Slováci vyvinuli unikátny systém, ktorý umožňuje otestovať architektonické projekty vo virtuálnej realite

  • Revolučná technológia uľahčí život nielen architektom, ale aj bežným ľuďom.
hu
facebook.com/INARCHITEKTI
  • Revolučná technológia uľahčí život nielen architektom, ale aj bežným ľuďom.

Viac ako rok slovenskí architekti Igor Hianik a Nikola Winková spolu so skupinou programátorov 3dsense pracovali na realizácii Interaktívneho laboratória urbanizmu- ILU. Vďaka tomu unikátnemu systému je dnes možné zobraziť akýkoľvek architektonický návrh mestskej zástavby vo virtuálnom svete.

Ide o naozaj jedinečný projekt, ktorý nemá v medzinárodnom meradle obdobu. Využíva pritom metódy, ktoré používajú len urbanisti na Technickej univerzite v Mníchove, na Massachusetts Institute of Technology v  Bostone, či na Harvarde. Samotné zariadenie je navrhnuté tak, aby jeho používanie bolo jednoduché a zrozumiteľné všetkým. Nielen odborníkom, ale aj laickej verejnosti.

V programátorskom štúdiu 3dsense vznikol špeciálny software, ktorý umožňuje vytvoriť abstrahovaný model akejkoľvek konkrétnej situácie. Je na ňom možné priamo otestovať dopad vybraného developérskeho projektu na kompozíciu mesta, jeho panorámu alebo funkčnosť novej zástavby.

„Pri tvorbe tejto inovatívnej myšlienky sme vychádzali z predpokladu, že je potreba povzbudiť kreativitu a kompozičné myslenie študentov architektúry, ale aj architektov samotných. To nie je možné bez fyzického kontaktu s reálnym modelom. Pomocou presne navrhnutej technológie virtuálnej reality, ktorú pre nás zrealizovali 3dsense, sme v nej schopní zhmotniť vytvorený urbanistický koncept a konfrontovať navrhované rozmiestnenie budov s reálnym dopadom na skutočnú funkčnosť novej zástavby,“ hovorí Igor Hianik

Použitý softvér je napísaný v prostredí zvanom UNITY, čo umožňuje jeho jednoduché rozširovanie. V súčasnosti sa pripravuje rozšírenie ILU o analýzu a vizualizovanie zjednodušeného modelu prúdenia vzduchu, čo by sa dalo využiť aj pri ochladzovaní miest.

Tento nástroj svetových parametrov vyvíjaný na Slovensku, pred jeho oficiálnym predstavením čelil množstvu prekážok.

„Nad množstvom úskalí, ktoré museli autori vyriešiť, nám zostával občas rozum stáť. Ale pocit, keď sa postavíte k tabuli, na ktorú sa premieta už digitálny model a vy si môžete do toho nakresliť svoje vlastné poznámky, úpravy, posúvať sa v čase alebo dokonca prechádzať sa popod dom, ktorý ste len pred chvíľkou vyrobili z polystyrénu, to všetko vám povie, že to za to stálo,“ povedal o ILU Dalibor Dzurilla z Visuin – Inštitútu vizuálnej prezentácie architektúry.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá