PREHĽAD: Pre pozitívne testovaných platia nové, voľnejšie pravidlá. Hygienici nestíhajú trasovať kontakty

  • Ministerstvo vnútra vydalo novú vyhlášku, ktorou upravuje trasovanie kontaktov aj pravidlá pre pozitívnych
  • Pozitívne testované osoby môžu za určitých podmienok opustiť karanténu
testovanie na koronavírus
TASR/Zoltan Balogh/MTI via AP
  • Ministerstvo vnútra vydalo novú vyhlášku, ktorou upravuje trasovanie kontaktov aj pravidlá pre pozitívnych
  • Pozitívne testované osoby môžu za určitých podmienok opustiť karanténu

Úrady verejného zdravotníctva nestíhajú. Po novom nebudú trasovať kontakty ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní. Tí si musia kontakty obvolať sami. Menia sa tiež pravidlá pre ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní.

Úrady potrebujú odľahčiť

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR nebudú musieť vydávať zápisnicu z epidemiologického vyšetrovania. Podmienky domácej izolácie bude namiesto nich určovať nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). K tomuto kroku sa pristúpilo kvôli tomu, aby sa znížila administratívna záťaž regionálnych úradov. Vyhláška obsahuje ustanovenia, ktoré boli doteraz v usmernení hlavného hygienika SR. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Jozef Banáš pochyboval, že koronavírus je nebezpečný. S COVID-19 ho musela odviezť sanitka

Oproti poslednej aktualizácii sa navyše niektoré ustanovenia zmenili, keďže si to vyžiadala aplikačná prax. Ide napríklad o to, že pozitívne testovaná osoba môže opustiť miesto domácej izolácie aj za účelom nákupu na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho nevie zabezpečiť prostredníctvom niekoho iného.

Musí však mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk. Miesto izolácie môže opustiť aj za účelom účasti na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, ak nemá žiadne klinické príznaky. Na pohrebe je povinná dodržiavať odstup najmenej dvoch metrov od ostatných, musí mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

Nosíš niekoľko dní to isté rúško? Vedci bijú na poplach, nová štúdia ukázala šokujúce zistenia

ÚVZ SR tiež zavádza sa samotrasovanie. Osoba, ktorá je pozitívne testovaná, to oznámi ľuďom, s ktorými bola v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte. Ich následná domáca izolácia sa začne dňom oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad.

Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Stále však môžu o test požiadať, vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu, už teda nebude potrebné čakať na uplynutie desaťdňovej lehoty.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech