Lexus vytvoril auto so skutočným tlkotom srdca!

  • Nie, autá nie sú živé bytosti. Teda pokiaľ neberieme "Autá" rozprávku... Toto auto však prejavuje známky života nevídaným spôsobom. Lexus vybavil upravený model RC-F ozajstným tlkotom srdca.
image_1437508090.jpeg
  • Nie, autá nie sú živé bytosti. Teda pokiaľ neberieme "Autá" rozprávku... Toto auto však prejavuje známky života nevídaným spôsobom. Lexus vybavil upravený model RC-F ozajstným tlkotom srdca.

 

Jedná sa o nový koncept austrálskej pobočky Lexusu a kreatívneho technologického oddelenia M&C Saatchi. Dva tímy si za spoločný cieľ stanovili vytvoriť medzi vozidlom a jeho šoférom užšie spojenie. Coupé je pokryté elektroluminenčnou farbou, ktoré pod elektrickým napätím vyžaruje svetlo. Reakciu auta na tlkot srdca pretekárky je výborne vidieť vo videu, ktoré by mimochodom kľudne obstálo ako trailer na nový Need For Speed.

 

 

Panely pokryté farbou sú prepojené elektrickým obvodom, ktorý zbiera dáta senzorov pripojených na telo vodiča. Stúpaním a klesaním tepu pretekára sa auto zároveň osvetľuje a zhasína. V podstate sa dá povedať, že Lexus je rozšíreným „wearable“ zariadením, s tým malým rozdieľom, že v ste skôr vy pripojený na auto ako auto na vás.

Lexus považuje toto prepojenie auta a pretekára, ako jeden z krokov, ktoré vedú k vytvoreniu vozidiel schopných rozoznávať pociti vodičov. Takéto vozidlá by mohli byť v budúcnosti schopné zareagovať na agresivitu vodičov alebo nebezpečné mikrospánky, ktoré sa mnohým stávajú. Môžme predpokladať, že počet nehôd by sa rádovo znížil a cesty by boli omnoho bezpečnejšie.

Jedná sa pravdaže iba o jednorázový projekt. Takéto autá na našich deravých vozovkách neuvidíme, ale výsledky z projektu poslúžia, ako základ budúcich projektov a pomôžu výskumníkom zdokonaliť mapovanie človeka na technológie – automobily. Možno z dát vyplynie, že šoférom je skôr auto, ako človek… V čase, kedy sa autá stávajú autonómnymi a rušíme spojenie medzi šoférom a samotným vozidlom je dobré vidieť prácu na pravom opaku.

 

Zdroj: theverge.com, wired.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech