Lucia vymenila účtovníctvo za ručnú výrobu obkladačiek s jedinečným dizajnom

  • Lucia Slížiková je inžinierka, ktorej učarovala ručná výroba
  • Pod jej značkou Tileme vyrába obkladačky na mieru
  • Ich dizajn je inšpirovaný slovenskými motívmi, ale aj našou prírodou
tiso
archív Lucia Slížiková
  • Lucia Slížiková je inžinierka, ktorej učarovala ručná výroba
  • Pod jej značkou Tileme vyrába obkladačky na mieru
  • Ich dizajn je inšpirovaný slovenskými motívmi, ale aj našou prírodou

Lucia pochádza z Bratislavy, kde sa narodila, tvorí aj pracuje. Vyštudovala Ekonomickú univerzitu odbor daňovníctvo a daňové poradenstvo. Daniam a účtovníctvu sa venuje aj profesionálne a spolu s mamou vedú malú účtovnícku firmu. Čísla však nie sú to jediné, čo ide mladej Slovenke od ruky. Pod svojimi krídlami má aj vlastnú značku Tileme, v rámci ktorej ručne vyrába nevšedné obkladačky, na aké v obchode určite nenatrafíš.

zdroj: archív Lucia Slížiková

„Vždy som niečo vymýšľala a vyrábala. Som taký ten kreatívny typ, ktorý stále potrebuje niečo tvoriť. Ku keramike ma pred niekoľkými rokmi priviedla moja sesternica, ktorá sa tomu kedysi venovala a naučila ma všetky základy ohľadom spracovania hliny, nanášania glazúry a vypaľovania v peci,” opisuje svoje začiatky Lucia, pre Startitup.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Lucia najskôr vyrábala rôzne misky, taniere či drobné šperky. Neskôr skúsila vyrobiť aj obkladačky, čo ju tak nadchlo, že pri tom už zostala na trvalo. „Vždy som mala rada interiérový dizajn a práve výroba obkladačiek v sebe spája moju lásku k dizajnu a záľubu v keramike,” hovorí Lucia.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Výrobou maľovaných obkladačiek si privyrábala ešte počas štúdia na vysokej škole. Obkladačky vyrábala pre rodinu, alebo pre známych. Vždy zožali veľký úspech, mnohým ľuďom sa páčili, a preto sa rozhodla, že to skúsi a spraví si vlastnú značku.

zdroj: archív Lucia Slížiková

„Značka je ešte pomerne nová, snažím sa ju rozvíjať a zlepšovať, ale už teraz cítim, že je o tento druh výrobku záujem. Ľudia majú radi originálne veci. Niečo, čo si vedia prispôsobiť svojmu vkusu, trochu sa pohrať s fantáziou a odlíšiť sa. Určite si viem predstaviť živiť sa tým. Je to môj sen, mať raz malú manufaktúru, kde budem celé dni vyrábať a „piecť“ obkladačky,” hovorí Lucia.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Rozbehnúť vlastnú značku akou je Tileme nie je jednoduchá záležitosť. Podľa Lucie si to vyžaduje veľa energie, času, úsilia a samozrejme aj peňazí. Počnúc režijnými nákladmi, vybavením ateliéru a nákupom materiálu, no v neposlednom rade je veľa práce rokolo marketingu.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Keďže sa jedná o výrobu na mieru, Lucia nepotrebuje mať veľké skladové zásoby, preto nakupujem len toľko materiálu, koľko spotrebuje pri konkrétnej zákazke. Šikovná Slovenska obkladačky vyrába v útulnom ateliéri, v ktorom má aj malý showroom. Sem si zákazníci môžu prísť pozrieť ukážky jej práce – rôzne vzorky, farby, tvary a dizajny. Za pomerne krátky čas, čo je značka Tileme na svete stihla Lucia vyrobiť už niekoľko stoviek obkladačiek. 

zdroj: archív Lucia Slížiková

Kapitolou samou o sebe je cenotvorba ručne robených produktov, o ktorej sa medzi modernými remeselníkmi veľa diskutuje.„Stanoviť cenu pri ručne robených produktoch nie je jednoduchá záležitosť. Cena odráža nevyhnutné náklady na materiál, energie ale aj čas strávený výrobou. Pri tvorbe ceny sa snažím brať do úvahy všetky tieto aspekty a stanoviť cenu tak, aby bola spokojnosť na oboch stranách.

Niektorí zákazníci majú záujem napríklad o celú kuchyňu, iní si nimi len dopĺňajú bežné obkladačky. Tak ako aj samotné obkladačky vyrábam na mieru, aj cenovú ponuku robím vždy na mieru, pre konkrétny dizajn a množstvo kusov,” hovorí Lucia.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Obkladačky s ručne robeným dizajnom sa hodia rovnako do starých chalúp, ako aj do najmodernejších interiérov. Podľa Lucie to vždy záleží len na zvolenom dizajne a na farebnej kombinácii. Do moderných priestorov sa podľa Lucie jednoznačne hodia jednofarebné obkladačky, ktoré vedia zútulniť napríklad aj modernú bielu kuchyňu, alebo oživiť minimalistický štýl.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Kto nechce experimentovať s farbami a má radšej niečo jednoduchšie a tlmenejšie, ten sa zas môže vyhrať s tvarmi obkladačiek a zvoliť napríklad rybie šupiny, alebo šesťuholníky. Keďže Lucia obkladačky vyrába na mieru, je možné ich zladiť do akéhokoľvek štýlu.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Najžiadanejšie sú podľa Lucie prírodné motívy. Často zvykne do obkladačiek otláčať aj rôzne bylinky, rastlinky, kvety a listy. Jednoducho všetko, čo sa dá nájsť na lúke či v lese a má peknú štruktúru. Z toho vznikajú nenapodobiteľné a neopakovateľné kúsky. Veľkej obľube sa tešia aj ľudové motívy, predovšetkým obkladačky inšpirované modrotlačou a čičmanskými vzormi.

Na začiatku celej výroby je návrh dizajnu. Niekedy majú klienti presnú predstavu o tom ako by mal obklad vyzerať, inokedy nemajú predstavu žiadnu a vtedy sa im snaží Lucia poradiť a dizajn vymýšľajú spoločne.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Keď je návrh hotový začína sa proces výroby. Pri výrobe Lucia dbá najmä na to, aby pracovala len s kvalitnými materiálmi. Obkladačky vyrába zo surovej hliny, následne z plátov hliny povykrajuje obkladačky požadovaných rozmerov a tvarov.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Najzdĺhavejším procesom vo výrobe je následné sušenie hliny, ktoré trvá aj niekoľko dní. Aby obkladačky ostali pekne rovné, táto časť procesu sa nesmie uponáhľať. Keď hlina vyschne obkladačky môžu ísť do pece. Po prvom výpale na obkladačky nanáša glazúru, ktorá im dodá krásnu farbu a znova ich dá vypáliť do pece. Po druhom výpale sú už hotové a pripravené na cestu k svojmu novému majiteľovi. Lucia priznáva, že momentálne trávi v ateliéri väčšinu jej voľného času, ako aj soboty a nedele.

zdroj: archív Lucia Slížiková

Mladá remeselníčka a účtovníčka v jednej osobe už dnes verí, že časom začne svoje portfólio rozširovať. „Plánov a nápadov mám do budúcna veľa. Prioritne sa chcem venovať obkladačkám, no rada by som portfólio rozšírila aj o iné interiérové doplnky, ktoré by sa dali pekne doladiť k obkladačkám, napr. obrazy, nástenné mozaiky, hodiny a pod,“ dodáva Lucia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá