Túto päticu pivovarov by si na potulkách Slovenskom rozhodne nemal vynechať

  • Ak nevieš odolať pivným špecialitám, nemusíš za nimi cestovať do zahraničia
  • Čoraz viac lokálnych pivovarov produkuje výnimočné druhy piva, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo
  • Dnes ti prinášame 5 pivovarov, ktoré by si na potulkách našou krásnou krajinou nemal obísť bez povšimnutia
collage
Shenk, JAMA Craft Brewery
  • Ak nevieš odolať pivným špecialitám, nemusíš za nimi cestovať do zahraničia
  • Čoraz viac lokálnych pivovarov produkuje výnimočné druhy piva, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo
  • Dnes ti prinášame 5 pivovarov, ktoré by si na potulkách našou krásnou krajinou nemal obísť bez povšimnutia

Horúce dni sú tu a s nimi aj chuť vysedávať po večeroch s priateľmi pri dobrom jedle a pití, a najlepšie pod holým nebom. Dnes sme si pre teba pripravili zoznam piatich zaujímavých remeselných pivovarov, ktoré si zamilovali mnohí fanúšikovia tohto zlatého moku. Začíname v Trenčíne.

Lanius

V zime horúce pivné nápoje, štandardne šesť základných druhov, denne dva špeciály a aj fľaškové pivá. To všetko ponúka Trenčiansky pivovar Lanius, kde si môžeš vychutnať množstvo špecialít, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Počas výroby tu do nápojov nepridávajú žiadne umelé arómy či extrakty a vlastné pivo vyrábajú z ne­meckého sladu, tren­čian­skej vody, chmeľu a kva­siniek, ktoré sú od sve­to­vých pro­du­cen­tov. V rozhovore pre Startitup (ktorý nájdeš TU) sa dozvieš aj to, že hos­tia si tu môžu byť istí, že do­stanú ná­poj s veľ­kým ob­sa­hom mi­ne­rá­lov, vi­ta­mí­nov a pro­bi­otic­kých lá­tok, ktorý nielen dobre chutí, ale je aj bla­ho­dárny pre zdra­vie.

Shenk

Ak sa ti zachcelo experimentovať, treba zájsť do nášho hlavného mesta a hľadať Shenk. Malý rodinný pivovar varí nielen z vody, jačmenného sladu a chmeľu, ale aj z pšenice, ryže, kukurice či raže a za kvalitou stoja poctivé suroviny a vlastné recepty. V špeciálnej ponuke nájdeš napríklad také pochúťky, ako ryžový ležiak s jasmínovým čajom, kyslé borievkové ražné pivo, ovocný ležiak s muštom z hrozienkového výberu a aj pivo s rozmačkanými bobuľami.

JAMA Craft Bre­wery

O tom, že svet slo­ven­ského piva ne­končí pri dvojlit­ro­vých plas­to­vých fľa­šiach zo su­per­mar­ketu, ťa presvedčí aj JAMA Craft Bre­wery. Príbeh tohto minipivovaru sa začal písať v roku 2011 a na svojom webe sa chváli tým, že ako jediný v širokom okolí má za sládka ženu. V neustále aktualizovanej ponuke nájdeš napríklad aj vtipné Pivo, ktoré nemalo byť, Pivo, ktoré nebude alebo Pivo, ktoré nebolo. Natrafíš naň na adrese Chorvátsky Grob – Čierna Voda a viac info nájdeš v našom staršom článku TU.

Sessler

Na Slovensku nie je žiadnou novinkou a milujú ho mnohí, nielen domáci Trnavčania. História pivovaru Sessler siaha do 18. storočia a po mnohých úspechoch a pádoch je viac ako 10 rokov jeho popularita a kvalita produkcie stále na vzostupe. V stálej ponuke nájdeš obľúbené 10%, 11,5%, 13% pivo, ale aj 20%-ný zlatý mok. Návšteva sa jednoznačne oplatí.

Žiwell

Tento komorný pivovar vznikol ešte v časoch, keď boli ešte malé remeselné pivovary novinkou. V rozhovorov s vedením sme sa dozvedeli, že je pivo vyrábajú bez umelín (celý si môžeš prečítať TU). „Naše pivo je poc­tivé re­me­selné, na­va­rené zo zá­klad­ných zlo­žiek bez ume­lých en­zý­mov, urých­ľo­va­čov a do­chu­co­va­diel, ako to bežne ro­bia nad­ná­rodné pi­vo­vary. Po­malé zre­nie piva mu dáva plnú chuť. A tak ako každé pivo z ma­lého pi­vo­varu, aj to naše je chu­ťovo úplný uni­kát, ktorý sa ne­po­dobá na žiadne iné, a preto sa oplatí ochut­nať všetky.“ Žiwell nájdeš v Piešťanoch.

A bonus? Jedným z najdlhšie fungujúcich podnikov na Slovensku vôbec, je pivovar Steiger. Bol založený skôr, než objavili Ameriku a tak môžeme povedať, že tak trochu aj vďaka nemu je u nás toľko pivných odborníkov. Celý článok o ňom si prečítaš TU. Tak čo, zbehneš na jedno vychladené? :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech