Víkendová chata, ktorej interiér žiari moderným luxusom

  • Drevo nielen ako konštrukčný materiál, ale aj ako finálna pohľadová vrstva
  • Práve z neho je vytvorená chata, ktorá je perfektným miestom pre jej majiteľov
  • Priestor má tiež päť nájomných apartmánových izieb pre hostí
CHATICKA
KIVA
  • Drevo nielen ako konštrukčný materiál, ale aj ako finálna pohľadová vrstva
  • Práve z neho je vytvorená chata, ktorá je perfektným miestom pre jej majiteľov
  • Priestor má tiež päť nájomných apartmánových izieb pre hostí
Podľa článku od autora Martina Ťažká, Archinfo.sk, autori projektu: ING. ARCH. TIBOR CSUKÁS, MAGDA STOLKOVÁ

 

Horskú chatu v malej obci Čenkovice v Orlických horách pravidelne využíva rodina majiteľa, jej súčasťou je však tiež päť nájomných apartmánových izieb. Okrem ubytovania disponuje chata bazénom, fínskou saunou, posilňovňou, domácim kinom, či malou vinárňou.

Masívna drevostavba je “posadená” na murovanom podzemnom podlaží. Nosný stenový systém zo smrekových CLT panelov tvorí súčasne pohľadovú vrstvu v interiéri.

Do celkového konceptu interiéru zapadajú aj odhalené stropné trámy a podhľady z masívneho smrekového dreva. Ostatné plochy sú obložené smrekovou biodoskou. Z biodosiek je tiež väčšina na mieru vyrobeného mobiliáru a dvere na oboch nadzemných podlažiach. Pri rezaní panelov vzniklo veľké množstvo odrezkov, ktoré boli využité na výrobu zábradlí a niektorých kusov nábytku. Smrekové drevo je v interiéri doplnené čiernymi oceľovými prvkami. Medzi ne patrí aj teleso krbu vstavané do drevenej steny. Krb je obložený čiernym oceľovým plechom, z ktorého je vyrobená aj nika na drevo. Zaujímavosťou je biliard ukrytý pod masívnou dubovou doskou jedálneho stola.

Dominujúce drevo je doplnené neutrálnou sivou, čiernou a bielou farbou. Farebné akcenty sa autori rozhodli použiť v apartmánoch (žltá), dievčenskej izbe (červená) a v izbe pre chlapcov (modrá).

Jednou z hlavných požiadaviek investora bolo maximálne využitie ubytovacej kapacity (hlavne pre väčšie rodiny s deťmi) a vytvorenie dostatku úložných priestorov. Miesto pod schodmi v chodbách je využité na odkladanie lyžiarskych prilieb a oblečenia. V apartmánoch sú na mieru vyrobené rozkladacie pohovky, matrace na spanie sú umiestnené na ochodziach prístupných rebríkovým schodiskom. V zásuvkách detských postelí je zas ukrytý ďalší matrac pre prespanie kamarátov.

Na podlahe suterénu, pri bazéne a v kúpeľniach je položená veľkoformátová gresová dlažba. Vo väčšine ostatných miestností je masívna dubová podlaha. Koberec architekti použili vo vstupných priestoroch, v spálni majiteľov a detských izbách.

Omietnuté steny suterénu sú natreté na bielo, stropy architekti ponechali v surovom stave. Výnimkou sú steny vinárne obložené biodoskami. V podzemnom podlaží nájdeme matné sivé laminátové dvere. Atmosféru dotvárajú svietidlá (jednoduché čierne valce), ktoré boli vyrobené na mieru podľa požiadaviek architektov.


Zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech