Kyjevská pekáreň odmieta zatvoriť aj počas vojny. Ich gesto inšpirovalo pekárov na celom svete

  • Pekáreň Bakehouse rozdala počas vojny desaťtisíce chlebov pre ľudí, ktorí to potrebujú
  • Komunita pekárov sa im odvďačila a jedinečne ich podporila
knead peace ukrajina kyjev pekáreň chlieb charita
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer, Instagram/reprofoto/knead_peace_project
  • Pekáreň Bakehouse rozdala počas vojny desaťtisíce chlebov pre ľudí, ktorí to potrebujú
  • Komunita pekárov sa im odvďačila a jedinečne ich podporila

Antivojnový slogan „flour power“ zvyšuje úsilie o pomoc vojnou zničenej Ukrajine prostredníctvom novej zbierky receptov, ktoré venovali niektorí z najlepších svetových pekárov. Britského šéfkuchára Andrewa Greena inšpiroval jednotný duch kyjevskej remeselnej pekárne Bakehouse.

Spomínaná prevádzka počas invázie nechala horieť pece, pričom vojakom, nemocniciam a starším ľuďom rozdávala bochníky chleba zadarmo. Green sa tejto myšlienky chytil, spojil globálnu komunitu pekárov a pripravil charitatívnu knihu receptov pre Ukrajinu. 

Pekáreň rozdala viac než 100-tisíc chlebov

Pomocnú ruku mu podali britský šéfkuchár a spisovateľ Yotam Ottolenghi, spoločnosť Tartine Bakery zo San Francisca či mladá Britka Kitty Tait. „Súčasťou tohto projektu chceli byť niektorí absolútne úžasní pekári. Boli veľmi štedrí prostredníctvom svojich receptov a času, ktorí projektu venovali,“ uviedol Green.

Recepty zahŕňajú sladké a slané pečivo, torty, sušienky či koláče. Anna Makajevská, zakladateľka Bakehouse, je tiež súčasťou spomínanej knihy Knead Peace: Bake for Ukraine a s čitateľmi sa v nej podelila o recept na ľanový chlieb.

Makajevská spolu s tímom využívala na začiatku vojny crowdfunding, aby mohla v pečení pokračovať aj napriek tomu, čo ruské nálety zničili ich sklad. 

Do dnešného dňa rozdali viac než 100-tisíc chlebov, uvádza Positive.News. „Húževnatý duch Anny a jej pekárov bol neuveriteľný,“ povedal Green. „Ako komunita pečenia sme čosi museli urobiť.“

Pekáreň počas vojny prestala vyrábať 30 rôznych druhov chleba, aby sa mohla zamerať na výrobu tradičného ukrajinského bieleho kysnutého bochníka nazývaného „obušok“. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Knead Peace (@knead_peace_project)

Knihu si môžu zakúpiť i Slováci

„Projekt Knead Peace je v prvom rade spôsob, ako pomôcť ukrajinskému ľudu,“ povedala Makajevská. „Hreje ma pri srdci, keď si pomyslím na to, aké je úžasné, že sa všetci títo ľudia zhromaždili pri príležitosti tejto dôležitej humanitárnej misie. Je to prvýkrát, čo som sa objavila v kuchárskej knihe a som vďačná za príležitosť mať svoj recept po boku takej úžasnej komunity pekárov.“ 

Ako uvádza webová stránka projektu Knead Peace, Judith Hannam, riaditeľka vydavateľstva Kyle Books, sa vyjadrila nasledovne: „Keď šéfkuchár Andrew Green oslovil Kyle Books ohľadom celosvetovej iniciatívy v oblasti pečenia na podporu Ukrajiny, vedel som, že je to niečo veľmi výnimočné.“

„Recepty v Knead Peace sú modernými nutnosťami pečenia od niektorých z najlepších svetových pekárov a ja som potešený, že Kyle môže byť súčasťou tejto aktuálnej, inšpiratívnej a dôležitej knihy.“

Kniha bola vydaná 27. októbra 2022 a je v predaji v Spojenom kráľovstve a v Austrálii, pričom výťažok z kúpy poputuje na humanitárnu pomoc Ukrajine. V rámci nákupov vo Veľkej Británii ide o sumu 2 libry a 50 pencí. Slováci si knihu môžu zakúpiť v sieti kníhkupectiev Martinus v hodnote 30 eur.

Zdroje: Positive.News, Knead Peace, Martinus, Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá