Lockdowny v Číne povedú k problémom aj v Európe, varujú experti. Pribudlo takmer 200 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 196
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 933
pandémia, covid, testovanie
TASR/AP/Mark Schiefelbein
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 196
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 933

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 705, za predchádzajúci deň pribudlo 26 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 196 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 139 957, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 788 686 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 222 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 083.

Od začiatku tretej vlny ochorenia COVID-19 1. septembra 2021 hospitalizovali v prešovskej nemocnici celkovo 2 573 covidových pacientov, z nich 529 ochoreniu podľahlo.

V rovnakom období nemocnica vo svojom vakcinačnom centre zaočkovala prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu 6 380 ľudí. Tretích dávok aplikovala 23 740. Deťom vo veku od 5 do 11 rokov aplikovali 378 a vo veku od 11 do 17 rokov 1 498 dávok vakcín. Prvou dávku vakcíny Novavax doteraz celkovo zaočkovali 129 ľudí. 

Problémy s dodávkami tovarov

Blokády v Číne v rámci politiky nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 majú väčší vplyv na globálne dodávateľské reťazce ako vojna na Ukrajine. A budú citeľné aj po ich zrušení, uviedol šéf divízie nákladnej dopravy nemeckej skupiny Deutsche Post DHL Tim Scharwath.

Čína v marci a apríli obnovila prísne blokády vo veľkých centrách, čo zasiahlo výrobu aj spotrebu a zvýšilo hrozby pre časti globálnej ekonomiky, ktoré sú závislé od dodávok z ázijskej krajiny.

„Po otvorení sa Číny sa pravdepodobne vytvoria dopravné zápchy pred americkými a európskymi prístavmi,“ povedal Scharwath z DHL pre agentúru Reuters a dodal, že „potrvá dlhšie, než sme si mysleli, kým sa obchodný systém opäť normalizuje“.

Domnieva sa pritom, že problémy globálneho dodávateľského reťazca budú pravdepodobne pokračovať aj po tohoročnej kľúčovej vianočnej nákupnej sezóne. „Čína je dielenský stôl sveta,“ poznamenal Scharwath.

Covid, Čína
zdroj: TASR/AP/Chen Si

„Všetok tovar od špičkových technológií až po módu je ovplyvnený situáciou v Šanghaji,“ povedal s tým, že kľúčová bude rýchlosť, akou Čína zruší všetky obmedzenia.

Zásielky za normálnych okolností prichádzajú do Európy a Severnej Ameriky postupne, povedal Scharwath, ale záplava kontajnerov po uvoľnení blokád by mohla upchať prístavy, pokiaľ Čína nebude zmierňovať reštrikcie postupne.

Pfizer a ochrana detí

Tri dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer ponúkajú u detí mladších ako päť rokov silnú ochranu. Oznámila to v pondelok spomenutá farmaceutická spoločnosť.

Pfizer a jej partner BioNTech plánujú v priebehu tohto týždňa poskytnúť údaje regulačným orgánom v USA, čím by sa priblížili k poskytovaniu vakcín aj najmenším deťom.

Deti do päť rokov majú v jednej dávke dostávať desatinu množstva, ktoré aplikujú dospelým. Počas výskumu v spoločnosti Pfizer zistili, že dve dávky sa v prípade takýchto detí zdajú byť nedostatočné, no tri poskytujú silnú ochranu.

Táto správa prichádza po mesiacoch napätého čakania zo strany rodičov, ktorí sa snažia zaočkovať svoje bábätká, batoľatá a deti v predškolskom veku, najmä keď počet prípadov COVID-19 opäť stúpa. Dovedna 18 miliónov detí mladších ako 5 rokov je jedinou skupinou v USA, ktorá ešte nemá nárok na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá