Lekár Visolajský kritizuje drahý prevoz pacienta vládnym lietadlom do Nemecka, keď naši lekári zostali bez peňazí

  • Lekárovi Peterovi Visolajskému sa nepáči, ako Slovensko za bleskov fotoaparátov preváža pacienta umelej pľúcnej ventilácii z Bratislavy do Nemecka
  • Ide o cestu dlhú takmer tisíc kilometrov, prostredníctvom prázdneho leteckého špeciálu našej vlády
sonn
TASR/Michal Svítok, Záchranná služba Košice
  • Lekárovi Peterovi Visolajskému sa nepáči, ako Slovensko za bleskov fotoaparátov preváža pacienta umelej pľúcnej ventilácii z Bratislavy do Nemecka
  • Ide o cestu dlhú takmer tisíc kilometrov, prostredníctvom prázdneho leteckého špeciálu našej vlády

Upozorňuje pritom, že letová hodina lietadla A319 stojí približne 4 200 eur, a to bez letiskových poplatkov. To, že sa snažíme zachrániť každého pacienta, je pre lekárov, sestry a zdravotníkov podľa Visolajského samozrejmé.

Takýto čin rezortu zdravotníctva sám o sebe považuje za chvályhodný. Zdôrazňuje, že bude veľmi rád, ak sa týmto prevozom podarí pacienta zachrániť, problém je však podľa neho niekde inde a je závažný.

Na vrchole pandémie vyhodili upratovaciu službu. V nemocnici mali „dobrovoľne“ upratovať zdravotníci. Teraz žiadajú hlavu riaditeľa

Konštatuje, že Slovensko dnes prosí o pomoc ostatné krajiny, lebo nám chýbajú lekári a sestry. Ako krajina máme nakúpené drahé ventilácie, ktoré sú ale zabalené v krabiciach v sklade, lebo ich nemá kto obsluhovať.

„Dusiaceho pacienta teda naložíme do vládneho špeciálu a za značnej medializácie ho teatrálne prevážame do Dortmundu a tvárime sa ako hrdinsky sme to vybavili,“ tvrdí.

Posted by Záchranná služba Košice on Saturday, March 6, 2021

Visolajský si preto kladie otázku prečo nemáme viac personálu v nemocniciach. Hovorí tiež, že veľmi dobre vie, že toto je vizitka predchádzajúcich vlád, ale nie je mu jasné, čo pre svojich zdravotníkov vlastne spravilo súčasné ministerstvo.

Absurdný postoj ministerstva

„Zažil som mesiace trápnych debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským lekárom, sestrám a zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania, PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci ale aj zamestnanci ministerstva. A odpoveď z MZ SR bola, že nemôžeme im to dať aby to nezneužívali,“ približuje.

Posted by Záchranná služba Košice on Saturday, March 6, 2021

V tejto situácii už podľa skúseného lekára nejde o peniaze ale o gesto ministerstva. Podľa Visolajského by sa zdravotníkom malo dať najavo, že si ich prácu vážime a oceňujeme, že ostali v slovenských nemocniciach. Pridáva tiež čerstvý zážitok, ktorý dokresľuje ako funguje zdravotníctvo na Slovensku.

Niektorí zdravotníci z prvej línie sa dnes nevedia dostať k sľúbeným peniazom

Rezort zdravotníctva podľa slov lekára tlačí na nemocnice aby mali „vyrovnané rozpočty“. To je však pri obmedzených príjmoch, bez toho aby rezort ako regulátor dohliadal na zdravotné poisťovne, dosiahnuteľné len znižovaním personálnych nákladov. Upozorňuje pritom, že náklady sa v slovenských nemocniciach znižujú stoj čo stoj, či už pandémia je alebo nie je.

Mali by zdravotníci od štátu dostávať odškodnenie?

„Pracujem v nemocnici, ktorá bola nedávno najviac zaťaženou nemocnicou v krajine, jedna z najviac zaťažených v celom bývalom Československu. Na tlačovkách o zúfalej situácii sme vtedy počúvali od vedenia nemocnice aj od premiéra, ako nitrianski zdravotníci pracujú za hranicami svojich síl, opakovali slová ako hrdinovia týchto dní,“ opisuje lekár.

koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

„Dnes ako zaťaženosť nemocnice COVIDom opadla, vedenie nemocnice už hľadá možnosti ako optimalizovať personálne výdaje. Navrhuje teda lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale im za ne poskytne náhradné voľno. Mesačne tak chce na jednom atestovanom lekárovi ušetriť okolo 200 eur,“ vysvetľuje.

Hrozia odchodom

Viacerí lekári už vedenie nemocnice upozornili, že po takejto zmene odídu z nemocnice preč. Vedenie nemocnice sa však napriek tomu svojho úmyslu stále nevzdalo. V rámci „optimalizácie personálnych nákladov“ sú zdravotníci nespokojní, lebo ich podľa Visolajského vedenie núti za nadčasy brať si náhradné voľno.

Šéf Zľavomatu daruje Kollárovým sestričkám, ktoré prišli o odmeny, víkendové pobyty

„Čo je toto za hlúpe manažovanie, keď mňa, čo chcem pracovať a zarobiť, lebo z platu ledva vyžijem, núti vedenie nemocnice byť doma na náhradnom voľne, aby mi nemuseli zaplatiť nadčasy a pritom sa naša krajina doprosuje Rumunsku, aby sem poslalo pár sestier?,“ komentuje situáciu jedna zo zdravotných sestier.

Naše nemocnice podľa Visolajského už roky „šetria“ na personále a pacientoch. „Naopak, na jedálňach, laboratóriách, nákupoch ani na poisťovniach nemusíme šetriť… Hoci súkromné spoločnosti, čo tieto ziskové časti zdravotníctva vlastnia, majú často vyššie zisky ako ich kolegovia v Nemecku.“

Ak niekto zo súčasného ministerstva povie, že to spôsobili minulé vlády, Visolajský sa pýta, čo také za rok spravil rezort zdravotníctva, aby to tak nebolo.

Slovenskí zdravotníci tak majú ministerstvo, ktoré deklaruje, že na vyššiu mzdu sestry nie sú peniaze. Tiež majú ministerstvo, ktoré nakazenému lekárovi v dôchodkovom veku, ktorý prežil covidový zápal pľúc a následne sa vrátil pracovať do nemocnice, pošle za jeden deň PN vo výške 36eur. Infikovaná sanitárka zase dostane za 10 dní covidovej PN 165 eur.

„A potom prevážame vládnym špeciálom jediného pacienta v lietadle 1 000 kilometrov do nemeckej nemocnice, aby sa o neho starali spokojní nemeckí lekári a sestry. Stavím sa, že pár z nich budú pôvodne Slováci. Nie je nám tu na Slovensku ani trochu trápne?,“ dodáva.

Zdroj: Facebook/ Peter Visolajský

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK