Linda chcela žiť v zahraničí, no zostala. Pre Trnavčanov otvorila bezobalový obchod

  • Aj Trnava má svoj bezobalový a zároveň veľmi minimalistický obchod
  • Jeho majiteľkou je Linda, ktorá chcela ešte nedávno zo Slovenska „utiecť"
  • Trnava sa však v posledných rok začala výrazne meniť, a tak sa tu rozhodla zostať žiť a začína podnikať
brandy(2)
Archív Linda Mankovecká
  • Aj Trnava má svoj bezobalový a zároveň veľmi minimalistický obchod
  • Jeho majiteľkou je Linda, ktorá chcela ešte nedávno zo Slovenska „utiecť"
  • Trnava sa však v posledných rok začala výrazne meniť, a tak sa tu rozhodla zostať žiť a začína podnikať

28-ročná rodáčka z Trnavy, Linda, je veľká cestovateľka. Vďaka svojmu štúdiu ekonómie v anglickom jazyku sa jej podarilo navštíviť niekoľko zaujímavých krajín. Práve to ju presvedčilo o tom, že po škole okamžite zbalí kufre a presťahuje sa do zahraničia tak, ako to už urobili mnohí.

Jej plány však pokazila prebúdzajúca sa rodná Trnava, ktorá v posledných rokoch rozkvitá. Je označovaná za „mekku“ mestských cyklistov vďaka masívnej výstavbe cyklotrás a bikesharingu, stojí tu novučký futbalový štadión, ktorý láka množstvo turistov, na okrajoch mesta vyrastajú rezidenčné projekty a napríklad aj vďaka Nádvoriu tu kultúra skutočne žije.

„Jednoducho ľuďom prestalo byť jedno. Uvedomila som si, že sa netreba sťahovať za lepším preč, ale je treba urobiť lepšie to, čo je tu. Po škole som sa zamestnala, časom som sa dostala na pozíciu finančnej riaditeľky a v tejto práci som doteraz,“ povedala pre Startitup Linda.


Myšlienku a chuť vytvoriť aj v Trnave moderný bezobalový obchodík PACK-LESS dostala začiatkom minulého roka, počas ktorého u nás takéto prevádzky začali vyrastať ako huby po daždi a môže sa nimi popýšiť už takmer každé väčšie mesto. Linda verí, že zmena začína od jednotlivca a problematika plastového odpadu je jej veľmi blízka.

„V obchode nájdete zatiaľ rôzne druhy ryže, strukovín, orechov, sušeného ovocia, vločiek, semienok, cestovín, múky. Ďalej sú tam rôzne ekologické varianty bežných potrieb do domácnosti, ako napr. kuchynské „špongiové“ utierky, ktoré sa dajú oprať, lufu, bambusové zubné kefky, ekologické poháriky (ecoffee cup), sieťové vrecká na nákup ovocia a zeleniny a plánujem množstvo ďalšieho. Chcem zaradiť napr. kovové slamky, robiť rôzne workshopy a prednášky, takisto by som do budúcna chcela ponúknuť zákazníkom možnosť namlieť si vlastnú múku a vločky, prípadne poskytnúť možnosť zberného miesta pre použitý rastlinný olej,“ dodáva.


Na začiatok podnikania si musela požičať a svoje stabilné zamestnanie sa zatiaľ rozhodla neopustiť. Naplno sa obchodu bude venovať až potom, ako si začne na seba zarábať prevádzka sama.

Práve otázka „Čo ak to nevyjde?“ jej ako začínajúcemu podnikateľovi bez vlastných úspor najviac vŕtala hlavou, no podľa vlastných slov sa neskôr zmenila na otázku „Čo ak to neskúsim?“ a pokračovanie už poznáš. Obchod PACK-LESS nájdeš pri prechádzke slovenským Rímom na Vajanského ulici a ako sme sa dozvedeli, jeho súčasná ponuka sa má čoskoro rozširovať. Tieto projekty sa nám skrátka neomrzia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech