Lubo Tereš: „Urob niečo naviac a život sa ti odmení“

  • V poslednej dobe mám pocit, že ma škola pripravuje viac o život, ako na život. Veľa stresu, nie vždy dobre naladení profesori a kopa zbytočností, ktoré nikdy nevyužijem. Spoliehať sa teda len na školu, asi nebude dobrý nápad. Študenti, makajme viac!
image_1429827822.jpeg
  • V poslednej dobe mám pocit, že ma škola pripravuje viac o život, ako na život. Veľa stresu, nie vždy dobre naladení profesori a kopa zbytočností, ktoré nikdy nevyužijem. Spoliehať sa teda len na školu, asi nebude dobrý nápad. Študenti, makajme viac!

 

“Uč sa, aby si mal dobré známky“, “Známky ti zabezpečia budúcnosť“, “Škola je prvoradá“, …..tieto slová, ktoré znejú ako klišé, sú však v dnešnej dobe bohužiaľ už neaktuálne. Veľmi trefne to vystihol Robert Kiyosaki: “Deti trávia roky v zastaranom školskom systéme, študujú to, čo nikdy nebudú potrebovať a pripravujú sa na svet, ktorý už dávno neexistuje“. Smutné je, že pre náš vzdelávací systém to platí dupľom.

 

 

Čo je teda najväčším problém dnešného školstva? Podľa mňa je to zabíjanie kreativity a jedinečnosti každého z nás, pretože najlepší žiaci v škole sú tí, ktorí dokážu bezchybne opakovať. Nie je dôležité, či tomu rozumejú, cieľom je sa jednoducho niečo naučiť naspamäť. Otázkou teda zostáva, ako dokáže takýto druh učenia rozvíjať kreatívne myslenie a osobnosť, a aký to má prínos pre celkovú spoločnosť, ktorá potrebuje lídrov a vizionárov? Svet si vyžaduje ľudí, ktorí majú chuť veci meniť a nie len opakovať staré princípy.

 

Každý z nás robí v živote kopu chýb a často má pocit, že je na dne. Je to však úplne prirodzené, pretože ak by tieto chyby nerobil, určite by sa neposunul vpred. Zlyhania sú súčasťou nášho života. Ak nerobíte chyby, nepoučíte sa. Ak sa nepoučíte, nevyrastiete. Ako nás to ale učia v škole? Každý, kto spraví chybu alebo dostane zlú známku, je automaticky horší. Deti sú už odmalička vedené k tomu, že chybovať je zlé. Je síce pekné mať v škole dobré výsledky, ale posúdiť ich šikovnosť na základe známok určite nie je možné. Každý z nás je predsa iný. Vlastne vďakabohu, že každý je iný. Prečo teda nechceme podporovať tú skvelú jedinečnosť?

 

 

Škola nás učí, aby sme nevybočili z davu. Paradoxom je ale to, či už pri podnikaní alebo na pracovnom pohovore, musíte ukázať vašu výnimočnosť. Práve táto pridaná hodnota vyhráva. Robíte niečo navyše a pritom nemusíte? Organizujete podujatia alebo zapájate sa do rôznych projektov? Veľa cestujete? Toto sú príklady činnosti, ktoré formujú osobnosť a myslenie. Nemusíte očakávať, že na tom zarobíte milióny, tu ide o niečo iné a dôležitejšie. Počas štúdia máte skvelú príležitosť spraviť tú najlepšiu investíciu – do seba samého.

Snažte sa túto možnosť nepremárniť!

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech