Pri Pezinku vyrastie nová rozhladňa, z ktorej uvidíš až do rakúskych Álp

  • Na Veľkej Homoli vyrastie drevená výhliadková veža
  • Pre návštevníkov bude prístupná už od októbra tohto roka
BeFunky-collage (7)
JOZEF KOVÁČ, MAREK POLAKOVIC
  • Na Veľkej Homoli vyrastie drevená výhliadková veža
  • Pre návštevníkov bude prístupná už od októbra tohto roka

Malé Karpaty, ktoré sú až 100 km dlhé a 15 km široké pohorie výškou síce nevynikajú, no ich najvyššie vrchy prevyšujú svoje podhorie o 500 až 550 metrov. K nim patrí aj Veľká Homoľa, ktorá je svojou polohou a výškou najvýraznejším vrcholom na východnej strane južnej časti Malých Karpát. Preto ponúka aj krásny kruhový výhľad, za ktorým sem putovali ľudia z rôznych končín západného Slovenska.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: JOZEF KOVÁČ

So svojimi 709 metrami nad morom je 8. najvyšším vrchom Malých Karpát a jednou z desiatich malokarpatských „7-tisícoviek“ – bez jednej nuly. V rámci tohto pohoria má Veľká Homola minimálne 2 prvenstvá – ide o najľahšie dosiahnuteľnú 7-stovku Malých Karpát a na jej vrchole bola bezkonkurenčne najvyššia drevená rozhľadňa v celom pohorí, pričom v rámci Slovenska patrila do prvej desiatky svojho druhu. Z jej najvrchnejšej plošiny si pri priaznivých podmienkach mohol dovidieť až do rakúskych Álp.


Jej výška bola takmer 21 m. Kvôli zlému technickému stavu však bola na jar odstránená. Dobrou správou je, že už túto jeseň tu otvoria celkom novú rozhladňu, ktorá sa dúfajme nebude pri miernom vetre nahýňať tak ako to bolo v prípade jej predchodkyne.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: JOZEF KOVÁČ

Podľa už podpísanej zmluvy so zhotoviteľom by mala byť stavba dokončená do piatich mesiacov od odovzdania staveniska, a teda v októbri 2018. Zhotoviteľom novej veže je firma Zikkurat s.r.o., Brestovany. Podľa Finstatu spoločnosť Zikkurat s.r.o. v roku 2017 zvýšila zisk o 1000 % na 207 434 € a tržby jej narástli o 44 % na 106 765 €.

Celkovo bude nová rozhľadňa stáť 119 673,80 €, pričom BSK prispeje sumou 58 640,16 € a mestá Modra a Pezinok ukroja zo svojich rozpočtov rovnaký diel, a to po 30 516,82 €.

„Mesto Modra financovalo zhotovenie projektovej dokumentácie a bude financovať aj úpravu okolia rozhľadne a výrobu a osadenie mobilaru. Pre úpravu okolia budú použité aj financie z verejnej zbierky. Na transparentnom účte verejnej zbierky je ku dnešnému dňu suma 2 699,18 €. Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a realizačný projekt stáli 13 050,00 €,“ tvrdí primátorJuraj Petrakovič pre portál SME.

Pred tým než sa k novej rozhladni dostaneš je potrebné prekonať pohodlných necelých 250 výškových metrov, čo potrvá zhruba hodinu, ak si na výstup zvolíš „červenú trasu“ z rekreačnej oblasti Zochova chata – Piesok. Na Zochovej Chate dobre padne aj návšteva wellness a saunového sveta, ktorý stojí na 3  hodiny 30 € na osobu. Aj napriek pomerne vysokej cene sa sem určite oplatí prísť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech