Za rozdielnu kvalitu potravín v EÚ sa majú po novom udeľovať masívne pokuty

  • Ponúkať potraviny s odlišnou kvalitou v rôznych krajinách môže prísť výrobcov veľmi draho
  • Na tento problém si chce už zajtra posvietiť Európska komisia
  • Zavedené pokuty sa môžu vyšplhať až na 4 % ročného obratu firmy
fa
istockphoto.com
  • Ponúkať potraviny s odlišnou kvalitou v rôznych krajinách môže prísť výrobcov veľmi draho
  • Na tento problém si chce už zajtra posvietiť Európska komisia
  • Zavedené pokuty sa môžu vyšplhať až na 4 % ročného obratu firmy

Dvojitá kvalita potravín a ďalších výrobkov má byť v Európskej únii vyslovene zakázaná. Podľa zistení ČTK a Českého rozhlasu to má už zajtra navrhnúť Európska komisia. Tento krok komisie je pritom prekvapivý, pretože doteraz jej predstavitelia tvrdili, že proti dvojakej kvalite stačí bojovať pomocou už existujúcich pravidiel.

Na nižšiu kvalitu potravín v porovnaní so Západom sa dlhodobo sťažuje nielen Slovensko, ale aj Česko či Poľsko. Nadnárodní výrobcovia odlišné zloženie väčšinou zdôvodňujú rôznymi požiadavkami spotrebiteľov v jednotlivých krajinách.

Avšak fakt, že do pudingov, ktoré sa predávajú u nás, sa namiesto kakaa dáva kakaová sušina, sa nedá obhájiť tým, že Slováci to tak majú jednoducho radšej. Predaj výrobkov v rôznych štátoch pod rovnakou značkou, ale s výrazne rozdielnym zložením, má komisia po novom označiť za zavádzajúcu obchodnú praktiku. Niečo také európske právo zakazuje. Národné orgány ako je Slovenská obchodná inšpekcia tak dostanú možnosť zahájiť konanie s výrobcami alebo dovozcami takýchto produktov.

V súčasnosti takúto možnosť stále nemajú. Za porušenie smernice majú hroziť aj vysoké pokuty. Pri odhalení vo viac členských štátoch sa môžu vyšplhať až na 4 % ročného obratu firmy. Ešte tento rok by mali krajiny EU urobiť aj spoločné testy vybraných výrobkov.

Komisia tiež spracováva metodiku, ktorou by sa mali riadiť úrady pri vykonávaní potrebných kontrol a potravinárskych testov. K dispozícii by mala byť ešte tento mesiac.

Výrazné rozdiely v zložení potravín alebo pracích práškoch už dokázalo niekoľko porovnávacích testov. Európska únia však pred týmto problémom dlho zatvárala oči. Zdá sa však, že tlak verejnosti sa vyplatil.

Súčasťou nového návrhu má byť aj možnosť podávať kolektívne spotrebiteľské žaloby. Komisia tak reaguje na aféru dieselových motorov nemeckej automobilky Volkswagen. Tá v Európe odmietla poškodených majiteľov áut odškodniť. Celý tento balík návrhov musia schváliť členské štáty a europoslanci. Európska komisia to chce stihnúť ešte do konca svojho mandátu v budúcom roku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá