Letná brigáda ti okrem peňazí môže priniesť aj ďalšie benefity, ktoré oceníš

  • Ak vyskúšaš novú činnosť, na akú nie si zvyknutý, tvojmu mozgu pomôžeš, aby sa stal kreatívnejším a flexibilnejším
  • Dôležité je nájsť rovnováhu medzi prácou a oddychom
  • Tú ideálnu brigádu by si si mal vybrať sám, podľa vlastných hodnôt
Unsplash.com
Unsplash.com
  • Ak vyskúšaš novú činnosť, na akú nie si zvyknutý, tvojmu mozgu pomôžeš, aby sa stal kreatívnejším a flexibilnejším
  • Dôležité je nájsť rovnováhu medzi prácou a oddychom
  • Tú ideálnu brigádu by si si mal vybrať sám, podľa vlastných hodnôt

Uvažuješ, ako stráviš zvyšok leta? Ak si doteraz odolával narážkam od známych či rodičov o letných brigádach a rozhodol si sa radšej pre sladké nič nerobenie, možno nastal čas zvážiť tvoj postoj. Taká brigáda ti okrem peňazí bokom môže priniesť aj kopec ďalších benefitov, aké pomôžu tvojmu psychickému zdraviu aj budúcej kariére.

Predtým, ako si definitívne zvolíš relax namiesto práce, nezabudni na to, že práca cez leto ti pomôže pri zbere dôležitých pracovných skúseností. Rozhliadni sa okolo seba, sprav si prieskum, popýtaj sa v známych firmách a vyber si prácu, ktorá súvisí s tým, čo študuješ, alebo by si v budúcnosti chcel robiť.

Pokiaľ sa ti naozaj podarí nájsť pozíciu, aká zodpovedá tvojmu zameraniu a schopnostiam, je dosť vysoko pravdepodobné, že sa vďaka nej zoznámiš s mnohými podobne mysliacimi ľuďmi, ktorí ti možno v budúcnosti pomôžu aj v profesnom živote.

Nehovoriac o tom, že sa vďaka letnej brigáde sa môžeš naučiť niečo o pracovnej morálke, časovom manažmente či o tom, ako v skutočnosti vyzerá taká práca pre firmu v tvojom odbore.

zdroj: Unsplash.com

Psychológa Roberta Krauseho sme sa spýtali aj na to, či má letná práca aj nejaké iné výhody, ktoré môžu pomôcť tvojmu psychickému zdraviu a pohode. Asi nie je veľkým prekvapením fakt, že to brigáda naozaj dokáže.

„Som toho názoru, ktorý vychádza aj z objektívne overiteľných faktov, že letná brigáda okrem sociálnych a ekonomických benefitov vplýva aj na štrukturálne zmeny nášho mozgu a preto sa prikláňam k možnosti otestovania práce, ktorú jednotlivec dovtedy nevykonával. Náš mozog sa neustále mení a preto mu aj my môžeme napomôcť a do istej miery korigovať smer jeho premeny. Ak má človek skúsenosti z rôznych kontextov, často sa stáva flexibilnejším, ale i kreatívnejším a preto by sme v sebe mali objavovať možnosti vlastného rastu,“ vyjadril sa pre Startitup.

Nikto z nás ti nemôže nakázať, čo presne máš cez leto robiť a mal by si myslieť hlavne na to, čo sám od brigády čakáš a aké sú tvoje priority. Skúšanie nových možností a pracovných smerov je však na leto úplne ideálne, a to hlavne pokiaľ sám tak celkom nevieš, ako sa chceš profesne profilovať.

zdroj: Unsplash.com

Tak ako vo všetkom, aj pri letnej brigáde platí, že si musíš v prvom rade nájsť zdravý balans medzi oddychom a prácou. Krause tiež pripomína, že by ťa činnosť nemala znechucovať a prinášať negatívne emócie.

„V zásade platí, aby z daného rozhodnutia mali viac benefitov než negatívnych dôsledkov, ale taktiež, aby mali z danej činnosti, resp. nečinnosti viac radosti a menej starostí. Dokážem si predstaviť, že aj mix oddychu a práce, môže v sebe niesť vhodnú kombináciu z pohľadu neuropsychológie. Je to však na zvážení jednotlivca, čomu chce svoju pozornosť venovať,“ tvrdí Krause.

Pokiaľ sa pre letnú brigádu predsa len rozhodneš, chápeme, ak sa do nej pustíš s plným nadšením, vervou a pracovnými ideálmi, ktoré v sebe máš. Realita je však často odlišná od subjektívnych očakávaní, preto sa nenechaj hneď odradiť, ak sa z letnej práce nevykľuje hneď „dream job“.

Často je dôležité iba vydržať a pozitíva sa možno ukážu neskôr, psychológ tiež odporúča popri práci pravidelne oddychovať, aby si hneď nevyčerpal všetky svoje možnosti. Dôležité je tiež vedieť, čo je pre teba samého v živote aj v práci dôležité a čo vlastne od brigády očakávaš.

„Človek by mal v prvom rade milovať to, čo robí. Prax je však často odlišná a jednotlivci nie sú spokojní so svojim životom, ale opäť sa to nedá paušalizovať. Je však významné, aby ľudia venovali čas odpočinku, nakoľko bez relaxu a oddychu nemáme možnosť načerpať potrebnú silu k podávaniu výkonu. Nájdenie zdravého balansu môže spočívať v reflexii vlastných hodnôt v komparácii s činnosťami, ktoré robíme. Hodnota je to, čomu venujeme svoj čas a preto, ak zistíme, že čas venujeme činnostiam, ktoré v zásade nie sú pre nás dôležité, otvárame časový priestor na činnosti, ktoré nás robia viac šťastnými a to, čo nás robí šťastnými si už musíme zadefinovať my sami,“ uzatvára.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie