Pre Covid nás čaká náročná jeseň a zima, varujú vedci. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 016
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 302
Na snímke muž a žena s rúškom.
unsplash/Maxime
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 016
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 302

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 659, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 016 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 208 018, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 809 403 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 404 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 188.

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu v utorok upozornil na náročnú jeseň a zimu, ktoré Európu čaká v súvislosti s koronavírusovou pandémiou.

Urobila tak v období, keď sa v Európe zvyšujú počty prípadov nákazy Covidom, pričom členské štáty monitorujú situáciu len v obmedzenej miere.

WHO tiež vyzvala európske krajiny, aby sa „urýchlene zaoberali medzerami v monitorovaní pandemickej situácie a krokmi potrebnými na predchádzanie úmrtiam“.

Riaditeľ regionálneho úradu WHO pre Európu Hans Kluge uviedol, že „je jasné, že sa nachádzame v rovnakej situácii ako minulé leto – ibaže teraz stoja za novou vlnou ochorenia subvarianty omikronu“.

Predstavil aj jesennú a zimnú stratégiu pre boj proti Covidu, pričom dodal, že „ak budeme s potrebnými krokmi čakať do jesene, bude už príliš neskoro“.

V novej stratégii je zahrnutá zvýšená miera vakcinácie obyvateľstva, druhá posilňovacia dávka pre osoby s oslabenou imunitou či seniorov a prekrytie dýchacích ciest v interiéroch a prostriedkoch hromadnej dopravy.

Kluge uviedol, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe a niekoľkých regiónoch strednej Ázie sa v posledných šiestich týždňoch strojnásobil.

Poznamenal, že hoci stúpol aj počet hospitalizácií, počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) zostáva relatívne nízky. Podľa Klugeho zomiera v Európe v súčasnosti na koronavírus približne 3 000 ľudí týždenne.

Pozastavenie výroby vakcín

Francúzska biotechnologická spoločnosť Valneva v stredu pozastavila výrobu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo Európska komisia (EK) oznámila masívne zníženie zazmluvnených dávok vakcín od Valnevy.

Valneva podpísala vlani dohodu s EK o dodávke 60 miliónov dávok očkovacej látky v rokoch 2022 a 2023. EK však v máji oznámila, že má v úmysle odstúpiť od pôvodnej zmluvy vzhľadom na vysokú kapacitu globálnej výroby vakcín.

V stredu eurokomisia odsúhlasila, aby členské štáty EÚ kúpili len 1,25 milióna dávok tejto vakcíny určenej pre ľudí vo veku od 18 až 50 rokov. Nechala pritom otvorenú možnosť, že by sa do konca tohto roku mohol zakúpiť ešte taký istý počet dávok, píše agentúra Reuters.

V reakcii na rozhodnutie EK spoločnosť Valneva pozastavila ďalšiu výrobu svojej očkovacej látky. V najbližších týždňoch sa bude snažiť získať nové objednávky a následne prijme rozhodnutie o budúcnosti výrobného programu svojej vakcíny, ktorá bola schválená na použitie v EÚ len v júni tohto roku, po opakovaných odkladoch.

Očkovacie látky od firmy Valneva dostane v priebehu augusta a septembra päť krajín EÚ – Rakúsko, Bulharsko, Dánsko, Fínsko a Nemecko, avšak nie Francúzsko.

„Tomuto rozhodnutiu nerozumieme. O to viac, že vo Francúzsku nie sú zaočkované štyri milióny ľudí,“ povedal generálny riaditeľ Valnevy Franck Grimaud.

Podľa vedenia firmy masívne zníženie objednávky neodráža skutočnosť, že mnohí občania EÚ majú stále záujem o očkovanie voči Covidu.

Pôvodná zmluva medzi EK a Valnevou mala poskytnúť všetkým členským štátom EÚ možnosť nakúpiť v tomto roku približne 27 miliónov dávok a v roku 2023 doobjednať 33 miliónov ďalších dávok.

Očkovacia látka od francúzskej spoločnosti Valneva funguje na tradičnej báze inaktivovaného vírusu, ktorá sa vo svete používa už 60 až 70 rokov.

V EÚ ide o šiestu schválenú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 spolu s vakcínami od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson a Novavax.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá