Americká obchodná vojna sa týka aj Slovenska

  • Amerika vedie obchodnú vojnu so svojimi spojencami aj so svojimi protivníkmi
  • Reakcie dotknutých krajín na seba nenechali dlho čakať
  • Clá môžu mať dopad aj na Slovensko
donald-trump-trade-wars-change-mind
Twitter
  • Amerika vedie obchodnú vojnu so svojimi spojencami aj so svojimi protivníkmi
  • Reakcie dotknutých krajín na seba nenechali dlho čakať
  • Clá môžu mať dopad aj na Slovensko

Ak ste v predchádzajúcich správach nezachytili najnovšie trucovanie prezidenta Trumpa, tak ste prišli o veľa. Momentálne vedie obchodnú vojnu s Kanadou, Európskou úniou a Mexikom. Obchodnú vojnu vedie s krajinami, ktoré sú najbližšími spojencami a zároveň najbližšími obchodnými partnermi Spojených štátov. Jeho konanie nielenže nechápu jeho spojenci a celý svet, ale dokonca ani členovia jeho vlastného vládneho kabinetu. V rámci tejto obchodnej vojny vyhlásil clá na autá, ktoré sú vyrobené mimo územia USA.

Má to dopad aj na nás?

Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na počet obyvateľov. Logicky z toho vyplýva, že dopad to na nás mať bude. Ak stále rozmýšľate prečo, tak sa stačí pozastaviť nad portfóliom automobilky Volkswagen. Na Slovensku sa vyrába Audi Q7, Porsche Cayenne a v pláne je taktiež výroba hyper luxusného Audi Q8. Taktiež sa tu vyrábajú platformy, na ktorých sú postavené Lamborghini Urus a Bentley Bentayga.

A to sme spomenuli len jedného výrobcu áut, na našom území pôsobia aj koncerny KIA, PSA a v procese výstavby je továreň Jaguar Land Rover. Toto sú len továrne, ale ak sa budeme baviť v širších súvislostiach, tak na Slovensku je vybudovaná celá infraštruktúra dodávateľov pre automobilky, od výroby svetiel cez kabeláže, elektroniku a čalúnenie. Podľa Inštitútu Finančnej politiky by mohol celý tento Trumpov rozmar vyjsť Slovensko na 90 miliónov EUR. Hlavne keď si vezmeme do úvahy, že výroba áut tvorí 44 % slovenského priemyslu a pokrýva takmer 35 % nášho vývozu.

Aká bude dohra?  

Trumpov najnovší rozmar môže vyjsť jeho spojencov draho, ale zároveň si jeho konanie začína vyberať svoju daň aj na Amerike. Nedávno sme v článku informovali o tom, že clá donútili Harley Davidson presunúť časť výroby do Európy. Niet sa čomu čudovať, viete si predstaviť, že by ste museli priplatiť za motorku 2200 USD len kvôli rozmaru jedného človeka? Harley Davidson teda pristúpilo k tomuto kroku, aby neprišlo o zákazníkov na svojom druhom najväčšom trhu. A to je len jedna zo značiek, ktoré trpia prezidentovým rozhodnutím. Medzi značky, ktoré sa majú vyskytovať na „čiernej listine“ je aj obľúbený výrobca džínsov Levi Strauss či výrobcovia amerického bourbonu. Tam to však nekončí, momentálne konzorcium Kraft-Heinz zvažuje, že presunie výrobu svojho ikonického kečupu do Kanady.

Európska únia sa nebojí odpovedať

Odpoveď Európskej únie na seba nenechala dlho čakať. Predstavitelia Únie sa vyjadrili, že ak Amerika bude pokračovať vo svojom ťažení, tak sa nebudú báť zakročiť. Clá by v tomto prípade mali byť primárne namierené na tie ikonické produkty, ktoré sa tešia v Európe veľkej obľube ako sú už spomínané džínsy či bourbon.

Avšak to sú len príklady produktov, na ktoré môže EÚ uvaliť clá, primárne sa bude sústrediť na produkty, ktoré sú vyrábané v štátoch, ktorým vládnu prominentní členovia Republikánov napríklad Wisconsin alebo Kentucky. Wisconsin je domovským štátom Predsedu Snemovne reprezentantov Paula Ryana, z Kentucky pochádza predstaviteľ senátnej väčšiny Mitch McConnell. Predstavitelia EÚ dúfajú, že cielenými sankciami na politicky citlivé miesta v USA donútia predstaviteľov Republikánov prehodnotiť svoj prístup k obchodnej vojne a rozhodnúť v prospech svojich voličov.

Zdroj: Washington Post, Boston Globe, BBC, Phys

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá