Rusi si v televízii podali Slovensko: Vojna príde na vaše územie, čakajte rakety (VIDEO)

  • Na ruskom Prvom kanáli opäť padali vyhrážky. Tentokrát smerom k Poľsku a Slovensku
  • Prianie smrti zas smerovali k nemeckým predstaviteľom
Vadim Gigin sa vyhráža Slovensku
Reprofoto/Россия-1, SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Na ruskom Prvom kanáli opäť padali vyhrážky. Tentokrát smerom k Poľsku a Slovensku
  • Prianie smrti zas smerovali k nemeckým predstaviteľom

Folklórom ruskej propagandy sa stali hrozby iným krajinám. Každý týždeň na obrazovkách ruskej televízie padajú vyhrážky jednotlivým európskym krajinám alebo Severoatlantickej aliancii (NATO), prípadne Spojeným štátom.

Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré sa podľa propagandistov zapojilo do konfliktu na Ukrajine, pretože Kyjevu poskytuje opravu vojenskej techniky, transfery a zbrane.

„Je potrebné, aby sme to pochopili nielen my, ale mimochodom aj poľskí a slovenskí občania, pretože o Slovensku sa veľa nehovorí. Slovensko sa zmenilo na prvotriednu, v ničom nezaostávajúcu opraváreň techniky, zaisťujúcu presun, a tak ďalej, všetkého potrebného na Ukrajinu,“ uviedol na ruskom Prvom kanáli bieloruský propagandista Vadim Gigin, ktorý často vystupuje v ruských a bieloruských propagandistických médiách.

Gigin má blízko k režimu bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, figuroval tiež na sankčnom zozname Európskej únie.

Európska komisia ho vtedy opísala ako „jeden z najhlasnejších a najvplyvnejších členov štátnej propagandistickej mašinérie v tlači“. „Podporil a odôvodnil represiu voči demokratickej opozícii a občianskej spoločnosti, ktorá je systematicky vykresľovaná negatívnym a hanlivým spôsobom s použitím sfalšovaných informácií, najmä po prezidentských voľbách v roku 2010.“

Je to len otázkou času, straší Gigin Slovensko

Slovenská pomoc v skutočnosti nezahŕňa útočné zbrane, ale naopak, pomáha Ukrajincom brániť sa pred nevyprovokovanou ruskou agresiou. 

Gigin v relácii Večer s Vladimirom Solovjovom tvrdil, že Slovensko nielen opravuje ukrajinskú techniku, ale vyrába aj strely do sovietskych protilietadlových systémov BUK, ktoré majú byť vybavené elektronikou NATO.

„Logika vojny je taká, že vojna príde na ich územie. Či už to budú raketové útoky alebo sabotážne skupiny, alebo niečo iné, a tým, že sa pridali k vyzbrojovaniu Ukrajiny, vytvorili s ňou jednotný vojensko-priemyselný komplex, sa fakticky zapojili do vojny. Je len otázkou času, kedy k nim príde horúca fáza,“ vyhrážal sa Gigin.

Video so slovenským prekladom od spoločnosti Magnificat Slovakia sa objavilo na sociálnych sieťach. Ruský originál zas prezentovali niektoré ruské médiá, ako je domovská webová stránka televízie Prvý kanál.

Nejde však o prvý prípad, kedy si ruská propaganda vzala Slovensko na „mušku“. V novembri sa propagandista Vladimir Solovjov vyhrážal viacerým štátom vrátane Slovenska, pobaltských štátov, Poľsku a Česku vojnou. „Myslíte si, bastardi, že k vám táto vojna skôr či neskôr nepríde?“

Nemeckým predstaviteľom priali smrť 

Okrem vyhrážok Slovensku a Poľsku sa ruská propaganda zaoberala aj Nemeckom. Konkrétne jeho predstaviteľmi, kancelárom Olafom Scholzom a ministerkou zahraničia Annalenou Baerbockovou. Práve ministerka patrí k najhlasnejším podporovateľom Ukrajiny v nemeckej vláde.

Solovjov im obom vo svojej relácii prial smrť. Tému nemeckých predstaviteľov odštartovala moderátorka Margarita Simonjanová, ktorá komentovala prejav nemeckého kancelára. Konkrétne narážala na Scholzov prejav, kde vysvetľoval rozhodnutie darovať Kyjevu nemecké ťažké tanky Leopard 2.

Simonjanovej skočil do reči Solovjov, ktorý sa neštítil vyhrážok. „Nech ten nacistický špinavec skape. A nech so sebou zoberie aj Baerbockovú,“ hromžil Solovjov.

Pridala sa aj Simonjanová, ktorá priala obom „pliagu“ a tvrdila, že im to nemecký národ nezabudne. Nakoniec ale dodala, že v západnom Nemecku vlastne nežijú Nemci, ale nemecky hovoriaci Američania. Solovjovove výčiny zverejnila americká novinárka Julia Davis na svojej platforme Russia Media Monitor.

Darovanie tankov Leopard 2 rozčúlilo aj ďalších ruských propagandistov, ktorí volali po útoku na Berlín alebo naopak spochybňovali schopnosti nemeckých tankov. 

Zdroje: Európska komisia , Magnificat Slovakia, Russia Media Monitor/Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá