Kvôli hlasom spraví čokoľvek a je z Trnavy. Poslanci povedali, kto je podľa nich najväčším populistom

  • Slovenských politikov sme sa spýtali na to, kto je najväčším populistom
  • Prstom ukazovali na opozíciu, ale aj na koalíciu
  • Často sa opakovalo jedno meno
tabák jarjabek
Startitup
  • Slovenských politikov sme sa spýtali na to, kto je najväčším populistom
  • Prstom ukazovali na opozíciu, ale aj na koalíciu
  • Často sa opakovalo jedno meno

Hovoriť ľuďom to, čo chcú počuť, ulahodiť masám, osočovať a ponúkať jednoduché riešenie na zložité problémy – to je pre populistov denným chlebom.

Populizmus je v politických kruhoch nebezpečnou, no za to efektívnou stratégiou, ktorá nie je cudzia ani slovenskému parlamentu. Našich poslancov sme sa spýtali práve na to, kto je podľa nich populistom najväčšieho rázu.

Keď chce, peniaze vyčaruje

Ako prvý odpovedal člen poslaneckého klubu Hlasu-SD Richard Raši. Ten bez dlhšieho premýšľania uviedol meno: „Igor Matovič.“ „Podľa mňa je svojím prejavom najväčším populistom a zároveň najnebezpečnejším,“ vyjadril sa Raši.

A je na to jednoduchý dôvod,“ pokračuje poslanec. Vysvetľuje, že pokiaľ ide o pomoc „učiteľom, seniorom, zdravotníkom alebo pracujúcim ľudom“, tak minister financií „peniaze nemá“, no akonáhle „mu napadne podporiť rodiny s deťmi, vytiahne miliardu a stotisíc“.

Jeho kroky sú podľa Rašiho ekonomicky nebezpečné a rozdeľujú spoločnosť.

Každý chceme podporiť rodiny s deťmi, no rodinou sú podľa mňa aj naši seniori, páry bez detí alebo rodiny z už odrastenými deťmi,“ zakončuje politik. „Keď peniaze niekto potrebuje, tak ich nemá a keď ich chce niekomu dať, tak zrazu nájde aj miliardu.

raši v priestoroch parlamentu
zdroj: Startitup

O názor sme poprosili aj už nezaradenú poslankyňu Romanu Tabák, ktorá sa však zdráhala vysloviť konkrétne mená. „Mne neprináleží to komentovať,“ hovorí Tabák. „Každý politik je podľa mňa do určitej miery populista,“ podčiarkla diplomaticky.

Na obidvoch stranách

Poslanec strany SaS Jozef Kanuščák svoju pozornosť otáča najmä na opozíciu. „V opozícii je hromada politikov, ktorí sú veľkí populisti. Fico, Pellegrini,“ menuje saskár. Zároveň však priznáva, že im podobní politici sa nachádzajú aj na „druhej strane rieky“, a teda priamo v koalícii.

Máme ich aj v našich radoch,“ uznáva s úsmevom. „Taký Igor Matovič nezaostáva.“ Po otázke o tom, či nie je trochu neštandardné „páliť do vlastných radov“, Kanuščák vysvetľuje, že jeho strana mala proti „pro-rodinným zákonom“ námietky.

Boli sme proti návrhom, ktoré presadzoval, teda proti balíčkom pre rodiny,“ pokračuje poslanec. „Hlavne kvôli tomu, že to uberie strašne veľa samosprávam.“ Zároveň upozorňuje na to, že tieto balíčky sa prakticky vzápätí otočia na rodiny a „zoberú im z druhého vačku“. „Myslím si, že toto sú dosť populistické kroky,“ zakončil.

kanuščák v priestoroch parlamentu
zdroj: Startitup

Ako posledný sa na odpoveď podujal Dušan Jarjabek zo strany SMER-SD, pričom otázku označil za „strašne jednoduchú“. „Je to človek, ktorý sleduje len svoje záujmy. Je to človek, ktorý kašle na ľudí,“ kritizuje Jarjabek.

Vzápätí pokračuje: „Je to človek, ktorý žije len z preferencií, je to človek, ktorý sa už pripravuje na ďalšie voľby a je kvôli nim ochotný spraviť čokoľvek.

Presnú identitu politika, ktorého má na mysli, už neprezradil. „A je z Trnavy,“ dodáva však nakoniec.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá