Legenda sa vracia, značku Favorit vzkriesil slovenský podnikateľ

  • Favorit Czechoslovakia ohlásil pred rokom veľký comeback a začal znovu vyrábať legendárne bicykle a tak vrátiť značke stratený lesk. Bicykle budú luxusným tovarom. Vyrábajú sa na mieru a ručne.
gal
  • Favorit Czechoslovakia ohlásil pred rokom veľký comeback a začal znovu vyrábať legendárne bicykle a tak vrátiť značke stratený lesk. Bicykle budú luxusným tovarom. Vyrábajú sa na mieru a ručne.

S pribúdajúcim slnkom, aj keď bez cyklotrás môžeme na uliciach stretávať čoraz viac cyklistov. Môžno je za tým rastúca snaha o zdravý životný štýl, ekologická zodpovednosť alebo jednoducho fakt, že sa mestská cyklistika stala v posledných rokoch módnou záležitosťou. A tiež sa zdá, že cyklistika má predsa len väčšiu šancu stať sa našim národným športom, než hokej.

fav

Na vlne popularity a sentimentu sa doslova vezie oprášená česká značka Favorit, ktorá predstavila svoje nové prototypy.
Presne tak, ako to bolo napríklad pri pôvodne socialistických topánok Botas, chystá ďalšia tradičná značka po niekoľkoročnom v útlme „relaunch“. Chce predávať nové modely mestských bicyklov, ktoré v minulosti patrili za jedničky na trhu.

favcover

„Favorit bol tým najlepším, na čom sa dalo jazdiť. Kto ho mal, bol frajer, kto ho nemal, zasnene po ňom túžil.“ – pripomína riaditeľ spoločnosti Richard Galovič. Podnikateľ Richard Galovič sa postaral o znovuzrodenie Favoritu. Po tom, čo odkúpil ochrannú známku Favorit, pustil sa do vývoja nových modelov.

Prvý favorit uzrel svetlo sveta v roku 1950 v Rokycanoch, kde sa začal vyrábať ako závodný cestný model typu F1 pre českých reprezentantov. Od tej doby jeho sláva stúpala závratnou rýchlosťou a to aj mimo východný blok a nie len vďaka tradičným závodom, ktoré založil riaditeľ firmy Stanislav Gabriel. Popularita bicyklov však bohužiaľ padla súčasne so železnou oponou, až nakoniec rokycanský podnik v roku 2001 skrachoval.

1

Bicykle našich otcov a dedov si vzal znovu do parády tím pod vedením Richarda Galoviča, ktorý si k práci pozval napríklad dizajnéra J.Tomana. Ten má na starosti redesign pôvodného loga Favorit z 80. rokov minulého storočia. Podľa jeho slov sa úpravy týkali predovšetkým vyčistenia tvarov alebo pridania úplne nových upravených písmen. „Logo je v podstate nové, no základný pocit z neho zostáva, je to stále Favorit“hovorí Toman

„Ak chceš vedieť, čo je drina, kúp si bicykel Ukrajina, ak chceš letieť ako šíp, kúp si bicykel Favorit.“ hovorievalo sa. Ako šíp budeš môcť opäť letieť aj ty, ak máš našetrených okolo 2 490 eur. To je totiž základná cena tejto legendy. Nové tri prototypy, ktoré odkazujú na slávnu tradíciu značky, teda na ručnú výrobu tradičným spôsobom, sa vyrábajú už od marca.

2

Technicky sa bicykle prispôsobili potrebám dnešných cyklistov. Môžeš si dokonca vybrať aj materiál, z ktorého bude vyrobený rám plus rôzne doplnky. Za príplatok zhruba 1 340 eur dostaneš aj elektronické radenie prevodov, ktoré sa ovláda tlačidlom.

V budúcnosti sa očakáva aj kolekcia oblečenia Favorit alebo reťazec kaviarní vedených pod touto značkou. Uvidíme, či sa Favoritu podarí znovu dosiahnuť vrchol. Novému Favoritu sa podarilo získať aj prestížne ocenenie iF Design Award 2016 alebo nemenej významné ocenenie Red Dot Award: Product Design 2016 .

zdroj: f1.favorit.cz, startitup.cz, zdroj fotografií: lidovky.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech