Lavrov sám odhalil pravý cieľ vojenskej operácie. Zvrhnúť „neprijateľnú“ demokratickú vládu

  • Rusko je podľa ministra zahraničných vecí odhodlané pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa spod bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“
  • Lavrov navštívi aj Etiópiu, Ugandu a Kongo
lavrov
SITA/AP, Willy Kurniawan
  • Rusko je podľa ministra zahraničných vecí odhodlané pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa spod bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“
  • Lavrov navštívi aj Etiópiu, Ugandu a Kongo

Hlavným cieľom Moskvy je zosadenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, skonštatoval ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Počas diskusie s vyslancami na samite Arabskej ligy v egyptskej Káhire tiež Lavrov v nedeľu skonštatoval, že Rusko je odhodlané pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa spod bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“.

Kyjev a jeho „západných spojencov“ obvinil zo šírenia propagandy, ktorej cieľom je, aby sa Ukrajina „stala večným nepriateľom Ruska“.

„Rusi a Ukrajinci by ďalej žili spolu, určite ukrajinskému ľudu pomôžeme zbaviť sa režimu, ktorý je absolútne proti ľuďom a antihistorický,“ povedal tiež.

Jeho výroky sú pritom v ostrom kontraste s tvrdeniami Kremľa zo začiatku vojny, keď ruskí predstavitelia opakovane zdôrazňovali, že nechcú zvrhnúť Zelenského vládu, pripomína agentúra AP.

Okrem Egypta by mal Lavrov podľa štátnej televízie RT počas cesty po Afrike navštíviť aj Etiópiu, Ugandu a Kongo.

Záväzky sa budú plniť

„Ukrajinské vedenie, od prezidenta až po jeho nespočetných poradcov, neustále tvrdí, že žiadne rokovania nebudú, kým Ukrajina neporazí Rusko na bojisku,“ tvrdí Lavrov.

AP dodala, že po sobotňajšom útoku na ukrajinský prístav Odesa nateraz nie je jasné, ako to ovplyvní plány na obnovenie prepravy ukrajinského obilia po mori v bezpečných koridoroch z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Lavrov v Káhire informoval, že ruskí vývozcovia obilia sú odhodlaní plniť svoje záväzky v nadväznosti na dve dohody sprostredkované OSN a Tureckom, ktoré podpísali Moskva a Kyjev s cieľom odblokovať dodávky obilia z ukrajinských prístavov.

AP dodala, že Lavrovove rokovania v Káhire sa konajú v situácii, keď sa Rusko snaží prelomiť diplomatickú izoláciu a sankcie Západu uvalené v reakcii na inváziu ruskej armády na Ukrajinu.

Egypt, najľudnatejšia krajina arabského sveta, sa odmietol postaviť na stranu Ruska vo vojne na Ukrajine, keďže udržiava úzke vzťahy s Moskvou aj so Západom. Egypt však tiež patrí medzi najväčších dovozcov pšenice na svete, najmä z Ruska a Ukrajiny.

Egyptský prezident Sísí sa minulý týždeň vrátil z trojdňovej návštevy Srbska, ktoré sa nepripojilo k západným sankciám voči Rusku a napriek vojne na Ukrajine aj naďalej udržiava s Moskvou priateľské vzťahy.

Rusko a Egypt v posledných rokoch výrazne posilnili svoje vzťahy: Sísí a ruský prezident Vladimir Putin si vytvorili blízky osobný vzťah, ktorý pomohol zvýšiť vojenskú a hospodársku spoluprácu.

Minulý týždeň tiež ruská štátna korporácia pre atómovú energiu (Rosatom) začala v Egypte výstavbu štvorreaktorovej elektrárne, konštatovala AP.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá