Slovensko má najdrahšie potraviny v Únií: Podľa Eurostatu mýtus

  • Eurostat vydal porovnanie cien v EÚ
  • Obstáli sme prekvapivo dobre
  • Vo väčšine prípadov sú ceny u nás nižšie ako je priemer v EÚ
31445199124_94645a9c45_k
Dennis Jarvis
  • Eurostat vydal porovnanie cien v EÚ
  • Obstáli sme prekvapivo dobre
  • Vo väčšine prípadov sú ceny u nás nižšie ako je priemer v EÚ

Eurostat nedávno zverejnil porovnanie cien medzi krajinami Európske únie. A na počudovanie naša krajina z toho vyšla celkom dobre. Naši spoluobčania sa často sťažujú, že máme jedny z najdrahších potravín v Únií. Štatistický úrad Európskych spoločenstiev porovnal však ceny produktov, vrátane potravín a dospel k inému záveru.

Vo väčšine prípadov sme pod priemerom EÚ, až na jednu výnimku

Začnime pozitívnou správou. Z celej EÚ máme najlacnejšie dopravné prostriedky. Čiže autá, motorky a dokonca bicykle u nás kúpiš najlacnejšie. Vzhľadom na to, že na našom území sa vyrába najviac áut na svete na obyvateľa, je to príjemná správa. Sami sme nedávno písali o príbehu značky Volkswagen, ktorá u nás vyrába svoje luxusné vozidlá ako sú Touareg, Audi Q7 či nová Q8. Naopak najdrahšie vozidlá si môžeš zaobstarať v Škandinávii, keďže 3 najdrahšie krajiny na nákup vozidiel sú Dánsko, Nórsko a Island.

Čo sa týka potravín tak sme 8. najlacnejšia krajina v EÚ. Eurostat však berie do úvahy len cenu a nie celkovú kvalitu potravín. O tej sa na Slovensku toho už popísalo mnoho.

Ak si chceš zapáliť cigaretu alebo dať pivo, tak ťa asi neprekvapí, že aj tento tovar sa dá u nás kúpiť podstatne lacnejšie ako v ostatných členských krajinách EÚ. To isté platí aj čo sa týka ceny nájmov či energií. Ceny nájmov u nás sú o 53,5 % nižšie než je priemer EÚ. Tu by asi väčšina obyvateľov Bratislavy začala vehementne oponovať, že to nemôže byť pravda. Napríklad čo sa týka nájmov je Rakúsko jemne nad priemerom Európskej únie a to o 1,6 % .

Vlastne jediný tovar, ktorý sa u nás predáva drahšie ako je Európsky priemer, je oblečenie a obuv, aj to len o 2,7 % drahšie.

Čiže podľa Eurostatu je nám sveta žiť, minimálne čo sa cien v porovnaní s ostatkom Európskej únie týka.

Zdroj: Európska komisia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech