Kúsok od Slovenska nájdeš najužší dom na svete. Zmestí sa tam len jedna osoba

  • Najužší dom na svete je architektonickým unikátom Varšavy
  • Nachádza sa v malej medzere medzi budovami priamo v centre mesta
Dom Kereta, Varšava
Najužší dom na svete je skutočný unikát, Reprofoto: Instagram/domkereta
  • Najužší dom na svete je architektonickým unikátom Varšavy
  • Nachádza sa v malej medzere medzi budovami priamo v centre mesta

Najužší dom na svete je hotovým architektonickým unikátom. Nájdeš ho v centre Varšavy, kde od roku 2012 vzbudzuje záujem domácich i zahraničných návštevníkov. Zaujímavou je aj samotná poloha netradičného ubytovania. Doslova ho vtesnali medzi medzi bytové domy do takzvanej vzduchovej bubliny širokej menej ako 122 centimetrov. 

Spomínaná budova dostala pomenovanie Keret House, ktorý má v najužšom bode len 92 centimetrov a v tom najširšom 152 centimetrov. Je situovaná medzi budovami na ulici Chłodna 22 a Żelazna 74.

Portál Atlas Obscura uvádza, že Keret House je výtvorom  Jakuba Szczęsného, ​​uznávaného poľského architekta a spoluzakladateľa umeleckej skupiny Centrala. Ako absolvent Technickej univerzity Varšava, sa stal vo svete architektúry „známou značkou“ v roku 2012 po dokončení Keretovho domu. 

The Unique Poland píše, že vďaka svojej polohe medzi dvoma veľkými budovami je Keret House ťažko viditeľný zvonku, najmä, ak si o ňom ešte nepočul. Miestni obyvatelia pred osadením budovy využívali priestor na zhromažďovanie svojich odpadových produktov vrátane nechceného nábytku. 

Dom v tvare trojuholníka je prístupný zo schodiska inštalovaného pod budovou. Hneď ako vylezieš do domu, schodisko sa stiahne. Navyše, schody, keď sú zatvorené, slúžia ako podlaha obytného priestoru. Keď sa dostaneš dovnútra, okamžite ťa ohromia jeho malé rozmery a úžasne pôsobivý interiér.

Keďže Keretov dom je taký maličký, nemá miesto pre tradičné elektrické a kanalizačné spotrebiče. Szczęsnyho provizórne riešenie elektrickej dilemy zahŕňalo získavanie elektriny z dvoch budov, medzi ktoré ho „vložili“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dom Kereta / Keret House (@domkereta)

Pri likvidácii odpadových vôd sa Keret House vyhýba mestským štandardom a namiesto toho používa inovatívne prispôsobený dizajn. Dom kompletne vybavili na mieru vyrobeným vodovodným a kanalizačným systémom.

Najužší dom sveta ponúka kvalitné ubytovanie

Začneme zhurta. Spálňa sa nachádza na druhom poschodí budovy a je dostatočne priestranná, aby sa v nej mohla ubytovať len jedna osoba. Spací priestor je vybavený pohodlnou manželskou posteľou a neotvárateľnými oknami, ktoré poskytujú veľa prirodzeného svetla. 

Pod priestorom na spanie nájdeš kuchyňu a kúpeľňu. Tie disponujú základným vybavením. Keret House má malý drez, sporák a minichladničku. Kúpeľňa je vybavená sprchovacím kútom a toaletou. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dom Kereta / Keret House (@domkereta)

Obývacia izba sa nachádza na prvom poschodí. Pozor, je dosť stiesnená. Ubytovaní hostia sa k ostatným častiam poschodí pripájajú pomocou rebríka. Priestor na sedenie však poskytuje iba spomínaný rebrík, prípadne aj sedací vak.  

Szczęsnyho úzke majstrovské dielo právne klasifikovali ako „umeleckú inštaláciu“, pretože nespĺňa poľské kódexy bývania. V praxi aj napriek tomu slúži ako rezidencia.

Keretov dom, postavený ako pamätník jeho rodiny zabitej počas holokaustu, pomenovali po Etgarovi Keretovi, izraelskom filmárovi a autorovi, ktorého Szczęsny spontánne požiadal, aby sa stal prvým nájomcom domu. 

Keď Keret súhlasil s dohodou a žil tam niekoľko týždňov, Keretov dom sprístupnili pre „cestujúcich“ spisovateľov na nočný pobyt. Od dnešného dňa Keretov dom otvorili všetkým záujemcom a návštevníkom Varšavy. Navštíviť ho môžeš kedykoľvek, pokiaľ v ňom neprebieha údržba.

Keret House sa stal akýmsi symbolom Varšavy. Budova totiž ukazuje fascinujúcu stránku mesta od predvojnového obdobia až po povojnové obdobie.

Priestor, v ktorom dnes Keret House sídli, predstavuje fakt, že v architektúre sa dá uskutočniť nemožné. Okrem toho dom funguje aj ako štúdio pre obyvateľov, vrátane začínajúcich umelcov a intelektuálov z rôznych častí sveta.

Zdroje: Atlas Obscura, The Unique Poland, YouTube/Arch OnTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá