Lockdown stále nie je vonku z hry, Krčméry prezradil dátum, kedy sa môže Slovensko zatvoriť

  • Otázka lockdownu trápi mnoho Slovákov. Máme sa ho báť alebo by sme s ním nemali počítať?
  • Profesor Krčméry si myslí, že „Dušičky“  sa bez lockdownu zaobídu, na Vianoce to tak byť nemusí
08122020_UKS_4746065
TASR/Dano Veselský
  • Otázka lockdownu trápi mnoho Slovákov. Máme sa ho báť alebo by sme s ním nemali počítať?
  • Profesor Krčméry si myslí, že „Dušičky“  sa bez lockdownu zaobídu, na Vianoce to tak byť nemusí

Hoci za včerajší deň pribudlo na Slovensku „iba“ 553 ľudí s pozitívnym PCR testom, stále môžeme povedať, že pandemická situácia sa neustále zhoršuje. Takmer 1 000 ľudí je hospitalizovaných, 891 z nich má potvrdené ochorenie. Zaujímavosťou je, že spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 82,09 %. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 105 osôb.

V dôsledku týchto čísel rozmýšľa mnoho z nás nad tým, či nás čaká „dušičkový lockdown“ ako pred rokom. Zaočkovanosť na Slovensku sa zastavila na 43 % a vyzerá to tak, že túto hranicu nedokážeme prekonať. Ako dnes uviedol premiér Heger, núdzový stav nepotrebujeme.

Nie, myslím si, že to nám nehrozí. Zatiaľ na to ani nevidím politickú vôľu. Ak sa budeme riadiť vakcínou a nariadeniami, tak to zvládneme, “ povedal relácii Braňa Závodského na rádiu Expres.

Profesor Krčméry má na to však iný názor. V rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že počet mŕtvych a ťažkých stavov neustále narastá, takže lockdown by sme zo svojich slovníkov vylučovať nemali. Hoci tvrdí, že na Dušičky to potrebné, pravdepodobne, nebude, pripraviť by sme sa mali na vianočné sviatky. 

„Čo sa týka Vianoc, tiež si nemyslím, lebo je to politicky ťažko priechodné. A tu zvíťazí politika, takže ak sa budú správať ako tesne pred voľbami, tak nebude žiadne obmedzenie,“ povedal. 

Na otázku, či Slovákom reálne hrozí lockdown mal jasnú odpoveď. Tvrdí, že táto téma sa na konzíliu preberá neustále. Keďže však konzílium nechce šíriť poplašné správy, nerieši ich pred širokou verejnosťou. „Veľmi radi by sme boli, keby výpočty nevyšli, ale zatiaľ vždy vychádzali. A tie Vianoce zatiaľ dobre nevychádzajú,“ dodáva. 

Zdroje: Hospodárske noviny, Rádio Expres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie