Prísnejšie podmienky na získanie úveru. Niektorí žiadatelia z minulého roka by teraz zaručene neuspeli

  • Nové nariadenia Národnej banky Slovenska prilákali na konci roka 2017 do bánk množstvo žiadateľov o úver
  • Analýza hovorí, že množstvo z tých, ktorým sa úver podarilo získať, by podľa nových kritérií neprešli
  • Až 24 % úverov na bývanie bolo poskytnutých žiadateľom s vysokým zadĺžením
pexels-photo-681333
Pexels
  • Nové nariadenia Národnej banky Slovenska prilákali na konci roka 2017 do bánk množstvo žiadateľov o úver
  • Analýza hovorí, že množstvo z tých, ktorým sa úver podarilo získať, by podľa nových kritérií neprešli
  • Až 24 % úverov na bývanie bolo poskytnutých žiadateľom s vysokým zadĺžením

Už onedlho nie len realitný trh zasiahne nová vlna podmienok stanovených Národnou bankou Slovenska. Nový ukazovateľ DTI (dept to income) má stanoviť hranicu zadĺženosti žiadateľa o úver, ktorá končí na čísle osem. V minulom roku (2. polrok 2017) ale s rovnakou zadĺženosťou úspešne úver získalo až 24 % žiadateľov. Keby počkali do tohto leta, peniaze by nedostali.

Nové kritériá

Podľa informácií investujeme.sk má byť cieľom nového ukazovateľa DTI podchytenie všetkých dlhov žiadateľa o spotrebný úver, ale aj hypotéky, pôžičky od nebankových spoločností či stavebných sporiteľní. Pomer zadĺženia k výške príjmu bude zarátavať posledných 6 mesačných výplat.

Podľa najnovšej analýzy NBS sa priemerná splatnosť úverov na bývanie od polovice roka 2016 postupne predlžovala. Medzi decembrom 2016 a decembrom 2017 stúpla z 25,5 roka na 26,4 roka. Pri nových úveroch okrem refinancovania priemerná splatnosť dosiahla už 27,1 roka a podiel týchto úverov so splatnosťou 30 rokov dosiahol až 63 %, pričom na konci roka 2016 to bolo len 54 %.

Priemerná dĺžka splatnosti sa naopak skracovala pri nezabezpečených úveroch stavebných sporiteľní. Tu za tri posledné štvrťroky roka 2017 poklesli úvery so splatnosťou nad 20 rokov z 35 % na 28 %. Splatnosť spotrebiteľských úverov je dlhodobo nízka a v minulom roku dosiahla priemer 7,1 roka.

Situácia na realitnom trhu

Ak Startitup sleduješ pravidelne, mohol si si všimnúť, že z času na čas ti prinášame aj najnovšie informácie z diania na realitnom trhu. Nedávno to boli napríklad novinky o stúpaní cien bytov v okresných mestách a komentár analytika portálu Nehnuteľnosti.sk k aktuálnej situácii (celý článok si prečítaš TU) alebo veľký prieskum, ktorý odhalil, či je v súčasnosti výhodnejšie zostať v podnájme alebo investovať do vlastného bývania (celý článok nájdeš TU).

A čo sa týka nášho najväčšieho realitného trhu v hlavnom meste, podľa dát z analýzy NBS sa situácia ustálila: „Trh novostavieb v Bratislave sa stáva významnou časťou trhu rezidenčných nehnuteľností v hlavnom meste. Na štruktúre ponuky voľných bytov sa v roku 2017 v rovnakej miere podieľali primárny a sekundárny trh nehnuteľností, avšak prítok nových bytov do ponuky bol výrazne vyšší v prípade trhu novostavieb.

V súlade s ponukou sa vyvíjal aj počet predaných bytov na jednotlivých trhoch. V roku 2017 predaje na sekundárnom trhu tvorili len polovicu z počtu predaných novostavieb. Z pohľadu dopytu tak primárny trh aktuálne predstavuje dominantnú časť.“

Zdroj: nbs.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá