Lockdown na Slovensku v novom roku nemusí byť. Dokonca sa to netýka ani Silvestra

  • Slovensko momentálne funguje v núdzovom stave
  • Aby ho bolo možné predĺžiť, muselo by prísť k zmene ústavného zákona. Tá je zatiaľ v nedohľadne
policia, pendleri, hranice
TASR/František Iván
  • Slovensko momentálne funguje v núdzovom stave
  • Aby ho bolo možné predĺžiť, muselo by prísť k zmene ústavného zákona. Tá je zatiaľ v nedohľadne

Sprísnené protiepidemické opatrenia, takzvaný lockdown a zákaz vychádzania, ktoré platia od soboty 19. decembra, sa majú skončiť podľa aktuálnej legislatívy 29. decembra. To znamená, že už 30. decembra by malo byť Slovensko celkom mimo lockdownu.

Aktuálny zákaz vychádzania súvisí s tým, že platí núdzový stav. Jeho trvanie do 29. decembra je maximálne s ohľadom na aktuálne účinnú právnu úpravu. 

PREHĽAD: Pre pozitívne testovaných platia nové, voľnejšie pravidlá. Hygienici nestíhajú trasovať kontakty

Pre TASR to zdôraznila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Otázku predlžovania núdzového stavu by mala vyriešiť novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Tú však ešte parlament neschválil. 

Kolíková nevylučuje, že predseda parlamentu Boris Kollár ešte zvolá schôdzu, kde by novelu poslanci schválili. Na otázku, aké kroky vláda podnikne, ak by sa parlamentu do 30. decembra nepodarilo novelu prijať, odpovedala, že ešte majú pár dní. 

Súhlasíš s predĺžením lockdownu?

„Je teoretický predpoklad, že parlament sa zíde. To tiež neviem úplne vylúčiť. Uvidíme, aká bude 30. decembra situácia, aké možnosti bude mať vláda, a s ohľadom na to bude reagovať,“ zdôraznila.

„Ak sa bavíme o dôvode súčasného núdzového stavu, a to je dôvod pandémie, jedným z nich je mobilizácia. Nariadenie pracovnej povinnosti sa uplatňuje vo viacerých nemocniciach, či už v prípade lekárov alebo iných zdravotníckych pracovníkov,“ dodala Kolíková s tým, že opatrenia hlavného hygienika je možné prijímať aj mimo núdzového stavu.

Česi lockdown predlžujú

Poslanecká snemovňa českého parlamentu v utorok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine. V dôsledku súčasnej epidemiologickej situácie s novým koronavírusom tak bude platiť do piatka 22. januára 2021. Ako referuje web idnes.cz, za predĺženie núdzového stavu hlasovalo 55 zo 104 prítomných poslancov.

praha karluv most
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister zdravotníctva Jan Blatný zároveň odmietol výzvu komunistov na výnimku zo zákazu nočného vychádzania počas Silvestra. „Čo sa týka Silvestra, boli by sme všetkým na smiech, ak by sme urobili ďalšie výnimky,“ povedal.

Rizikové skóre v Česku, od ktorého závisí zmena protiepidemických opatrení, už piaty deň zostáva na hodnote 76, ktorá zodpovedá piatemu stupňu systému PES.

V Česku sa dosiaľ nakazilo koronavírusom viac ako 635-tisíc ľudí, pričom v pondelok laboratóriá odhalili 7 860 prípadov. V súčasnosti tam evidujú 83 840 aktívnych prípadov, v nemocniciach leží 4 728 pacientov a 602 z nich je vo vážnom stave. Viac ako 541-tisíc osôb sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo a viac ako 10-tisíc v jej dôsledku zomrelo.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK