Lavrov obieha africké štáty: Jeho turné má dôvod, Západ môže mať problém

  • Lavrov na svojom turné po Afrike hľadá priateľov
  • Tamojších lídrov presviedča, že Rusko nemôže za vojnu na Ukrajine
  • Snaží sa ich obrátiť proti Západu
lavrov a prezident konga o vojne na ukrajine
TASR/AP, Russian Foreign Ministry Press Service SITA/AP Photo/Felipe Dana
  • Lavrov na svojom turné po Afrike hľadá priateľov
  • Tamojších lídrov presviedča, že Rusko nemôže za vojnu na Ukrajine
  • Snaží sa ich obrátiť proti Západu

Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, sa aktuálne začiatkom šiesteho mesiaca jeho vojny na Ukrajine vybral na „výlet“ do Afriky. V pondelok (25.7.) sme ťa informovali o tom, že počas návštevy v egyptskej Káhire prezradil dôvod útoku na našich východných susedov. Po mnohých pokusoch tento krok odôvodniť sa zdá, že nakoniec sa rozhodol povedať pravdu.

Počas diskusie s vyslancami na samite Arabskej ligy skonštatoval, že Rusko je odhodlané pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa spod bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“. Taktiež uviedol, že režim prezidenta Zelenského ide „proti ľuďom a je antihistorický“. Týmito výrokmi si však protirečí, keďže zo začiatku vojny Rusi neustále zdôrazňovali, že Zelenského vládu zvrhnúť nechcú.

Momentálne sa Lavrov v rámci svojho afrického turné nachádza v Ugande. Ako uvádza The Guardian, týmito návštevami hľadá podporu pre Rusko v invázii na Ukrajinu. Mnohí africkí lídri totiž ruský útok neodsúdili. Naopak, často zastávajú názor, že vojna je vinou USA a NATO.

Sergej Lavrov sedí na stoličke s nespokojným výrazom
zdroj: TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service

Ruská námorná blokáda a nedostatok potravín

Pohľady tamojších lídrov na aktuálne dianie nezmenil ani fakt, že stovky miliónov ľudí na kontinente čelia rastúcim cenám potravín a v niektorých prípadoch aj ich vážnemu nedostatku.

Spôsobila to ruská blokáda ukrajinských prístavov, ktorá „uväznila“ desiatky miliónov ton obilia. Kremeľ tak dramaticky zhoršuje už tak či tak existujúce problémy dodávateľského reťazca.

Lavrov sa snaží presvedčiť afrických lídrov, a v menšej miere aj občanov, že Moskva za vojnu ani za potravinovú krízu nemôže. Z námornej blokády obviňuje ukrajinskú armádu, ktorá prístavy zamínovala. Tento krok bol však odpoveďou na útoky ruského námorníctva.

Lavrov už navštívil Egypt a Konžskú republiku, odkiaľ zamieril do Ugandy. Nasledovať má Etiópia, kam podľa diplomatov Africkej únie ruský minister pozval veľvyslancov z niekoľkých jej členských štátov na súkromné stretnutie.

Agentúra Reuters uvádza, že v pozývacom liste na túto schôdzu sa písalo aj o jej význame. Jej cieľom má byť prehĺbenie spolupráce medzi Ruskom a africkými štátmi.

Znepokojenie pre západné štáty

V stĺpčeku uverejnenom v štyroch krajinách, ktoré Lavrov počas svojho výletu navštívi, chválil Afriku za to, že podľa jeho slov odolala pokusom Západu nastoliť unipolárny svetový poriadok.

„Oceňujeme uvážený africký postoj k situácii na Ukrajine a v jej okolí,“ napísal v stĺpčeku a dodal, že africké krajiny sa dostali pod „bezprecedentný“ tlak Západu pripojiť sa k protiruským sankciám. 

Dvaja diplomati Africkej únie anonymne uviedli, že plánované stretnutie vyvolalo znepokojenie medzi západnými štátmi, ktoré Afrike každoročne pomáhajú prekonávať nedostatky v rôznych oblastiach.

Momentálne však schôdza s Lavrovom signalizuje, že africké krajiny sa prikláňajú k Rusku.

Ruský vplyv na Afriku v minulosti

Snaha Moskvy „spriateliť sa“ s predstaviteľmi štátov celej Afriky korení v udalostiach, ktoré sa diali už dlho pred súčasnou vojnou na Ukrajine.

Napriek tomu však tamojšia ruská kampaň nedosiahla jednotné výsledky. Napríklad z hľadiska obchodu s africkým kontinentom či investovania do jeho štátov ostal Kremeľ aj naďalej okrajovým hráčom.

V niektorých strategicky dôležitých štátoch však Moskva úspešne posilnila tamojšie protizápadné naratívy. Podporila tak svojich priateľských politických vodcov a získala cenné zdroje, ktoré pomohli Rusku odolávať západným sankciám.

Jeden zo spôsobov, ako Kremeľ v Afrike šíril svoj vplyv, bolo zapojenie ruského súkromného komanda zvaného Vagnerovci do tamojších konfliktov.

Rusi sa vždy cítia dobre tam, kde vládne chaos. Stačí poslať v úvodzovkách ‚pár’ Vagnerovcov, ktorí sú veľmi dobre vycvičení a majú dobrú výzbroj. Vďaka tomu sú na bojovom poli schopní tvoriť rozhodujúcu silu,“ vysvetľoval ich nasadenie do Líbye politológ Karel Svoboda, informovali sme ťa v tomto článku.

Okrem Líbye sa komando vybralo aj do ďalších štátov, kde to pre nich malo nejaký význam. Väčšinou išlo o ropné bohatstvo, ktoré získali po „vyriešení“ vnútroštátnych konfliktov. Ich pobyt v Afrike sprevádzajú hrozivé obvinenia o mučení, zneužívaní či vraždení civilistov.

Zdroje: The Guardian, Reuters, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá