Lucia Ď. Nicholsonová: O ouci, ktorá sa doma hrala na Spider-Mana. Uhríkovi EÚ smrdí, ale peniaze z EP už nie (NÁZOR)

FB/Lucia Ď. Nicholsonová
FB/Lucia Ď. Nicholsonová

Autorka je poslankyňa Európskeho parlamentu.

Milan Uhrík robí rád ramená na námestiach počas protestov proti covidovým opatreniam. Vykrikuje, že on a „jeho“ ľudia nie sú žiadne ouce, a preto nebudú nosiť respirátory. 

Tí „ich“ ľudia potom chodia z protestov rovno do Lidla biť predavačky za to, že od nich vyžadujú dodržiavať pravidlá – nosiť respirátory. 

Ouca nie je ani Miňo Mazurek. Ani za Boha, ani za národ si nedá ten respirátor v Národnej rade Slovenskej republiky. Už ho preto aj vykázali z rokovacej sály. 

Frajeri sú to, títo Milanovia z Republiky. Ale iba doma

Vonku, za hranicami, sú to poslušní pudlíkovia. Poviem vám o tom pravdivý príbeh. 

26.1. ráno letel môj manžel z Viedne do Bruselu. Prišiel domov a vraví mi: „Predstav si, že som letel s Uhríkom. Sedel v biznis triede a na tvári mal respirátor. Je zaujímavé, ako za hranicami vedia dodržiavať to, proti čomu štvú doma ľudí.“ 

Pomyslela som si: „Aká škoda, že manžel Uhríka neodfotil.“

Ten príbeh ale ani zďaleka nekončí.

V ten istý deň večer som letela z BXL do Viedne ja. A koho nevidím na letisku? 

Hrdinu Milana Uhríka, ktorý ani náhodou nie je ouca. Sedel tam v chirurgickom rúšku. Keď letušky vyzvali, aby ako prví nastúpili do lietadla pasažieri biznis triedy, zdvihne sa Milan Uhrík. 

Ouca

Inak, ako nezaradeného poslanca EP ho nepustia k žiadnej legislatíve. Jediné, čo v EP robí, je, že nakrúca samého seba na videá a dáva to na sociálne siete. Aby ste tomu rozumeli lepšie, hlavnou náplňou poslanca EP je práca na legislatívnych alebo nelegislatívnych filoch, nekonečné stretnutia v rámci rokovacích tímov Európskeho parlamentu a napokon niekoľkohodinové maratóny finálnych trialógov medzi Radou EÚ, Európskym parlamentom a Európskou komisiou.

Poslanci majú možnosť vystúpiť aj na plenárke s prejavom v trvaní zhruba jednej minúty. Tí poslanci, ktorí majú kopec zmysluplnej práce, často nevyužívajú tie minútové prednesy v rokovacej sále, lebo všetci vedia, že to je len marketing smerom domov.

Tí, ktorí toto teatro využívajú naplno, sú poslanci, ktorí nemajú agendu. Ako Milan Uhrík. Berie 10-tisícový plat za minútové videá a opíja tým svojich voličov. Slovenské záujmy nezastupuje, lebo Uhríka nikto nepočúva a neberie ho vážne. 

Slovenský Spider-Man

Čo tým chcem povedať? Že ma zaráža, ak takýto zbytočný poslanec dvakrát denne lieta biznis triedou. Lebo veď ouce mu to zaplatia.

Milan Uhrík teda nastupoval do lietadla, letuška mu podá respirátor FFP2 a on si ho poslušne nasadí. Vidíte, aj hrdinovia občas musia byť ouce. Hlavne za hranicami, kde majú úplne všetci na háku, že nejaký Uhrík sa doma hrá na Spider-Mana. 

A potom ho už len vidím, ako sedí pohodlne v predných sedadlách, ústa a nos ma prekryté respirátorom FFP2 a čaká na svoj pohár prosecca. 

Pýta sa ma: „Neodfotíte si ma?“

Hovorím: „Odfotím. Uznajte, že toto si musím odfotiť.“

Peniaze z Bruselu

A postupujem ďalej do ekonomickej triedy lietadla medzi úplne normálnych cestujúcich. Všetci máme FFP2 a tak je to v poriadku. Možno sme ouce, ale aspoň nie pokryteckí klamári.

Ešte jeden dôvetok k tomuto všetkému. Milan Uhrík dvakrát za deň využil leteckú biznis triedu. Ako europoslanci máme letenky v plnej výške preplatené. Za každý deň strávený v EP, keď sa podpíšeme do prezenčnej knihy, dostaneme paušálnu náhradu 320 eur.

Tieto peniaze sú myslené ako príspevok EP na ubytovanie poslancom. Ubytovanie v BXL je totiž veľmi drahé – my platíme mesačne za prenájom bez energií 2 000 eur, noc v hoteli vás vyjde na viac ako 300 eur. Preto nám na ubytovanie prispievajú. Keď ale taký Uhrík ráno priletí a večer odletí, získa na tom čistých 320 eur – letenky má preplatené a v BXL neprespí. 

Celkom pozoruhodné, ako taká slovenská ouca využíva systém Európskej únie, ktorú by najradšej rozpustil, nie? EÚ mu smrdí, ale peniaze z EP už nie. Veľký hrdina, tento Miňo z Republiky.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá