Pozitívna novela zákona prináša na Slovensko dôležité zmeny v elektromobilite a obnoviteľných zdrojoch

  • Ekológia je veľkou témou súčasnosti, na ktorú nezabúda ani Slovensko
  • Podpora recyklácie či osveta proti znečisťovaniu ovzdušia však musí byť podporená aj legislatívou
  • Novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky sľubuje niekoľko pozitívnych zmien
wind-farm-1747331_1280
pixabay.com
  • Ekológia je veľkou témou súčasnosti, na ktorú nezabúda ani Slovensko
  • Podpora recyklácie či osveta proti znečisťovaniu ovzdušia však musí byť podporená aj legislatívou
  • Novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky sľubuje niekoľko pozitívnych zmien

O tom, že Veľká Británia, či Francúzsko investujú milióny do toho, aby svoje krajiny zbavili zbytočného plastového odpadu a zakážu predaj jednorazových obalov na jedlo či vatové tyčinky, už určite vieš. V oblasti ekológie sa však pridáva aj množstvo ďalších veľkých hráčov a jednorazové výrobky z plastov prestane čoskoro vyrábať napríklad IKEA (čítaj TU), 10 miliónov dolárov za ekologickejší variant plastových pohárov na kávu ponúkol Starbucks (viac nájdeš TU). Plast však nie je všetko.

Novinka v našej legislatíve od novembra podporí iné sféry. Od 30. novembra tohto roka prichádza totižto do platnosti novela zákona číslo 71/2013 Zb. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Zatiaľ čo účel poskytovania dotácií doposiaľ zahŕňal len biomasu a slnečnú energiu na výrobu tepla, už na jeseň pribudnú aj vietor a voda ako ďalšie obnoviteľné zdroje.

Nebude to teda už len slnečný kolektor v rodinnom dome či bytovom dome alebo kotol na biomasu, ale obyvatelia energiu budú môcť získavať aj vďaka veterným a vodným turbínam. Podľa atpjournal.sk sú na využívanie veternej energie vhodné najmä horské oblasti, a to kvôli presne určeným podmienkam, ktoré musia byť splnené. Nuž a vodná energia je u nás najviac využívaným obnoviteľným zdrojom energie na výrobu elektrickej energie a pomoc v podobe dotácií je určite vítaná.

Informácie z Biznis Info hovoria tiež o tom, že dotácie by mali na Slovensku podporiť aj elektromobilitu. Cieľom novinky v našej legislatíve bude podpora výstavby, prestavby a rekonštrukcie verejných elektrických nabíjacích staníc. Žiadateľ o takúto dotáciu sa však bude musieť zaručiť, že bude stanicu prevádzkovať minimálne 5 rokov a jeho prostriedky na spolufinancovanie dokážu pokryť minimálne 10 %.

Informácia o podpore elektromobility na Slovensko však obletela už pred pár mesiacmi, kedy Envirorezort predstavil dotácie na nákup vozidiel s elektrickým pohonom, ktoré neboli pre samosprávy nikdy výhodnejšie a jednoduchšie. Podľa Ministerstva životného prostredia mohli žiadatelia (obce a samosprávne kraje) až do 2. mája tohto roka žiadať o podporu pri nákupe vozidiel s elektrickým pohonom. Jej maximálna výška predstavuje 30-tisíc eur s minimálnou mierou spolufinancovania vo výške 5 % a rezort tak chce na cesty prilákať viac ekologických a nízkoemisných vozidiel.

Podľa informácií agentúry Reuters vzrástol počet vozidiel s elektrickým pohonom na cestách medziročne o takmer 60 % a štatistiky z prvých mesiacov tohto roka na Slovensku hlásia taktiež stúpajúcu tendenciu nákupov tohto typu vozidiel. Vlastnú sieť nabíjacích staníc pripravuje u nás na spustenie napríklad spoločnosť Alza alebo McDonald´s.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá