Kyjev tuší, čo je za výbuchom na Krymskom moste. Moskva tam vyslala potápačov

  • K včerajšej explózii, ktorá poškodila Kerčský most, sa nikto nepriznal
  • Podoľak tvrdí, že je to dôsledok konfliktu v ruských radoch
  • Všetko majú preskúmať ruskí potápači
Kerčský most v plameňoch a Putin
Vľavo Kerčský most v plameňoch, TASR/AP TASR/AP, Alexei Danichev
  • K včerajšej explózii, ktorá poškodila Kerčský most, sa nikto nepriznal
  • Podoľak tvrdí, že je to dôsledok konfliktu v ruských radoch
  • Všetko majú preskúmať ruskí potápači

Explózia na moste ponad Kerčský prieliv, ktorý spája pevninské Rusko s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym, nastala v dôsledku konfliktu medzi ruskou armádou a generálnym štábom ruských ozbrojených síl na jednej strane a ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) a súkromnými vojenskými skupinami na druhej strane. Tvrdí to poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

Ten v komentári podľa webu Kyiv Independent uviedol, že kamión, ktorý vybuchol na moste, prišiel z územia Ruska. „Vidíme eskaláciu konfliktu medzi ruskou armádou a orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorá sa Kremľu vymyká spod kontroly,“ povedal Podoľak.

Sobotňajší ranný výbuch spôsobil čiastočné zrútenie mosta, pričom poškodil dôležitú zásobovaciu tepnu ruských vojsk. 

Putin nariadil sprísnenie kontroly

Ruský vodca Vladimir Putin v sobotu neskoro večer podpísal dekrét o sprísnení bezpečnosti v súvislosti s Krymským mostom a energetickou infraštruktúrou medzi okupovaným polostrovom a Ruskom, pričom touto úlohou poveril Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).

K zodpovednosti za útok na most na Kryme sa nikto neprihlásil. Pre Rusko to však bola tvrdá rana, keďže most má pre Rusov symbolický charakter. Postavili ho po nezákonnej anexii polostrova v roku 2014 a útok naň by mohol viesť k eskalácii konfliktu. Niektorí ruskí zákonodarcovia vyzývajú Putina, aby vyhlásil „protiteroristickú operáciu“ a nie výraz „špeciálna vojenská operácia“, ktorý zľahčuje rozsah bojov pre bežných Rusov.

Niekoľko hodín po výbuchu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že veliteľ vzdušných síl, generál Sergej Surovikin, bude odteraz veliť všetkým ruským jednotkám na Ukrajine. Surovikin, ktorý bol toto leto poverený vedením jednotiek na juhu Ukrajiny, viedol ruské sily v Sýrii a bol obvinený z toho, že dohliadal na bombardovanie, ktoré zničilo veľkú časť Aleppa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na margo výbuchu na Krymskom moste poznamenal: „Dnes nebol zlý deň a na území nášho štátu bolo väčšinou slnečno. Bohužiaľ, na Kryme bolo zamračené. Aj keď bolo tiež teplo.“ Dodal, že Ukrajina chce budúcnosť „bez okupantov na celom území, najmä na Kryme“.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Škody preskúmajú potápači

Ruskí potápači preskúmajú v nedeľu škody, ktoré vznikli v dôsledku mohutného výbuchu na moste spájajúcom Ruskom s Krymom, ktorý je symbolom anektovania tohto ukrajinského polostrova a kľúčovou trasou pre zásobovanie ruských vojakov pri invázii na juhu Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sobotňajšia explózia na cestnom a železničnom moste cez Kerčský prieliv vyvolala radostné reakcie ukrajinských predstaviteľov, k zodpovednosti sa však neprihlásili. Rusko zatiaľ nikomu vinu nepripísalo.

Ruský vicepremiér Marat Chusnullin uviedol, že potápači začnú pracovať o 6.00 h miestneho času (5.00 h SELČ). Podrobnejší prieskum nad hladinou mora by mal byť podľa očakávaní ukončený do konca dňa, informovali ruské tlačové agentúry.

„Situácia je zvládnuteľná. Je nepríjemná, ale nie fatálna,“ povedal novinárom ruský gubernátor Krymu Sergej Axionov. Polostrov má podľa neho zásoby palív na mesiac a potravín na dva mesiace.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že jeho vojenské jednotky na južnej Ukrajine môžu byť „plne zásobované“ existujúcimi pozemnými a námornými trasami.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá