Bojnice oficiálne otvorili turistickú dominantu v podobe obrovskej výhliadkovej veže s neskutočným výhľadom

  • Nad kúpeľným mestom vyrástla nová turistická atrakcia
  • Kúpele Bojnice tu postavili tridsať metrov vysokú vyhliadkovú vežu
  • Podľa odborníkov na turizmus je budovanie takýchto veží nový trend nielen u nás, ale aj v zahraničí
bim
Jana Klopanová,youtube.com/slovenskozhora
  • Nad kúpeľným mestom vyrástla nová turistická atrakcia
  • Kúpele Bojnice tu postavili tridsať metrov vysokú vyhliadkovú vežu
  • Podľa odborníkov na turizmus je budovanie takýchto veží nový trend nielen u nás, ale aj v zahraničí

Veža je postavená podľa vzoru rozhľadní v Česku a na Morave. Tam podobné rozhľadne na mnohých miestach naštartovali turizmus a zatraktívnili pre ľudí dovtedy nezaujímavé lokality. Investor verí, že to tak bude aj v prípade Bojníc. Vyhliadku v skúšobnej prevádzke sprístupnili verejnosti len nedávno. 

Vežu môžeš navštíviť od 8:00 do 21:00. Vstupné je zatiaľ stanovené na 6 eur pre dospelého a 3 eurá pre deti. Vyhliadková veža s prevýšením asi 30 metrov má oceľovú konštrukciu a drevenú lávku a stúpanie šesť percent. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorým sa návštevníci môžu spustiť z vrcholu veže nadol. 


Pôvodný zámer kúpeľov počítal s výstavbou veže s prevýšením 60 metrov, s čím však nesúhlasili pamiatkari. Kúpele sa podľa ich riaditeľa budú snažiť dosiahnuť súhlas s jej ďalším zvýšením. Náklady na výstavbu veže predstavovali 2,12 milióna eur. Výstavba veže si mala podľa tvrdenia riaditeľa kúpeľov vyžiadať výrub štyroch alebo piatich stromov. Ivestorom sú Kúpele Bojnice za ktorými stojí Slavomír Eliaš.

Od 90. rokov minulého storočia síce popularita kúpeľov klesala, Eliaš by však ich slávu rád opätovne vzkriesil. V rozhovore pre Trend hovorí o investícii približne 50 miliónov eur z vlastných zdrojov, za ktoré by tu chcel vybudovať hotelové kapacity, obnoviť kedysi populárne kúpalisko Čajka a vybudovať menší zábavný park.

Podľa Finstatu Kúpele Bojnice, a.s. v roku 2017 znížili zisk o 10% na 2,410 mil.€ a tržby jej narástli o 6% na 10,82 mil.€. Čísla robia z bojnických kúpeľov nielen ďaleko najrentabilnejší podnik v brandži, ale radia ho aj do prvej polovice stovky najziskovejších firiem celej krajiny.

S novou vyhliadkou súvisí aj ďalšia plánovaná infraštruktúra. „Infraštruktúra bude pomerne rozsiahla. Predpokladám, že do roka by sme mali mať lanovku z priestoru na kúpalisku Čajka do tohto priestoru. Potom, ako sme zatiaľ dohodnutí s riaditeľom zoologickej záhrady, by sme otvorili horný vstup do zoologickej záhrady, čím sa presmeruje tok turistov voči súčasnému na budúci opačný,“ hovorí Eliaš pre portál Pravda.

V pláne je aj výstavba veľkokapacitného komplexu pre autá, odkiaľ turisti vystúpia, pôjdu na lanovku, prídu do priestoru veže a odtiaľ budú pokračovať do zoologickej záhrady. Následne sa vrátia naspäť do toho istého miest odkiaľ prišli.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech