Ľudia sa bijú o zážitok za 234-tisíc eur: Ponorkou sa dopravíš priamo k Titanicu

  • Na leto 2022 je naplánovaný dlho očakávaný ponor k troskám Titanicu
  • Cieľom je monumentálny vrak zdokumentovať podrobnejšie ako kedykoľvek predtým
Titanic
Ocean Gate
  • Na leto 2022 je naplánovaný dlho očakávaný ponor k troskám Titanicu
  • Cieľom je monumentálny vrak zdokumentovať podrobnejšie ako kedykoľvek predtým

Loď, ktorá sa potopila po náraze do ľadovca v roku 1912, leží na dne oceána približne 643 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu v Kanade. Tohtoročná expedícia zoberie tých najodvážnejších ľudí priamo do hlbín, aby na vlastné oči videli, čo všetko ešte zostalo z legendárneho Titanicu.

Ak sa chceš stať jedným z členov rôznorodej posádky, pripraviť si musíš 250-tisíc dolárov, a teda viac ako 234-tisíc eur. Podľa vedcov ide o jedinečnú príležitosť, pretože z vraku v dôsledku baktérií a vplyvu prúdov neustále ubúda. Celkom zmiznúť by mohla už v roku 2037.

Na to, aby si sa mohol expedície zúčastniť, budeš musieť podstúpiť osemdňový tréning. Výcvik je v tomto prípade skutočne esenciálny, keďže ponorka s názvom Titan klesne takmer 4 kilometre pod vodu.

Prezident Ocean Gate Expeditions Stockton Rush povedal, že táto misia je o „uctení a spomienke na všetkých stratených a tých, ktorí boli tragickým potopením Titanicu postihnutí“.

„Sme si vedomí ponaučení získaných pri potopení a tešíme sa na to, čo nás Titanic naučí počas nasledujúcich 110 rokov,“ povedal v oficiálnom vyhlásení.

Platiaci cestujúci sa pridajú k posádke odborníkov vrátane archeológov, morských biológov a expertov na Titanic.

Vedci preskúmajú trosky, aby získali lepší obraz o biodiverzite na lodi a okolo nej, keďže vrak sa plynutím času stal umelým útesom. „Táto štúdia nám poskytne úplne iný pohľad na jedinečný biotop,“ povedal odborník na morskú biológiu Dr Steve Ross.

Titanic
zdroj: Ocean Gate

„To zahŕňa znaky mikroskopických tvorov a väčších zvierat, ktoré zanechávajú stopy DNA vo vode obklopujúcej Titanic.“ Ponorka bude tiež vybavená špičkovými kamerami na fotografovanie trosiek, aby bolo možné posúdiť rozklad a morský život v obkolesení vraku.

Prvá výprava odštartuje 15. júna 2022. Svoje miesto v ponorke si môžeš aktuálne rezervovať priamo na stránke projektu Ocean Gate. Počet miest je však obmedzený a o záujemcov nie je núdza.

Titanic
zdroj: Ocean Gate

Viac ako 1 500 mŕtvych

Stroskotanie Titanicu stálo život 1 514 ľudí. Najdesivejšiu úlohu mala posádka lode Mackay-Bennet. Tento parník dostal za úlohu nájsť a naložiť na palubu čo najviac mŕtvych tiel z výletnej lode. Posádka za to mala dostať dvojnásobný plat, no aj tak išlo o úlohu, ktorá si vyžiadala nesmiernu dávku sebazaprenia.

Navyše tím parníka bol v značnom časovom strese, telá totižto odnášali morské prúdy. Najväčším nebezpečenstvom bol Golfský prúd, ktorého sila by celkom znemožnila vylovenie všetkých obetí.

Ľudské telo v oceáne nevydrží dlho, ryby a vtáky by pozostatky znetvorili tak, že by sa nedali identifikovať. Tretím a v tom čase najsilnejším argumentom pre rýchle konanie boli pozostalí. Väčšina z nich doma netrpezlivo čakala na správy o svojich blízkych a dúfala, že budú pozitívne.

Na lodi Mackay-Bennet sa plavili zamestnanci najväčšej pohrebnej spoločnosti v pobrežnej provincii Nova Scotia (Nové Škótsko), firmy John Snow and Company. Aby táto spoločnosť zvládla zadanú úlohu, oslovila štyridsať hrobárov a expertov na pochovávanie z Halifaxu a okolia.

Parník vyrazil za svojou neľahkou úlohou 17. apríla do oblasti, kde bolo hlásených najviac ľudských pozostatkov. Vo vlnách rozbúreného oceánu sa podarilo hneď prvý deň nájsť 51 ľudských tiel, z toho 24 nebolo možné identifikovať, lebo sa už po piatich dňoch po nehode začali rozkladať. Mŕtvi sa nepotopili, nad vodou ich držali záchranné vesty. 

Niektoré telá boli prakticky ihneď „vrátené moru“. Hrobári ich zabalili do plátna, zaťažili železnými tyčami a hodili späť do vĺn. Loď pod velením kapitána Larndera celkom zhromaždila 306 tiel, ale do Halifaxu ich priviezla iba 190. Niekoľko ďalších obetí katastrofy sa podarilo nájsť iným lodiam, ktoré majiteľ Titanicu, spoločnosť White Star Line, za týmto účelom vyslal.

Už na lodi Mackay-Bennet prebehla identifikácia tiel. Podľa dnešných meradiel bola nesmierne primitívna, ale iné prostriedky v tej dobe k dispozícii jednoducho neboli. Väčšina nájdených tiel bola pochovaná na halifaxskom cintoríne Fairview. Leží tu asi 100 obetí katastrofy.

Od premiéry Cameronovho filmu sa stal cintorín pútnickým miestom pre turistov. Najvyhľadávanejším je hrob robotníka Josepha Dawsona označený ako hrob J. Dawsona. Jack Dawson bolo totiž meno hlavného hrdinu filmu, ktoré hral Leonardo DiCaprio. Ide však len o zhodu mien, Cameron v čase nakrúcania o tomto mužovi ani nepočul.

Rozklad tiel

Ľudské telo, rovnako ako iná organická hmota, vydrží v oceáne len pár dní. Touto témou sa zaoberalo aj niekoľko štúdií, z ktorých väčšina je, samozrejme, iba teoretických alebo laboratórnych.

Jedna z nich zistila, že väčšina organického materiálu sa v morskej vode rozloží do 12 dní. Tvrdšie časti ľudského tela ako kosti alebo chrupavky vydržia dlhšie, v oceáne ich však zlikvidujú alebo premiestnia morské prúdy aj živočíchy.

Dekompozícia ľudského tela vo vode má niekoľko bodov. Telo najskôr na kúsky roztrhajú väčšie ryby ako žraloky, tuniaky alebo makrely. To sa stane najčastejšie ešte predtým, než telo dopadne do hĺbky 4 000 metrov, v ktorej leží vrak Titanicu.

Pri dne v takej hĺbke už nie je život taký bohatý ako pri hladine. O to väčší boj živočíchov sa tu vedie o všetky dostupné zdroje potravy – ktorou môžu byť aj ľudské telá.

Zdroje: Ocean Gate, NCBI, Encyclopedia Titanica

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá