Vieme, prečo na Profesii aj napriek novému zákonu stále nájdeš pracovné ponuky bez uvedeného platu

  • Od 1. mája vstúpila do plat­nosti no­vela zá­kona, ktorá za­mest­ná­va­te­ľom prikazuje uvá­dzať v inzerátoch zá­kladnú zložku mzdy
  • Aj napriek tomu však na Profesii narazíš na také ponuky práce, ktoré túto informáciu neobsahujú
  • Zisťovali sme prečo
christin-hume-505823-unsplash
Unsplash
  • Od 1. mája vstúpila do plat­nosti no­vela zá­kona, ktorá za­mest­ná­va­te­ľom prikazuje uvá­dzať v inzerátoch zá­kladnú zložku mzdy
  • Aj napriek tomu však na Profesii narazíš na také ponuky práce, ktoré túto informáciu neobsahujú
  • Zisťovali sme prečo

Už vo februári sme vedeli (článok nájdeš TU), že zamestnávatelia budú od jari tohto roka povinní vo svojich inzerátoch uvádzať základnú zložku mzdy a mnohých uchádzačov to mimoriadne potešilo. Odvtedy už prešlo veľa času, novela vstúpila do platnosti a my sme si už stihli všimnúť rozdiely v regiónoch (čítaj TU) a aj to, že hoci zamestnanci sa z novinky v našej legislatíve tešia, zamestnávatelia sa obávajú zlého načasovania či straty možnosti vyjednávania na pohovoroch (viac sa dozvieš TU).

Súčasnosť

Klikli sme si na web Profesia.sk a náhodne sa prehrabávali v ponukách. Narazili sme aj na také, ktoré novú, povinnú informáciu vo svojich inzerátoch neobsahujú. Chceli sme teda vedieť, čo je za tým. Riskovanie zamestnávateľov? Nedostatočná informovanosť?

Hovorkyňa spoločnosti, Nikola Richterová nám odpovedala: „Na pracovnom portáli evidujeme momentálne vyše 90 % pracovných ponúk, v ktorých je zverejnená nejaká forma základnej zložky mzdy. Sto percent to nebude zrejme nikdy a dôvody sú jednoduché: v zákone sú výnimky, pre ktoré táto novela neplatí. Je to napríklad pri práci v zahraničí, či vo verejnej správe.

Ak napríklad inzeruje voľné pracovné miesto nejaká škola, nemusí zverejniť plat. Výnimka tiež platí aj pre tých zamestnávateľov, ktorí uvedú do ponuky, že hľadajú výlučne živnostníkov. Tým, že živnosť podlieha živnostenskému zákonu a vzťah medzi firmou a živnostníkom upravuje obchodný zákonník, novela, ktorá upravuje zákonník práce a zákon o službách zamestnanosti, sa jej nedotkla.“ Pri otázke, či vie spoločnosť o zamestnávateľovi, ktorý bol za neuvedenie povinného údaja sankcionovaný Profesia uviedla, že sa s takýmito informáciami zatiaľ nestretli.

Neoznačuje tento údaj Profesia ako jeden z povinných?

Opäť odpovedá hovorkyňa Profesia.sk, Nikola Richterová: „Spoločnosť Profesia nemá toto políčko uvedené ako povinné, respektíve zamestnávatelia ho vypĺňajú, ale je pre nás skutočne náročné odkontrolovať, či údaj firma uvádza správne, keďže sami nevieme, koľko si môžu dovoliť ponúknuť uchádzačom a riešenie náboru každej jednej spoločnosti by bolo veľmi zdĺhavé. Denne na stránku pribudnú stovky inzerátov. Zároveň platí, že ak sa chce firma priamo spýtať, či je zverejnenie inzerátu, ktorý ponúka v súlade so zákonom, riešime to a pomáhame.

Naša skúsenosť však je, že firmy ponuky zverejňujú. Je možné, že tak nerobili na začiatku, keď niektorí zamestnávatelia nebrali novelu možno vážne. Dnes však platí, že často vidíme, že firmy zverejňujú plat aj vtedy, keď im to neprikazuje zákon, chcú totiž prilákať väčšie množstvo uchádzačov. Uchádzači totiž môžu ponuky, kde plat nie je, odignorovať.“

Na čo si dať pozor?

Ak teda pri inzeráte, ktorý si práve prezeráš nie je uvedený plat, môžu byť jednou z príčin práve spomínané výnimky. Pri hľadaní práce však treba prihliadať aj na to, že zverejnená mzda je tou najnižšou, ktorú už zamestnávateľa nesmie  „podliezť“. Vyjednávať o vyššej sume (napríklad na základe skúseností) má uchádzač o zamestnanie stále.

Nuž a problém nemusí byť len pri nezverejnených platových podmienkach pracovnej ponuky, ale aj pri tých, ktoré plat zverejnia, hoci nemusia. Hovorkyňa Profesia.sk upozorňuje: „Uchádzači by si mali dávať pozor na inzeráty, v ktorých zverejňujú platy firmy, ktorým to zákon neprikazuje, lebo zverejňovanie tým pádom nepodlieha presným stanovám zákona a firmy by preto mohli myslieť danú sumu inak a napríklad ju môžu garantovať iba tým, čo majú istú prax atď.“

Hľadanie práce je celá alchýmia. Okrem voľby medzi cestovaním či práce z domu či pracovnej oblasti, ktorá ti najviac vyhovuje aj napriek ukončenej vysokej škole, je to práve plat, ktorý mnohokrát rozhodne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá