Rodinná firma v Malackách ručne vyrába čisto prírodnú kozmetiku z kvalitných bio surovín. Je po nej nesmierny dopyt

  • Keď jej malý syn začal mať alergické reakcie, Lenka Špaldová sa naučila variť vlastné receptúry prírodných produktov
  • Značka Ťuli a Ťuli využíva výhradne kvalitné bio suroviny ako je rastlinný olej či včelí vosk zo Slovenska
  • Rodinná firma v Malackách dnes vyrába takmer všetky druhy kozmetických produktov pre deti aj dospelých
  • Článok bol pôvodne uverejnený 1. júna 2019
37549525_1897568186931850_5086324074079059968_o
Tuli Tuli/fb
  • Keď jej malý syn začal mať alergické reakcie, Lenka Špaldová sa naučila variť vlastné receptúry prírodných produktov
  • Značka Ťuli a Ťuli využíva výhradne kvalitné bio suroviny ako je rastlinný olej či včelí vosk zo Slovenska
  • Rodinná firma v Malackách dnes vyrába takmer všetky druhy kozmetických produktov pre deti aj dospelých
  • Článok bol pôvodne uverejnený 1. júna 2019

Akej profesii ste sa venovali predtým, než ste si založili vlastnú značku prírodnej kozmetiky?

Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke s dcérou Adelou. Pracovala som ako špeciálny pedagóg s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Môj muž Janko Petrovič je z IT odvetvia, je majiteľom malej firmy na tvorbu webstránok, marketingu a online výroby pečiatok.

Podnetom na založenie kozmetickej značky Ťuli a Ťuli boli zdravotné problémy vášho malého syna. Prezraďte nám, o akú chorobu išlo a s čím ste museli bojovať, kým ste vytvorili prvý produkt.

Matej mal tri mesiace a nešpecifikované alergické reakcie. Sebeorická dermatitída – novorodenecká. Mal nálezy vo vlasoch, na tvári v oblasti líc, za uškami a na záhyboch horných a dolných končatín. Bolo to spojené s dermatorespiračným syndrómom, čo znamená, že v rôznych intervaloch prichádzali alergické reakcie  – nádcha, silný kašeľ bez prechladnutia, alebo choroby a následné zhoršenie stavu pokožky.

zdroj: Foto: Lenka Špaldová

zdroj: Foto: Lenka Špaldová

Jeho koža bola extrémne suchá a tvorili sa mu šupiny na tele. Oblasť líc a vo vlasoch mal silné nálezy šupiniek žltej farby, ktoré si škriabal až do krvi. Trikrát sme skončili na pohotovosti, dostal silné reakcie na sirup proti kašľu, vaječný bielok a raz aj jablko. Mal tiež problémy s dýchaním, opuchli mu ústa aj oči. To všetko do veku siedmich mesiacov.

Kožná lekárka nám ale veľmi pomohla a dostali sme od nej veľa užitočných rád a odporúčaní. Ale predovšetkým sme začali sledovať, čo nám škodí. Ekzém je podmienený štyrmi faktormi – dedičnosť, strava, oblečenie a kozmetika. Zo stravy sú to najmä paradajky, krabicové džúsy z koncentrátu, citrusy a farbivá v potravinách (hlavne tie potraviny, ktoré sú „vraj“  určené pre deti, ale na zadnej etikete nájdete chemické laboratórium). Vymeniť sme museli aj aviváž, farbené oblečenie, umelé vlákna, dokonca aj ponožky a pančuchy. Hľadala som na trhu, čo sa dalo.

Potom som začala sledovať zloženie prípravkov, ktoré sme dostávali z lekárne a nepáčil sa mi ich vplyv na hormonálny vývoj dieťaťa, hlavne jeho dôsledky, o ktorých sa písalo. Začala som hľadať prírodné cesty pomocou internetu a rôznych kurzov. Prvé, čo som uvarila bol balzam na pery. Recept používam dodnes. Je to vlastne prírodná vazelína, nie tá z ropy, ale kvalitných rastlinných olejov.

Ako ste sa naučili vyrábať tieto produkty? Na základe čoho ste vyvíjali vaše vlastné receptúry?

Bola som úplný začiatočník, všetko som sa učila. Spravila som si nejaké kurzy, kde som hľadala riešenie. Očarilo ma to, je to krásna, čistá a voňavá robota. Skoro všetko mám z internetu, no receptúry som si následne upravovala podľa potrieb synčeka. Vzhľadom na to, že ekzém je porucha tvorby kožného mazu, hľadala som oleje, ktoré majú rôzne stupne premastenia, presne na každú časť tela. Dnes mám ponuku masiel a olejov na všetko.

Čím sa odlišuje váš výrobok od drahej značky?

Rada nakupujem kvalitnú prírodnú kozmetiku, hlavne od slovenských výrobcov, ale neporovnávam. My máme to, čo máme a používame. Existujú však produkty, ktoré nemám a ani neplánujem robiť, no rada ich kúpim a podporím podobný projekt. Avšak to, čo nás značne odlišuje je, že sme ekologickejší – okrem dezodorantov máme všetky výrobky balené v skle. Produkty sú vďaka tomu zaujímavé aj zo stránky dizajnu.

Firmu ste zakladali spolu s vaším partnerom. Ako sa delíte o povinnosti? Rozrástol sa od tej doby váš tím o nových pracovníkov?

Povinnosti si s manželom delíme narovnako. Ja vytváram receptúry a varím, môj manžel Janko sa zas stará o marketing, tvorbu etikiet a dizajn produktov. Má na starosti obchodné záležitosti a ja sa zameriavam na poradenstvo. Keďže máme už dve deti, začal nám pomáhať aj Jankov brat Pali. Je doktor fyzikálnej chémie a vyzná sa v legislatíve, a tak, kým som ja rodila, on dotiahol všetky potrebné bezpečnostné karty a uvádzanie produktov.

Je multifunkčný a nenahraditeľný, rovnako ako my dvaja. Stal sa obchodným zástupcom a stará sa o to, aby bola naša kozmetika dostupná v rôznych slovenských mestách. Začali sme vďaka tomu spolupracovať s  bio kamennými predajňami, kde si môžu zákazníci kúpiť naše produkty.

Čo tvorí základ vašich produktov?

Kvalitné bio suroviny, najmä rastlinné oleje, včelí vosk a prírodné silice.

Z akých zdrojov sú ingrediencie, ktoré pri výrobe používate? Mávate občas problém získať konkrétne suroviny?

Zdroje máme rôzne, včelí vosk máme vo výbornej kvalite z včelej farmy zo Slovenska. Oleje sú z miest, kde sa im najlepšie darí, olivový olej je z Grécka, argánový zase z Maroka. Neustále hľadáme a zlepšujeme kvalitu surovín, pretože nám na nej veľmi záleží.

Čo všetko musí malá kozmetická značka urobiť, aby získala oficiálnu certifikáciu a to dokonca v jednom z najprestížnejších nezávislých laboratórií (vo Francúzsku), ako sa to podarilo vám?

Či už je značka malá, alebo veľká, každá musí prejsť rovnakým testovaním. Naše produkty sme poslali na testovanie a s napätím sme čakali na výsledky. Všetky napokon prešli s výborným hodnotením. Náš úspech pripisujem hlavne kvalitným surovinám a čisto ručnej výrobe. Nepoužívame žiadne chemické prídavky, ani ropné produkty.

Avšak dlhší čas trvalo, kým sme našli priestor, kde by sme zriadili našu výrobňu a umiestnili sklady na suroviny a hotové výrobky. Potrebovali sme povolenie mesta Malacky, hasičov, policajtov, ako aj úradu zdravotníctva v Bratislave. Trvalo rok, kým sme ich všetky dostali.

V súčasnosti máte v ponuke okrem detských výrobkov aj krémy, balzamy na pery, dezodoranty či šampóny pre dospelých. Stali ste sa teda univerzálnou kozmetickou značkou, alebo sa aj naďalej špecializujete primárne na deti a mamičky?

Sme pre celú rodinu.

O ktoré produkty býva najväčší záujem?

Veľmi obľúbené sú prírodné detské oleje Matej Bublinka po kúpaní, ale aj náš levanduľový pleťový krém alebo balzam s včelím voskom. Ľudia si dosť často kupujú aj hruškový šampón a prírodné bylinkové silice.

Vaša kozmetiku je možné kúpiť v desiatich slovenských mestách. Uvažujete aj o možnosti vyvážať vaše produkty do zahraničia?

Áno, pripravujeme sa na český trh a chceme ísť ďalej. Malacky, kde sídli naša výroba, je kúsok aj od Rakúska a Maďarska, tak uvidíme, kam nás vietor zaveje.

Pracujete aktuálne na realizácii nejakých nových nápadov?

Momentálne nie, naše dve deti a nedávne sťahovanie nám v poslednej dobe dávali zabrať, a tak teraz vylepšíme to, čo máme a posnažíme sa udržať si doterajšiu kvalitu pri nápore zákazníkov. Nové nápady sa dostanú na rad asi až o rok-dva.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá