Veľký prehľad coworkingových priestorov na Slovensku. Toto sú tie najzaujímavejšie

  • Ak ťa nebaví sedieť na jednom mieste vo svojej kancelárii a stále hľadáš nové priestory, kde naplno prebudíš svoju kreativitu, coworking môže byť pre teba tým pravým
  • Pomôžeme ti nájsť si svoje vysnívané pracovné miesto v najbližšom meste
annie-spratt-294450-unsplash
Unsplash
  • Ak ťa nebaví sedieť na jednom mieste vo svojej kancelárii a stále hľadáš nové priestory, kde naplno prebudíš svoju kreativitu, coworking môže byť pre teba tým pravým
  • Pomôžeme ti nájsť si svoje vysnívané pracovné miesto v najbližšom meste

Fenomén zdieľaných pracovných priestorov sa už niekoľko rokov pomaly dostáva aj k nám na Slovensko. Okrem toho, že coworking nájdeš v našom hlavnom meste na každom rohu, nezaostávajú ani ďalšie okresné mestá. Pozreli sme sa na to, koľko ťa deň práce v takomto prostredí bude stáť v Košiciach aj Nitre.

Zatiaľ čo v Bratislave sme napočítali v okamihu 17 coworkingových (menších či väčších) priestorov, ostatné mestá aj kedysi fungujúce prevádzky zatvárajú, veľakrát z dôvodu nízkeho záujmu freelancerov (HalmiSpace v Košiciach, Luft Coworking v Banskej Štiavnici). Povedzme si však pravdu. Vypadnúť z kancelárie, kde tráviš dni aj noci musí byť osviežujúce.

Banská Bystrica

V metropole stredného Slovenska nie je ľahké coworking nájsť. Jedným z nich je napríklad LINK Coworking, ktorý si dal za cieľ len jediné: Chceme vytvoriť slobodný, kvalitný, tvorivý, spoločenský, pracovný priestor – coworking, ktorý má podporiť spoločenský, sociálny a osobný rozvoj jednotlivcov v meste Banská Bystrica a tým pomôcť k zníženiu odchodu ľudí do iných regiónov a znížiť finančné zaťaženie malých firiem a podnikateľov.“

Po tom, ako sme však chceli zistiť, aká je cenová hladina ponúkaných priestorov na Dolnej ulici v Banskej Bystrici, dostali sme odpoveď: „Momentálne nemáme k dispozícii coworkingové miesta – od jesene sa totiž sťahujeme do nových priestorov, na ktorých aktuálne pracujeme – bude to úplne nové miesto komunitného charakteru s možnosťou využiť aj hotseats aj stále coworkingové miesto.“ Takže Bystričania, máte sa na čo tešiť.

V meste funguje tiež Business Innovation Centre, ktoré sa zameriava viac na biznis a ceny za prenajímanie miestností sa tu pohybuje v rozmedzí od – 6,67 eur za hodiny, až po 100 eur za plnohodnotný balíček.

Nitra

V Nitre sme narazili hneď na dve sympatické zdieľané pracovné priestory. Prvým z nich je ASData, kde si môžeš vytvoriť sídlo svojej firmy za 29 eur mesačne, za vlastný stôl dáš 49 eur mesačne, za box pre dve osoby s bonusom v poradenských službách za 99 eur a plne zariadenú vlastnú kanceláriu za 250 eur mesačne. Súčasťou priestorov je údajne aj bar.

Druhým je zrejme najznámejší Ponk Coworking v podhradí Nitrianskeho hradu. „Veríme v silu komunity. V Ponku nájdeš ľudí s veľkým tvorivým potenciálom z rôznych oblastí ako umelcov, programátorov, konzultantov, dizajnérov, marketérov, copywriterov a ďalších. Prirodzeným networkingom sa môžeš jednoducho dostať k dôležitým informáciám a kontaktom, ktoré ti pomôžu napredovať v tvojej práci.“ Ak nemáš chuť tu pracovať, za návštevu stoja minimálne namakané prednášky plné zaujímavých spíkrov. Ak by si však Ponk chcel aj tak využiť na svoj biznis, hot desk môže byť tvoj za 50 eur mesačne, fixný stôl už za 100 eur mesačne.

Košice

V Košiciach je toho naopak neúrekom. Dlho sme hľadať nemuseli a narazili sme napríklad na coworking HUBa, sympatický priestor Občianskeho združenia huba o.z., ktorého cieľom je „podpora mladých začínajúcich podnikateľov prostredníctvom ich vzdelávania, podpora zamestnanosti, aktivácia a vzdelávanie obyvateľov s cieľom rozvoja spoločnosti, vytváranie sietí s organizáciami s príbuzným zámerom.“

HUBa Coworking sa nachádza v Tabačke Kulturfabrik, je priestranný, s jedinečnou atmosférou, vďaka množstvu prirodzeného svetla s nadrozmerných strešných svetlíkov. Svoj pracovný deň si tu môžeš užiť napríklad raz za mesiac či štvrťrok len za dobrovoľný príspevok, za 40 eur môžeš miesto navštevovať 2 – 3-krát do týždňa a vlastný stôl s neobmedzeným prístupom bude tvor za 75 eur za mesiac.

Sympatickým priestorom našej východniarskej metropoly je aj coworking Co-Šicke. Pracovné miesto priamo pod strechou, útulne zariadené a s neustále nabitým programom plným prednášok a workshopov. Cena za deň sa tu pohybuje na 15 eurách, týždeň okolo 50 eur.

Zabudnúť nesmieme ani na Eastcubator, ktorý okrem Košíc nájdeš aj v Prešove a Bardejove. „Najlepšie miesto na to, aby si stretol tých najšikovnejších z Košíc. Milujeme coding, design a katalyzáciu vzrušujúcich nápadov. Každý je vítaný, tí so srdcami priekopníkov sú žiadaní.Atmosféru práce v takomto prostredí môžeš zažiť ako návštevník kedykoľvek úplne zadarmo, keď sa ti však zapáči, svoje flexibilné miesto na jeden mesiac dostaneš už za 29 eur/ 20 hodín, nepretržite sem môžeš prichádzať pracovať za 59 eur mesačne.

Eastcubator však myslí aj na niečo naviac. Za 259 eur mesačne môžeš dostať vlastný uzamykateľný priestor na vývoj pre 2-6 osôb k dispozícii 24/7, občerstvenie, workshopy a využívanie zariadenia (talčiarne, skenery), sú samozrejme v cene. Za poplatok 10€/mesiac + 40€ zápisný poplatok si tu dokonca môžeš nechať vytvoriť virtuálne sídlo právnickej osoby s poštovou schránkou s menom právnickej osoby. Zaujímavý bonus, čo povieš?

Prešov

Ako už bolo spomenuté, Eastcubator nájdeš aj v Prešove. „Sme najlepší a najväčší coworkingový priestor v Prešove. Sme otvorení pre všetkých šikovných ľudí, ktorí majú záujem kreatívne pracovať na nových nápadoch, produktoch či službách. Alebo len využívať výhody práce mimo korporátnej kancelárie. A to všetko v super kolektíve :-).

Za jeden pracovný deň si zaplatíš 5€ a rôzne členstvá sú ti k dispozícii od 45€. Ak si dokonca zaplatíš plné členstvo za 90€ / mesiac, priestory budeš mať k dispozícii 24/7.

Trnava

Vďaka projektu za niekoľko miliónov, ktoré v Trnave preinvestovali Trnkovci, majú domáci konečne svoj vysnívaný coworkingový priestor. Kultúrny priestor Nádvorie, ktorý otvorilo svoje brány v apríli tohto roka, ponúka okrem jedinečnej reštaurácie, dizajnového obchodu, kancelárskych priestorov a plánovaného miesta pre prenájom cez Airbnb či študentské bývanie aj miesto, kde môžeš v pokoji pracovať.

K dispozícii máš všetko čo potrebuješ. Jeden pracovný deň ťa tu stojí 15 eur (prípadne 50 eur za 5 vstupov), hot desk môže byť tvoj za 100 eur za mesiac a fix desk – vlastný stôl, za 150 eur mesačne.

Trenčín

Ak hľadáš atraktívne miesto na prácu v Trenčíne, určite si zapíš Facility System Hub, ktorý v mesto módy ponúka na prenájom celé administratívno-technologické centrum, kde nájdeš dokonalé reprezentatívne priestory pre svoj biznis a aj kopu technologických vychytávok. Priestor totižto disponuje okrem starých známych klasických služieb aj zdieľanou asistentkou a kancelárskymi službami, chráneným parkoviskom, virtuálnou telefónnou ústredňou a servmi a prenajať si tu dokonca môžeš aj nábytok. V komplexe totižto okrem klasického coworkingu nájdeš aj kancelárske priestory, priestranné zasadačky, vlastnú reštauráciu aj tzv. biznis klub. Stačí sa len poobzerať po tom, čo ti bude vyhovovať najviac.

Cenovo vo Facility System Hub v Trenčíne môžeš orientovať podľa dvoch balíčkov. Prvým je Basic CoWorking, kde vstup pre jednu osobu stojí 11 eur a druhým Smart CoWorking, neobmedzený vstup na celý mesiac za 91 eur. Prvé 4 hodiny práce si tu môžeš vyskúšať úplne zadarmo.

Poprad

Aj mesto pod Tatrami má svoj coworking. Je nám City Hub, ktorý je zatiaľ ešte stále vo fáze budovania, no je jasné, že Popradčania si už onedlho budú môcť výhody tohto priestoru naplno užívať. Svoje brány oficiálne otvoril v apríli a ako všetky coworkingy, chce pomôcť vo svojom meste budovať komunitu a podporiť lokálne podnikanie. Prvý deň tu máš ako vo väčšine prípadov zadarmo, 4 dni počas mesiaca ťa výdu približne na 40 eur, 10 dní mesačne približne dvakrát toľko a tzv. fulltime balíček s neobmedzeným prístupom k svojmu stolu bezmála 120 eur.

Žilina

„Otvorený priestor (alebo moderná kancelária) s plochou 200 m2, najlepšia káva, krásne zasadačky, kompletné kancelárske vybavenie, nonstop prístup, skvelí coworkeri, stolný futbal, šípky, plný bar, kreatívna atmosféra, plno inšpirácie a všetko, čo potrebuješ k práci, poruke.“ Na svojom webe žilinský coworking Banka prezradil zrejme všetko. Farebné, sympatické priestory často zapĺňajú inšpiratívne osobnosti mesta aj spoza jeho hraníc a podrobný cenník nájdeš priamo TU.

Bratislava

V našom veľkom prehľade by sme mohli pokračovať, pretože vlastným coworkingom sa môže pochváliť napríklad aj ďalšie mestá, no najviac ich aj tak nájdeš v Bratislave. Napríklad v Cvernovke, Impact HUB, 0100 Campus, Connect CoWorking alebo OFFIS.

Podľa štú­die v Har­vard Bu­si­nes Re­view je co­wor­king ide­ál­nym pr­vým kro­kom k vlstnému biznisu napríklad po škole, keď si chceš vytvoriť vlastnú komunitu ľudí a začať podnikať naplno. Nevýhody však v takomto systéme práce môžu vidieť tí, ktorí sú zvyknutí na istú rutinu a sami si ju vytvoriť nevedia.

Príliš veľká sloboda totižto podľa odborníkov môže namiesto nakopnutia tvoju kreativitu zabrzdiť. Nuž, musíš poznať sám seba a možno aj vyskúšať, či je to pre teba to pravé orechové. Ak poznáš ešte iný, sympatický coworkingový priestor, nezabudni nám dať vedieť. 10 tých najkrajších (z celého sveta) môžeš nájsť TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK