Ľudia sa obávajú, že sa koronavírusom nakazia druhýkrát. Vedci objasnili, aká je pravda

  • V médiách sa začali objavovať správy o tom, že ľudia, ktorým sa podarilo prekonať ochorenie COVID-19 sa po čase vírusom opäť infikovali
  • Odborníci sa rozhodli uviesť veci na pravú mieru
02_06_2020_testy_koronavirus_vodici_autobusov_Kosice_01706042
TASR/Milan Kapusta
  • V médiách sa začali objavovať správy o tom, že ľudia, ktorým sa podarilo prekonať ochorenie COVID-19 sa po čase vírusom opäť infikovali
  • Odborníci sa rozhodli uviesť veci na pravú mieru

Ide napríklad o ženu v Los Angeles, ktorá sa z ochorenie zotavila, no po pár týždňoch sa jej stav začal zhoršovať a na COVID-19 bola opäť testovaná pozitívne. S podobnými prípadmi sa mal stretnúť aj lekár z New Jersey.

Tieto informácie vzbudili u mnohých ľudí obavy, že novým koronavírusom budú môcť byť infikovaní znova a znova a z pandémie sa nikdy nevymania. Vedci a experti na imunológiu sa preto rozhodli objasniť, aká je pravda o opätovnom nakazení sa ochorením COVID-19.

Slováci sú na koronavírus alergickí a mnohí neveria, že existuje. Dôvodom je, že nepoznajú nakazených

„Je možné, že koronavírus zasiahne tú istú osobu dvakrát, je to však veľmi nepravdepodobné. Ľudia infikovaní koronavírusom typicky produkujú imunitné molekuly nazývané protilátky. Niekoľko tímov nedávno uviedlo, že hladiny týchto protilátok klesajú v priebehu dvochtroch mesiacov, čo spôsobuje určité zdesenie. Po poklese akútnej infekcie je však pokles protilátok úplne normálny,“ pre The New  York Times sa vyjadrila doktorka Michael Mina, imunológička na Harvardskej univerzite.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Nepočula som o prípade, keď by sa to skutočne jednoznačne preukázalo,“ povedal na margo opätovného nakazenia Marc Lipsitch, epidemiológ na Harvard TH Chan School of Public Health.

Výskumníci v juhokórejskom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) taktiež tvrdia, že nie je možné, aby sa koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 v ľudskom tele znovu aktivoval.

Ak sa aj jedinec, ktorý má koronavírus, cíti, že je už zdravý a že sa vyliečil, ešte aj tak môže byť stále nosičom choroby, uviedla šéfka Ruskej Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok  Anna Popovová.

„Môžem bez váhania povedať, že to trvá veľmi dlho, kým vírus odíde z organizmu. To je pravda. A ak sa aj človek už cíti byť zdravým, ešte stále môže vírus roznášať,“ dodala šéfka štátneho kontrolného úradu.

Juhokórejskí vedci prišlo so všeobecným tvrdením, že množstvo hlásených prípadov pacientov, ktorým sa nákaza koronavírusom po vyliečení vrátila, je v skutočnosti spôsobené chybami pri testovaní.

Podľa bádateľov z juhokórejského Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nie je totiž možné, aby sa koronavírus – spôsobujúci ochorenie COVID-19 – v ľudskom tele znovu aktivoval.

Niektorí ľudia sa pravdepodobnejšie nakazia doma

Nová štúdia odhaľuje, u ktorých ľudí je väčšia pravdepodobnosť, že sa koronavírusom nakazia doma. Informuje Reuters. Juhokórejskí epidemiológovia zistili, že ľudia častejšie kontrahujú nový koronavírus od členov svojich vlastných domácností ako od kontaktov z vonkajšieho prostredia.

Štúdia uverejnená Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA 16. júla podrobne skúmala 5 706 takzvaných „pacientov s indexom“, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, a viac ako 59 000 ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu.

Zistenia ukázali, že iba dvaja zo 100 infikovaných ľudí chytili vírus od kontaktov mimo domácnosť, zatiaľ čo jeden z desiatich sa nakazil touto chorobou od vlastnej rodiny.

Podľa vekovej skupiny bola miera infekcie v domácnosti vyššia, keď boli prvými potvrdenými prípadmi dospievajúci alebo ľudia vo veku 60 a 70 rokov.

Zdroje: Reuters, nytimes.com, TASS, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá