Liek proti cholesterolu môže znížiť nebezpečenstvo koronavírusu, tvrdí profesor

  • Účinky COVID-19 vraj možno znížiť pomocou lieku proti cholesterolu
  • Zatiaľ neboli vykonané žiadne testy na ľuďoch
Instagram/ amin_vahedi, Pixabay/Gascoigne
  • Účinky COVID-19 vraj možno znížiť pomocou lieku proti cholesterolu
  • Zatiaľ neboli vykonané žiadne testy na ľuďoch

Fenofibrát, liek na zníženie hladiny cholesterolu môže podľa profesora Yaakov Nahmias z hebrejskej univerzity fungovať ako liek na liečbu COVID-19. Jeho účinky môžu vraj zmeniť silné príznaky ochorenia na bežné prechladnutie. 

Jeruzalemský vedec testoval liek na infikovanom ľudskom tkanive. Tvrdí, že zistil, čo spôsobuje nákazu a aj to, ako ju udržať pod kontrolou. 

Ľudské telo veľa unesie

Yaakov Nahmias je riaditeľ Grassového centra pre bioinžinierstvo na Hebrejskej univerzite. Spolu s kolegom uskutočnili spoločný výskum v zdravotníckom centre Mounth Sinai v New Yorku. 

Laboratórne testy uskutočňovali na ľudských pľúcnych bunkách, ktoré boli infikované SARS-CoV-2. Dospeli k záveru, že obyčajný liek na cholesterol by mohol prispieť k tomu, aby ľudské telo viac znieslo a lepšie sa vysporiadalo s nákazou vírusom COVID-19.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Amigos Universidad Jerusalem (@amigos.universidad.jerusalem),

Otázkou je, prečo sa tento nový koronavírus natoľko líši od jeho blízkych príbuzných, ktoré spôsobujú iba nachladnutie. Vidíme, že skutočne mení metabolizmus lipidov v ľudských pľúcach. Nový koronavírus spôsobuje, že sa v pľúcach hromadia malé kvapôčky lipidov, ktoré sa v pľúcach zvyčajne nenachádzajú vo významnom množstve,povedal Nahmias.

Vírus COVID-19 teda narúša schopnosť organizmu odbúravať tuk.Podobné procesy sa podľa neho dejú aj v iných častiach tela, napríklad v pečeni. Vírus to podľa neho robí preto, aby sa udržal v hostiteľovi. 

Vírusová infekcia spôsobuje, že pľúcne bunky začínajú hromadiť tuk a fenofibrácia umožňuje bunkám ich spaľovanie. Nahmias dodal, že pokiaľ sa to podarí dosiahnuť a bude možné tento proces napádania orgánov zastaviť, podarí sa zastaviť aj ďalšie šírenie vírusu alebo zhoršovanie stavu pacienta. 

Riešenie je jednoduché

Nahmias tvrdí, že nový koronavírus je tak agresívny kvôli tomu, že spôsobuje ukladanie lipidov v pľúcach. Toto môže vyriešiť bežne používaný liek proti cholesterolu fenofibrát, ktorý sa niekedy predáva pod obchodnou značkou Tricor. 

Prvá fáza vývoja vakcíny proti COVID-19 je úspešná. Zaručuje bezpečnosť a imunitnú reakciu

Ak sa naše zistenia potvrdia klinickými štúdiami, tento liečebný postup by potenciálne mohol znížiť závažnosť COVID-19 na nachladnutie,“ vysvetlil Nahmias. „Zaujímavé na našej štúdii je, že fenofibrát skutočne viaže a aktivuje samotné miesto DNA,  ktoré umožňuje našim bunkám spaľovať tuk,“ dodal.

Na rozdiel od remdesiviru, ktorý tiež niektorí vedci označili ako liek proti vírusu COVID-19, je Tricor akreditovaný americkým Úradom pre potraviny a liečivá a je ľahko dostupný. Naopak, remdesivir má problém s predajom na čiernom trhu, je ho nedostatok a stále čaká na úplné schválenie regulátormi. 

Zdroje: timesofisrael.com, newindianexpress.com, livemint.com, pharmaceutical-technology.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech