Lockdown nezaberá, nezlepšilo sa nič. Konzílium odborníkov ho navrhuje sprísniť a predĺžiť

  • Dočkáme sa predĺženia lockdownu?
  • Takéto sú návrhy konzília odborníkov
Covid outbreak
Ilustračná snímka, SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Dočkáme sa predĺženia lockdownu?
  • Takéto sú návrhy konzília odborníkov

Už niekoľko dní žijeme v lockdowne. Odborná verejnosť ho považuje za nedostačujúci a niektorí poukazujú na nutnosť zatvorenia škôl. Keďže sa situácia na Slovensku za 10 dní od zavedenia lockdownu nijako citeľne nezlepšila, odborníci prichádzajú s návrhom.

Intenzívnejšie kontroly

Práve zlepšenie situácie s poklesom nových prípadov bolo podmienkou pre postupné uvoľňovanie opatrení pre osoby, ktoré sú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19, alebo toto ochorenie v posledných 180 dňoch prekonali.

Konzílium odborníkov vláde odporúča, aby lockdown predĺžili o ďalších 7 dní, informuje Slovenská tlačová agentúra. Ak by k tomu došlo, trval by tak do 16. decembra 2021. Konzílium tiež odporúča intenzívnejšie kontroly zákazu vychádzania a home officu.

Okrem toho mali odborníci navrhnúť aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Zníženie mobility je podľa Konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

„Epidemická situácia sa na Slovensku 10 dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila. Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením covid-19 osciluje okolo úrovne 3 400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 %,“ cituje agentúra SITA stanovisko rezortu.

zdroj: unsplash/Ana Martin

Nemocnice príjmu podľa rezortu zdravotníctva denne 375 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom. Výrazne už rastú príjmy pacientov aj do nemocníc v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Dobrou správou je, že rastie záujem o prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V 46. týždni ich bolo podaných viac ako 50-tisíc, 3. dávku dostalo ďalších 95-tisíc ľudí (spolu už 478 945 osôb). Zaočkovanosť dospelej populácie aspoň prvou dávkou vakcíny už dosiahla 58 %,“ dodáva rezort.

Eliášová zároveň upozorňuje, že práve očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. V novembri bolo totiž do nemocníc prijatých 10 300 pacientov, z toho až 8 400 nezaočkovaných.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie