Len pár minút od Bratislavy zažiješ kaštieľ ako z rozprávky. Z toho luxusu ti padne sánka

  • Len pár kilometrov od Bratislavy sa nachádza unikátny kaštieľ
  • Má v sebe šarm ako žiaden iný
  • Kvalita ich služieb je na tej najvyššej úrovni
kaštiel voderady
Kavičkari/Dominika Noskovičová
  • Len pár kilometrov od Bratislavy sa nachádza unikátny kaštieľ
  • Má v sebe šarm ako žiaden iný
  • Kvalita ich služieb je na tej najvyššej úrovni

Kaštieľ Voderady má za sebou bohatú históriu, vzostupy i pády. Impozantná historická stavba však dostala druhú šancu na život a v rukách nových majiteľov doslova rozkvitla. Citlivá rekonštrukcia sa postarala o punc luxusu s rozprávkovou atmosférou.

Tento architektonicko-historický klenot v sebe spája všetko, čo ho predurčuje na vyhľadávanú lokalitu pre oddych, gurmánsky zážitok, spoločenské podujatia, svadby či biznis eventy. Vráťte sa s nami do čias minulých, čias šľachticov a kráľov – radi vás voderadským kaštieľom prevedieme, píšu na svojom portáli Kávičkari.

Tento pôvabný kaštieľ Zichyovcov, ktorý je zároveň najstaršou budovou obce Voderady, nájdete na jej samom okraji. Počas našej cesty sme míňali malé dedinské domčeky či polia, nič zvláštne, čo by upútalo našu pozornosť.

Ak nerátam poľnohospodárske stroje, ktoré detská časť našej posádky sledovala s otvorenými ústami. Keď sme však na okraji dedinky zbadali Kaštieľ Voderady a prekročili jeho brány, sledovali sme s otvorenými ústami my.

Preskúmaj tajomstvá Kaštieľa Voderady

História kaštieľa siaha až do 17. storočia, keď bol postavený ako panské sídlo pre šľachtickú rodinu. Kaštieľ bol svojho času zveľaďovaný jedným z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov, Zichy. Hneď na prvý pohľad očarí svojím architektonickým štýlom. Ten odráža dobové trendy a v priebehu stáročí slúžil rôznym účelom – od sídla šľachty až po sídlo školy.

kaštieľ
zdroj: Kavičkari/Doiminika Noskovičová

V priebehu storočí prešiel tento barokový dvojpodlažný, trojkrídlový kaštieľ rôznymi úpravami a prestavbami, ktoré mu dodali charakteristický vzhľad, aký má dnes. Aktuálne v kaštieli stále prebiehajú dokončovacie rekonštrukčné práce, avšak ani to nie je prekážkou pri organizovaní rôznych podujatí – kultúrnych, spoločenských, firemných, rodinných či vysnívaných svadieb.

Okrem súkromných akcií sa pravidelne konajú v kaštieli rôzne kultúrne podujatia organizované pre verejnosť. Aj to je spôsobom, ako sprístupniť kaštieľ všetkým miestnym i cezpoľným.

Kaštieľ s vlastným šarmom

Historický kaštieľ je miestom, ktoré vás dostane. Svojím šarmom, detailmi a dychberúcimi priestormi. Jeho osud nabral nový smer v roku 2016, keď sa dostal do rúk majiteľom, ktorí mu vdýchli nový život a započali náročnú cestu jeho záchrany a rekonštrukcie.

„Mám vzťah ku kultúre a národným kultúrnym pamiatkam. V roku 2016 som našiel a uvidel tento nádherný skvost a zhodou priaznivých okolností som sa stal jeho majiteľom. Zámerom bolo, aby po nás s manželkou niečo zostalo a aby sme zachránili túto kultúrnu pamiatku,“ vysvetľuje majiteľ kaštieľa, pán Pavel Bohdal.

kľučka
zdroj: Kavičkari/Doiminika Noskovičová

Z každého kúsku cítiť, že k rekonštrukcii pristupovali majitelia, manželia Katarína a Pavel Bohdaloví, naozaj v rukavičkách a mysleli na každý detail. Priviesť do chátrajúcej stavby nielen život, ale aj radosť, eleganciu a pôvab, a pritom v ňom vzkriesiť pôvodného ducha, nie je rozhodne ľahkou úlohou. Ale manželom sa to podarilo.

Káva od slovenskej špičky

Interiér Kaštieľa Voderady je rovnako ohromujúci ako jeho exteriér. Každá miestnosť je starostlivo zrekonštruovaná, pričom uchováva dobový nádych. Návštevníci môžu obdivovať fresky, vzácne nábytky a umelecké diela či predmety, ktoré zdobia vnútorné priestory kaštieľa. Salóniku, do ktorého vstúpite po prekročení prahu kaštieľa, dominuje bar v romantickom dekóre. Tu vám spravia aj výbornú kávičku, ktorú sme, pochopiteľne, neodmietli.

Veľmi nás potešilo, že i keď kaštieľ ešte nefunguje v plnej prevádzke, na výbere kávy si dali záležať a svojim hosťom servírujú výberovú kávu zo slovenskej pražiarne Goriffee. Espresso si vychutnáme s radosťou, i keď rýchlo, lebo sa nevieme dočkať prehliadky priestorov a rôznych zákutí kaštieľa.

kavovár a káva
zdroj: Kavičkari/Doiminika Noskovičová

Jednotlivé miestnosti sa snažili majitelia zachovať a oživiť ich charakter. A tak sme absolvovali zaujímavú prehliadku Zrkadlovej sály, Modrého salónika, Čínskeho salónika, Veľkej jedálne, ale aj kláštornej kaplnky, útulnej knižnice či zimnej záhrady s výhľadom do záhrady.

V týchto jedinečných priestoroch môžete uskutočniť nielen svadby či oslavy, ale aj semináre a konferencie. O kompletný servis, vrátane projektoru, flipchartu či cateringu, sa postará personál kaštieľa.

Kombinácia kultúry, elegancie, ale aj gurmánskych zážitkov

Slovensko je krajinou bohatej histórie a kultúry, ktorá sa odráža aj v pestrej palete gastronomických zážitkov. Jedným z týchto miest, ktoré v sebe spája chuťové potešenie a historický šarm, je bezpochyby Kaštieľ Voderady.

V reštaurácii sa šéfkuchár Peter Bracho snaží spojiť tradíciu s moderným prístupom a vytvárať jedlá, ktoré zahrejú srdce i žalúdok každého gurmána. Či už sa rozhodnete pre spoločenskú udalosť, svadbu, alebo firemný seminár, môžete sa tešiť na menu vytvorené na mieru.

Kvalitná gastronómia je pre Kaštieľ Voderady dôležitým prvkom, na ktorom chce stavať už od samého počiatku. Preto organizuje aj rôzne gastronomické eventy. Jedným z nich bola aj benefičná večera top slovenských šéfkuchárov „Pre srdiečkové deti“. Pri príprave 9-chodového degustačného menu sa tak stretli mená ako Martin Novák, Martin Záhumenský, Michal Konrád či Peter Slačka.

Ďalší krok – revitalizácia parku a veľkolepá Oranžéria

Kaštieľ má ešte nejakú tú cestu pred sebou, keďže okrem samotnej opravy kaštieľa majú majitelia v pláne aj revitalizáciu parku s náučným chodníkom, odpočinkovými zónami pre seniorov, hravými zónami pre deti a mládež a romantickými kvetinovými zákutiami.

kaštiel
zdroj: Kavičkari/Doiminika Noskovičová

Momentálne prebiehajú v parku intenzívne práce, takže finále je už naozaj na dosah. Ku kaštieľu navyše pribudne aj novostavba Oranžérie, ktorá je aktuálne vo výstavbe a bude odkazovať na tú pôvodnú, ktorá sa v minulosti v areáli nachádzala, i keď na inom mieste. Dokončená by mala byť už v roku 2024.

Tá iba podčiarkne ponuku kaštieľa a ponúkne ideálne miesto na svadby či konferencie pre väčšie skupiny od 100 osôb. A to s famóznym výhľadom na zeleň parku. Pomyselnou čerešničkou na torte by mohol byť wellness, ktorý by mal pribudnúť v blízkej budúcnosti.

Kaštieľ Voderady – luxusné miesto v náručí histórie

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, architektúru a kultúru, je návšteva Kaštieľa Voderady skutočným zážitkom. Prenesie vás do minulosti a okamžite vás vtiahne do dobového šľachtického života.

Kaštieľ Voderady vykročil na svoju cestu tou správnou nohou a pokiaľ nestratí smer, krok a tempo, určite sa stane vyhľadávaným miestom, z ktorého sa hosťom bude iba ťažko odchádzať. Nám sa ťažko odchádzalo už teraz.

Zdroj: Kavickari.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá