Slovensko zaznamenalo ďalší potupný výsledok. Naša krajina sa ani neumiestnila v rebríčku vhodných krajín pre startupy

  • Rebríček krajín najvhodnejších pre začiatok podnikania vedie Nemecko
  • Z Európy sa v prvej desiatke umiestnila aj Veľká Británia, Švajčiarsko, Švédsko, Holandsko a Nórsko
  • Slovensko by si v prvej osemdesiatke hľadal márne
aeromobil-news_01
AeroMobil
  • Rebríček krajín najvhodnejších pre začiatok podnikania vedie Nemecko
  • Z Európy sa v prvej desiatke umiestnila aj Veľká Británia, Švajčiarsko, Švédsko, Holandsko a Nórsko
  • Slovensko by si v prvej osemdesiatke hľadal márne

Server U.S. News & World Report, ktorý sa venuje zaujímavým rebríčkom krajín, nedávno prišiel s hodnotením ekonomík najlepších pre startupy a začiatok podnikania. Zatiaľ čo na českých Hospodářských novinách smútia, že Česko sa neumiestnilo v TOP 5, ale skončilo na 29. priečke, Slovensko v najlepšej osemdesiatke ani nenájdeš.

Rebríček bol zostavený podľa niekoľkých kritérií. Je to napríklad prepojenie na zbytok sveta, dostupnosť kvalifikovanej a vzdelanej pracovnej sily, rozvinutosť infraštruktúry a právneho systému alebo možnosť prístupu ku kapitálu. Najlepšie si vo všetkých oblastiach vedie Nemecko, ktoré obsadilo prvú priečku rebríčka, za ním nasleduje Japonsko a Spojené štáty Americké.

Z Európskych krajín sa v top desiatke navyše umiestnila Veľká Británia, Švajčiarsko, Švédsko, Holandsko a Nórsko. Všetky tieto krajiny majú vysoké nároky na podnikateľskú kultúru a investorom ponúkajú ideálny priestor na rozvoj svojho podnikania.

Krajiny, ktoré sa zaradili na prvé priečky boli pochválené za geografickú rôznorodosť podnikateľských aktivít nesústredenú len na jednom mieste, dodržiavanie predpisov, etiku, inovatívne myšlienky či jednotnosť trhu.

Česku odborníci pochválili dobrú a rozvinutú infraštruktúru, vzdelané obyvateľstvo, kvalifikovanú pracovnú silu a výbornú geografickú polohu a s ňou napojenie na zvyšok sveta. Z našich susedov sa na 18. mieste umiestnilo Rakúsko, na 27. mieste je Poľsko, na 32. mieste Maďarsko a na 48. mieste Ukrajina.

Hoci Slovákov v začiatkoch podnikania odrádza množstvo faktorov (byrokracia, netransparentnosť zdrojov, klesajúca stabilita ekonomiky, konkurenčný boj,…), je množstvo šikovných ľudí, ktorých ti na našom Startitupe predstavujeme deň čo deň.

Inšpiruj sa preto napríklad príbehmi 5 TOP podnikateľskými nápadmi roku 2017, ktoré sme ti priniesli TU, eko maniakmi, ktorí myslia na našu planétu Zem TU, prečítaj si o príbehoch tých, ktorí za šťastím odišli do tropického raja TU alebo si jednoducho oddýchni pri nápade Diany zdobiť klobúky nápismi, ktorým odpálila Instagram TU.

Zdroj: ihned.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK