Títo 4 Slováci nezanevreli na sebarealizáciu a už teraz tvoria projekty, ktoré majú svetový charakter

  • Ako národ máme talent na informatiku.
  • Vo svoj prospech ho však využije len hŕstka nadaných.
  • Proaktivita týchto Slovákov sa oplatila nielen im, ale aj spoločnostiam
gu
facebook.com/marek.gogoľ/pinterest.com
  • Ako národ máme talent na informatiku.
  • Vo svoj prospech ho však využije len hŕstka nadaných.
  • Proaktivita týchto Slovákov sa oplatila nielen im, ale aj spoločnostiam

Holywood točí o nich zlomyseľné seriály, je ich stále viac a sú takmer všade. Keď sa zdalo, že programovacie jazyky, operačné systémy a protokoly sú vymyslené, prišli sociálne siete a aplikácie.

Podľa mnohých máme ako národ citeľný talent na informatické zručnosti. Keď sa pozrieš na historický rebríček umiestnení na informatickej olympiáde, sme na popredných miestach (bez zarátania medailí za ČSR). V tomto rebríčku sú oveľa väčšie krajiny ako Slovensko hlboko pod nami.

Pri práci v IT však nie sú dôležité len znalosti, ale aj schopnosť pracovať na ťažkých problémoch, prehľad o viacerých oblastiach a dobrá spolupráca s ostatnými. Ak však pracuješ na niečom, čo ťa nebaví, môžeš byť akokoľvek dobrý programátor, aj tak tvoja  práca nebude stopercentná. To však nie je prípad týchto 4 Slovákov, ktorí premenili svoje hobby na prácu, ktorá pomáha druhým a zároveň nám robí dobé meno aj v zahraničí.

Ondrej Vrábel

Ondrej Vrábel je iba 16-ročný Slovák zo Sobotišťa pri Senici. Od svojich rovesníkov sa ale niečím odlišuje. Programuje totiž hry, ktoré pomáhajú deťom s mentálnymi hendikepmi, a to rovno na medzinárodnej úrovni.

 „Programovať som sa učil úplne sám. Najlepší pomocník bol Google a knihy, v ktorých som našiel veľa užitočných informácií. Učiť som sa začal v 10 rokoch, kedy som sa naučil programovať v PHP a v JavaScripte,“ vyjadril sa Ondrej na margo jeho začiatkov.

Jeho Pinf Hry sa dnes používajú v približne 60 centrách pre mentálne postihnuté deti nielen na Slovensku, ale aj po celom svete: USA, Veľká Británia, Nový Zéland, India a v mnoho ďalších krajinách. Pinf Hry rozvíjajúce motoriku či pamäť u hendikepovaných detí a používajú ich v 1000 rodinách.

Jan Senko

Ján študoval na Matfyze a následne pokračoval na postgraduálnom štúdiu na Technickej univerzite vo Viedni, kde pôsobil ako výskumný asistent. Po ukončení štúdia sa presťahoval do Prahy a začal si hľadať prácu. No v tom prišla ponuka, ktorá sa jednoducho neodmieta. Jeden z jeho spolužiakov, ktorý v tom čase pracoval pre Google v New Yorku, ho odporučil ako vhodného adepta pre Google vo Švajčiarsku. Ján neváhal, zúčastnil sa neľahkého pohovoru, ktorý však zvládol a dnes má prácu, ktorá je vysnívaným miestom pre najlepších informatikov sveta.

Ján pracuje na dvoch veľkých projektoch – jedným je vyhľadávač leteniek a druhým vyhľadávač ubytovania, ktoré sú združené pod platformou Googlu. Senkovou úlohou v rámci tohto projektu je zber a analýza dát, na základe ktorých zlepšuje kvalitu výsledkov vyhľadávania. Ako totiž tvrdí, pri nízkej kvalite by vedeli zobraziť mnoho výsledkov veľmi rýchlo, no kľúčové údaje by nemuseli byť správne.

Jozef Marko

Jozef bol v osemnástich rokoch na stáži v Googli v Krakove. O rok neskôr sa dostal na stáž v centrále Facebooku, ktorá sa nachádza v kalifornskom Menlo Parku. Počas strednej školy s kamarátom vyvinul úspešnú mobilnú hru. To všetko vďaka svojmu talentu, vášni k informatike a tvrdej práci na sebe.

„Z osobného hľadiska by som o sebe povedal, že som chalan, ktorý sa predovšetkým snaží na sebe neustále makať. Chcem pracovať na pozitívnych veciach, pretože verím, že ak každý z nás spraví niečo pozitívne, budeme sa na svete mať všetci o trošku lepšie,“ konštatuje Jozef.

Marek Gogoľ

Marek je mladý kreatívny programátor, ktorý začal s tvorbou webových stránok už ako 13-ročný. A dnes sa už IT tvorbe venuje profesionálne.

 „Začal som sa venovať dizajnu a spolu s dizajnom prišla moja cesta v tvorbe web stránok. V súčasnosti viac ako backend developer sa vyžívam v technológiach ako sú PHP, MySql, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, AngularJS, Laravel, webRTC, Java/Android, nodeJS,“ píše Marek  o svojich zručnostiach na jeho stránke.

Mnohí možno nevedia, že práve tento Prešovčan stojí napríklad za mobilnou aplikáciou, prostredníctvom ktorej cestujúci môžu zistiť, kde sa ich autobus nachádza a kedy má príchod na danú zastávku. Marekovým cieľom je vďaka jeho projektom predovšetkým prispieť k uľahčeniu života nielen Prešovčanov, ale aj všetkých ľudí, ktorí mesto navštívia.

Šikovní IT špecialisti však samozrejme nevyrastajú len v Prešove. Naprieč celým Slovenskom máme množstvo talentovaných a šikovných ľudí, no dopyt stále prevyšuje ponuku. Kvalifikovaných IT-čkárov je málo. Kde však hľadať chybu?

Časť problému tkvie aj v tom, že mladí a šikovní ľudia o svojich kvalitách síce vedia, no nerozvíjajú ich dostatočne. Často sa stáva, že študenti zanevrú na sebaprezentáciu, ktorá k ním môžu pritiahnúť tých správnych ľudí. Mladí dnes radšej radšej odídu počas voľného leta zarábať peniaze namiesto toho, aby voľný čas využili na rozvoj svojich schopností. V každom prípade sme ale na vyššie zmienenú štvoricu veľmi hrdí a vlastne sme vždy nesmierne šťastní, keď vidíme, že mladé nadané talenty na Slovensku nachádzajú uplatnenie vo svete. Dáva nám to totiž pocit, že Slovensko má pred sebou skvelú budúcnosť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá