5 rád od podnikateľa roka Michala Weisa o tom, ako preraziť nielen v biznise
- Michal Weis získal prestížne ocenenie EY Podnikateľ roka 2017
- Stojí za firmou IBL Software Engineering
- Špičkový meteorologický softvér z dielne tejto spoločnosti už využíva celý svet
- My sme sa Michala Weisa pýtali na rady, ktoré by dal každému mladému podnikateľovi
- Michal Weis získal prestížne ocenenie EY Podnikateľ roka 2017
- Stojí za firmou IBL Software Engineering
- Špičkový meteorologický softvér z dielne tejto spoločnosti už využíva celý svet
- My sme sa Michala Weisa pýtali na rady, ktoré by dal každému mladému podnikateľovi
Programovať a skúmať princípy počítačov začal v deviatich rokoch. Na začiatku vysokej školy v ESET-e založil tím pre vývoj novej generácie antivírusu, ktorý položil základy celosvetového úspechu firmy. S meteorológiou sa stretol, keď pomáhal matke v SHMÚ pri nasadení nemeckého softvéru.
So snom presadiť sa na medzinárodnom trhu v roku 1997 po skončení vysokej školy založil s nemeckým partnerom meteorologickú softvérovú firmu – IBL. Po dvadsiatich rokoch je dnes firma svetovou špičkou v oblasti inštalácií na všetkých kontinentoch a poskytuje softvér pre národné meteorologické organizácie, letiská a armády celého sveta.
Najdôležitejším krédom je práve atmosféra a vysoko nadštandardné vzťahy ako vo firme, tak aj ku klientom, ktorí spoločne tvoria jednu rodinu. Aj vďaka tomu sa firma stala strategickým partnerom veľkých medzinárodných a nadnárodných organizácií a Slovensko je dnes vďaka IBL uznávanou jednotkou.
So životnou víziou pomôcť v celosvetovom meradle, dnes Michal Weis pokračuje vo vývoji nových technológií, ktoré pomáhajú zachraňovať životy a šetriť našu planétu.
Mnoho mladých ľudí má ešte stále pocit, že na to, aby boli v budúcnosti úspešní, musia získať nejaký vysokoškolský titul a pracovné ponuky sa im následne pohrnú. Čo by ste v súvislosti s vysokou školou a samoštúdiom poradili mladým ľuďom vy?
Škola vám dá veľa – no cennejšie ako konkrétne vedomosti je mať rozhľad a schopnosť vnímať veci okolo seba “analytickými očami”.
Avšak nie je až tak dôležité či školu máte alebo nie: najdôležitejšie je, či máte odvahu a chuť dokázať niečo výnimočné. Keď sme začínali my, internet neexistoval a knihy napríklad od O’Reilly boli pre nás dostupné asi ako cesta na Mars. Všetko sme si preto museli oddrieť sami a podeliť sa s kamarátmi o skúsenosti. O to viac nás to bavilo.
Dnes je možné získať na internete oveľa viac vedomostí, no rovnako ako vysokoškolský titul ani jedno vám nezaručí úspech či úžasný job. Jedno sa však nezmenilo: aj dnes treba ukázať, na čo máte, v čom ste výnimočný. Či už robíte na vlastných projektoch, ktoré máte ako hobby, alebo komunitných projektoch – jednoducho robte to, čo vás baví a užívajte si to. Lebo nič nie je lepšie ako pocit, že ste to dokázali a keď ste hrdý na svoj výsledok. Potom si budú ponuky hľadať vás a nie naopak.
Ak by ste dnes zakladali vlastnú firmu, čo by ste urobili inak ako pred rokmi?
Asi by som na to nezmenil nič. Predovšetkým, keď som zakladal firmu, bol som mladý, naivný, odvážny a úplne bez záväzkov. Ale keby som nebol odvážny, keby som zvažoval riziká, keby mi niekto povedal, že to čo chcem dokázať, je náročné, tak by som sa vzdal a nikdy to nedokázal. Preto som rád, že to bolo tak ako to bolo.
Ak máte skvelý nápad, smelo do toho – o čo viac budete zapálenejší vy, o to viac vám budú veriť aj všetci naokolo. V tejto aure tkvie napokon tajomstvo úspechu.
IBL sice nie je jedina meteo firma na Slovensku, ale ako softveristi sme top nielen na Slovensku, ale aj vo svete!https://t.co/fxHH062p6H pic.twitter.com/8r2Bv4cUwk
— IBL Software (@iblsoft) 18. januára 2018
Akú by ste dali radu mladým, ktorí by chceli byť v biznise sami sebe pánmi? Čo ich v tomto prípade určite čaká a neminie?
Začínať s vlastným biznisom nie je jednoduché. Ale potom je to o to väčšia zábava. Mať tú možnosť, užíval by som si začínanie odznova. Musíte mať samozrejme dobrý nápad, ktorý by sa vedel uplatniť na trhu. Ale nápad samotný samozrejme nestačí, treba sa obklopiť aj dobrými ľuďmi. A nielen dobrými, ale výnimočnými. Ľuďmi, ktorí sú rovnako zapálení ako vy s túžbou niečo dokázať.
Zároveň sa ale nemôžete uspokojiť s tým, že váš produkt či riešenie je len priemerné. Musíte byť najlepší! Lepší, ako ktokoľvek iný. Lebo len na najlepšie riešenia môžete prilákať zákazníkov. Dávajte im dôvod, aby išli za vami!
Môže sa stať, že aj keď sa budete snažiť akokoľvek, stále zažijete ťažké chvíle, náročné roky a niekedy aj neúspechy. Buďte však trpezliví, záleží to od rýchlosti konkrétneho trhu, ale rátajte, že to potrvá aj 5 či 10 rokov, kým veci začnú fungovať vo váš prospech. Nám trvalo 8 rokov, kým sme naozaj prerazili. Je naivné čakať fenomenálny úspech za rok či dva. Musíte vytrvať, nevzdať sa, vždy znova vstať a ísť ďalej, plný optimizmu. Lebo ten, kto sa sa vzdá, nikdy nevyhrá.
Biznis nie je len o úspechoch. Ako sa vyrovnať s prípadnými pádmi, kedy aj napriek všetkému úsiliu daný projekt nevyjde tak, ako mal?
Áno, niekedy veci nevyjdu ako ste dúfali. Aj to sa stáva. Čoho sa držím ja, je nestavať vzdušné zámky, na ktoré by som inak nedosiahol, ale “stavať” iba to na čo finančne mám. Najväčšia investícia je pritom váš čas. Takže v prípade problému, stratíte len to, čo ste boli ochotný vložiť. Naopak, niečo získate – získate skúsenosť. Skúsenosť, z ktorej sa môžete poučiť, keď vyrazíte ďalej. Minulosť už nezmeníte, no budúcnosť áno!
Happy to meet you in sunny Split at #IBLUGM pic.twitter.com/5rFi5slbKV
— IBL Software (@iblsoft) 1. októbra 2017
Aké vlastnosti by nemali chýbať žiadnemu uchádzačovi o zamestnanie v spoločnosti IBL?
Hire for attitude, train for skill. Samozrejme, že hľadáme ľudí, ktorí majú potrebné zručnosti na danú pozíciu. No čo si naozaj ceníme, čo v uchádzačoch hľadáme, je iskra zanietenia, vášeň a chuť niečo tvoriť a dokázať. Hľadáme kolegov, ktorí sa nezľaknú úloh, ale majú radi výzvy.
Takých, ktorí chcú riešiť, majú drive vymýšľať a inovovať – lebo našim cieľom nie je byť “len” dobrý, ale najlepší na trhu. Každý z nás je predovšetkým človek – my chceme najmä fajn kolegu, parťáka na pivo a človeka, ktorého bude baviť byť s nami.