloh spoza Uralu. Sovietsky zväz a jeho vojská Varšavskej zmluvy si vtedy mohli pre prípadný úder dovoliť postaviť šesť miliónov vlastných vojakov proti 2,8 milióna mužov bojujúcich za NATO.

Vojna paranojí

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Business Insider, NATO, Archív NATO, https://www.jstor.org/stable/24913704, BBC, The Guardian, Newscientist, The Sun, Weirdhistory, Popular Mechanics, Thenmusa.org, ABSD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá